۱۶ تیر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی، معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در نشست شورای هماهنگی جشنهای دهه کرامت با ارائه گزارش مشروحی از فعالیت‌های این سازمان در بقاع متبرکه و همچنین ویژه‌برنامه‌های طراحی شده برای ایام دهه کرامت گفت: سازمان اوقاف در رابطه با آستان مقدس امامزادگان نزدیک به ۵ سال پیش بررسی اولیه ای با محوریت برنامه‌های فرهنگی انجام داد و متوجه شد باید حرکت خود را براساس محوریت علمی و طرح جامع شروع کند. حدود یک سال و نیم با حضور کارشناسان حوزوی و دانشگاهی کار تدوین چشم‌انداز قطب فرهنگی شدن بقاع متبرکه انجام شد و در این برنامه سعی بر عملیاتی بودن و اجرایی شدن آن بود.


 وی با اشاره به اینکه پس از تدوین طرح جامع فرهنگی متوجه شدیم که باید در بخش سخت‌افزاری و عمران و آبادانی بقاع متبرکه نیز باید چشم‌انداز و برنامه داشته باشیم ، تصریح کرد: طرح عمران و آبادانی موقوفات و بقاع متبرکه در ۴۴ محور تدوین شد و امروز نزدیک به ۳ هزار بقعه در سراسر کشور، طرح‌های عمرانی و ساخت و سازشان براساس این طرح جامع، در حال انجام است و اگر طرحی این اولویت‌ها را نداشته باشد، مجوز ساخت و ساز نمی‌گیرد.


معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه نکته دیگر در طرح جامع، در نظر گرفتن زیرساخت آموزشی، کتابخانه، محل اجرای تعزیه، و برنامه‌های فرهنگی است ، گفت: برای اجرای دقیق این طرح‌ها بیش از ۴ هزار بقعه را از نزدیک بررسی کردیم و ظرفیت‌های موجود در آن را سنجیدیم و این منجر به سطح‌بندی برنامه‌ها در بقاع متبرکه شد و برای هر بقعه نیز دفترچه فرهنگی مشخص و مجزا تهیه گردید.


شرفخانی با بیان اینکه گفتمان برنامه‌محوری را در برنامه‌های فرهنگی بقاع متبرکه در اولویت قرار دادیم، اظهار کرد: براین اساس برنامه ۴ ساله نوشته شد تا این طرح‌ها نهادینه شود و پس از آن سامانه جامع موقوفات و بقاع متبرکه راه‌اندازی شد که امروزه تمامی فعالیت‌ها از طریق این سامانه انجام می‌شود. در بخش فرهنگی برنامه‌های بقاع متبرکه یک بخش مربوط به برنامه‌های مناسبتی است که در طول سال، ویژه‌برنامه‌های متعددی برگزار می‌شود و امروز این برنامه‌ها با رویه یکسانی در تمامی بقاع متبرکه برگزار می‌شود. به طور مثال امروز در ۱۷۲۳ بقعه برنامه ترتیل‌خوانی و جزخوانی قرآن برگزار می‌شود.


 معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف با اشاره به اینکه امروز نزدیک به ۲۸۰۰ بقعه در سراسر کشور به صورت فعال برنامه اجرا می‌کند، گفت: در زمینه شناساندن وجود مقدس امامزادگان نیز در هر بقعه فعالیت‌های زیادی صورت گرفت و منجر شد که روز پنجم ذیقعده به نام روز تکریم امامزادگان نامگذاری شود و این باعث شد حرکت جدیدی را در سراسر کشور شروع کنیم که سال گذشته اولین کنگره بین‌المللی امامزادگان برگزار شد و نتایج و آثار خوبی داشت. به طوری که کتاب ۴ جلدی مجموعه مقالات این همایش به چاپ رسید و حرکت جدی در خارج از کشور اتفاق افتاد.


 شرفخانی درباره برنامه‌های این سازمان برای بزرگداشت امامزادگان در سال جاری نیز اظهار کرد: امسال این کنگره‌ها به طور مجزا در همه امامزادگان برگزار می‌شود. اما چند کنگره نیز به صورت ملی برگزار می‌شود که کنگره های بی‌بی‌حکیمه در گچساران، کنگره هلال بن علی در آران و بیدگل و همچنین کنگره حسین بن موسی الکاظم(ع) طبس از این قبیل است.


وی با بیان اینکه نگاه ما به این کنگره‌ها صرفا تشریفاتی نیست، بلکه می‌خواهیم دایرةالمعارفی درباره هر امامزاده تولید شود و کار علمی صورت گیرد، گفت: همایش بزرگداشت امامزادگان در شهرستانها و استانها برگزار می‌شود و فراخوان جشنواره فرهنگی هنری امامزادگان برای سال ۹۴ نیز از هم اکنون اعلام شده است.


 معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف از آماده شدن پرتال جامع امامزادگان در ۸۰۵۱ قلعه خبر داد و گفت: این کار در ۲۹ استان انجام شده و در چند استان باقیمانده نیز در حال نهایی شدن است که از طریق آن هر زائری می‌تواند به راحتی اطلاعات اولیه درباره آن امامزاده، موقعیت جغرافیایی، زیارت آنلاین از طریق تصاویر سه بعدی را انجام دهد که امیدواریم این طرح تا آخر سال راه‌اندازی و به نتیجه برسد. همچنین برای هر امامزاده یک سامانه پیامکی مجزا راه‌اندازی شده است. کار فرهنگی ارزشمند دیگر در بقاع متبرکه ، آیین فرهنگی و معنوی، غبارروبی است که از سال گذشته انجام شده و فعالیت‌های خوبی انجام شده است.


وی همچنین از نهادها و ارگان‌های فرهنگی برای تقویت مراکز فرهنگی قرآنی، تأمین نیروی انسانی ارزشی و خادمین افتخاری و همچنین تقویت کتابخانه‌های امامزادگان درخواست کمک کرد و گفت: این فعالیتها در چند سال گذشته شروع شد اما به خاطر عدم همکاری برخی نهادها و دستگاه‌ها تا حدودی متوقف شد که امیدواریم با وجود این ظرفیت در امامزادگان این کارها انجام شود.

مطالب مرتبط :
  1. دعای عرفه در بیش از ۲ هزار امامزاده و بقعه متبرکه کشور طنین انداز می شود
  2. ویژه برنامه های دهه ولایت در امامزادگان و بقاع متبرکه
  3. ویژه برنامه های ترویج فرهنگ نماز در امامزادگان و بقاع متبرکه اعلام شد/ تشکیل هسته های یاوران نماز در امامزادگان
  4. نماز ظهر تاسوعا و عاشورای حسینی در ۲۹۸۰ امامزاده و بقعه متبرکه برگزار می شود
  5. سوگواره « بصیرت عاشورایی» در ۲۹۸۰ بقعه متبرکه و امامزاده کشور برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur