۳۰ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام محمدمهدی حاتمی اظهار داشت: سالیان سال میان سازمان اوقاف و امور خیریه و سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور، اختلافاتی برسر اراضی وجود داشته و متاسفانه قوانین موجود در این خصوص تعیین تکلیف نمی کرد اما امضای تفاهم نامه فی مابین ادارات مذکور موجب حل اختلافات و ایجاد دستورالعملی منسجم و قانونمند می شود.


معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: با گذر زمان بسیاری از افراد سودجو و موقوفه خواران در صدد تصرف انفال و موقوفات بودند اما با ایجاد این تفاهم نامه و تشکیل کارگروه های مرتبط در سطح ملی، استانی و شهرستانی راه بسیاری از سوء استفاده ها بسته و امکان تصرف اراضی ملی و موقوفات گرفته شد.


وی افزود: این اقدام در اصل به منظور حفظ و احیا موقوفات و نیز حفظ انفال که هر دو جزیی از شئونات ولی فقیه می باشد شکل گرفته است. در واقع ایجاد تفاهم نامه فی مابین دو دستگاه اجرایی نوعی نگارش قانون و اجرای دستورالعمل در چارچوب قوانین شرعی و قانونی است.با تشکیل کارگروههای مختلف در سطح کشور موارد اختلافی قابل توجهی حل و فصل شده است.


معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: براساس برآوردهای اولیه صورت گرفته تا کنون بالغ بر یک میلیون و ۳۰۰هزار هکتار اراضی اختلافی در کشور وجود دارد و از این مقدار بیش از ۸۰ درصد پرونده های مذکور به نتیجه رسیده و رفع اختلاف شده است. طبق بررسی های انجام شده؛ استان های فارس، خوزستان، تهران و اصفهان بیشترین اختلافات حقوقی اراضی را به خود اختصاص داده اند.


حاتمی علل وجود پرونده های اختلافی در استانها را داشتن وسعت اراضی و موقعیت جغرافیایی آن استان و انفال و اعتقادات مذهبی دینی آن خطه عنوان کرد و گفت: استانهای مختلف به میزان شرایط مذکور دارای تعدد موارد اختلافی متفاوتی می باشند و بیشترین پرونده را در سطح کشور استان فارس به خود اختصاص داده است.


وی عنوان کرد: ایجاد تفاهم نامه فی مابین ادارات اوقاف و امور خیریه و منابع طبیعی و آبخیزداری اتفاق بزرگی است و چرا که با این طرح کلیه موقوفات و انفال احیا، شناسایی و تثبیت می شوند. این تفاهم نامه در اصل یک تفاهم نامه سه جانبه است که ادارات مذکور پس از حل اختلافات موجود با مراجعه به اداره ثبت اسناد و املاک، اراضی و یا موقوفات خود را سند دار نموده و موجبات تعرض سودجویان را مختل نموده اند.

مطالب مرتبط :
  1. ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی اختلافی با منابع طبیعی در سال ۹۲ به وقفیت بازگشت
  2. منابع اوقاف باید به سمت اقتصاد پویا هدایت شود
  3. ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی وقفی کشور به وقفیت بازگردانده شد
  4. همایش سراسری مسئولان و مدیران اوقاف کشور برگزار می شود
  5. دومین نشست مشترک مدیران سازمان اوقاف و میراث فرهنگی برگزار شد/ افزایش همکاریها در ۵ حوزه

پارک علم و فناوری قم

zohur