۲۲ شهریور ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، همه والدین درپی این هستند که فرزندان خود را خوب تربیت کنند، اما باید دانست که لازمه تربیت درست فرزندان رعایت یکسری اصول و شرایط است که بدون آنها تربیت صحیح فرزندان امکانپذیر نیست. این اصول در دین اسلام مورد تاکید قرار گرفته اند، که این امر ظرافت نگاه این دین آسمانی به پرورش فرزندان را نشان می دهد.


- توجه پدران و مادران به اصول صحیح اخلاقی

دین اسلام تاکید دارد از هنگامی که نطفه در صلب پدران است، تا هنگام انعقاد نطفه و دوران بارداری و شیر خوردن کودک و…باید اصول و ضوابطی توسط پدر و مادر رعایت شوند. آنها با رعایت این اصول صحیح اولین پایه تربیتی را در وجود فرزندان جایگزین می سازند، چرا که سامان دهی تربیت دینی و اخلاقی از همان ابتدای امر شکل می گیرد.


پدران و مادران باید بدانند از آن روز که کودک به اختیار خود چشم ها را می گرداند و با انتخاب خود دست و پای خود را حرکت می دهد، تمام حرکات و سکون های پدر و مادر را در نظر داشته است. گویی نوار مغز کودک، همه رفتار آنها را ثبت و ضبط کرده و این سرمایه علمی، برای تشکیل شخصیت وجودی او و بلکه برای زمینه سازی پذیرش تذکرات تربیتی مورد نیاز موثر است.


- ارتباط با خداوند

والدین و مربیان باید کودک را از آغازین روزهای زندگی که نیروی پذیرشش بیدار می شود با مبدا هستی آشنا کرده و خدای متعال را بدو بشناسانند. آنها باید در پیدایش ارتباط او با این نیروی عظیم تمام تلاش خود را انجام دهند و کودک را به خدایش متکی سازند. سپس باید او را به این آگاهی و باور برسانند که اگر توان بازوان او به حکیم و علیمی که مبدا عالم است وصل شود هیچ چیزی برایش مشکل نخواهد بود. همه چیز در اختیار خداست و همه چیز مقابل قدرت او کوچک است.


- آگاهی والدین از اهمیت تربیت فرزندان

اصل بعدی در پرورش درست فرزند آگاهی لازم والدین از اهمیت تربیت است. امام سجاد(ع)خطاب به فردی می فرماید: تو مسئول فرزندت هستی که اخلاق پسندیده و ادب نیکو او را بیاموزی و فرزندت را به سوی خدایش هدایت کنی. پیامبر اکرم(ص) می فرماید فرزندان خود را گرامی بدارید و به آنان نیکویی و آداب زندگی را بیاموزید.


- دوری از تحقیر

والدین نباید هرگز کودک را تحقیر کنند. رفتار و کردار پدر و مادر باید به گونه ای باشد که برای فرزندان عقده ساز نباشد. حضرت علی(ع)می فرمایند: هرگز زبان به ملامت زیاد نگشایید که موجب افروخته شدن آتش لجاجت و استقامت در بدی است. امام صادق(ع)می فرماید؛ خدای رحمت خود را بر فردی نازل کند که فرزند خود را به نیکی وادارد. عرض شد؛ چگونه؟ فرمود؛ بر او آسان بگیرد و کار سنگین و مشکل از او نخواهد و با تحقیر و ملامت، او را به گناه نکشاند و هرگز به او دروغ نگوید.


- بها دادن و تشویق

پنجمین اصل، آن است که شخصیت کودک را با کرامت و تشویق پرورش دهد، زیرا فرومایگی و کمبود شخصیت فرد موجب می شود که دست به ناهنجاری زند. امام موسی بن جعفر(ع)می فرماید: کسی که شخصیت لازم را ندارد و خود را بس کوچک و حقیر می شمارد، هرگز از شر او در امان مباش.


——————–

منابع :


– تحت العقول، چاپ قدیم، ص  ۸۴ و ۲۶۱


– کافی، ج ۲


– بحار الانوار، ج ۱۷ و ۲۳

مطالب مرتبط :
  1. سختگیری یا آسان گیری در تربیت فرزندان/ تربیت باید توام با آزاد منشی باشد
  2. ریشه یابی نیاز انسان به دعا/ روایت جالب امام صادق(ع) درباره حضرت داود (ع)
  3. "اراده و تلاش" محور ترقی و تعالی انسان/ حدیثی هشدار دهنده از امام صادق (ع)
  4. تلاش برای راحتی دنیوی از دید قرآن و احادیث/ روایتی جالب از امام صادق (ع)
  5. عصر امام‌ صادق(ع) آغاز نهضت علمی در جهان اسلام/ وصیت خاص امام صادق(ع) برای حفظ جان امام هفتم شیعیان

پارک علم و فناوری قم

zohur