۲۵ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، شصت و پنجمین نشست ستاد مرکزی ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبتهای مذهبی چهارشنبه ۲۳ مهر با حضور حجت الاسلام دکتر سیدمهدی خاموشی رییس سازمان تبلیغات اسلامی و نمایندگان دستگاه های فرهنگی و اجرایی کشور پیرامون بررسی مناسبتهای ماه محرم برگزار شد.


در ابتدای این نشست حجت‌الاسلام حسین روحانی نژاد معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان با بیان اینکه مناسبتهای ماه محرم در چندین جلسه مورد بررسی قرار گرفته، گفت: اخیرا گزارشی از فعالیتهای ستاد به شورای فرهنگ عمومی ارائه دادیم که بسیار مورد استقبال قرار گرفت. به طور کلی ۲۱۴ ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در کشور فعال هستند که یکی از آنها ستاد مرکزی، ۳۱ ستاد، استانی و بقیه شهرستانی هستند.


روحانی نژاد تصریح کرد: در سال ۹۲  از تعداد ۸۱ هزار هیئت مذهبی که به ثبت رسیده بود تعداد ۲۱ هزار و ۹۴۱ هیئت از نزدیک توسط ناظران و ارزیابان ستاد مورد بازدید قرار گرفت.


معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان با بیان این که رویکرد ستاد ساماندهی شئون فرهنگی همواره ایجابی بوده است، اضافه کرد: سعی ستاد بر این بوده است که قرائت قرآن کریم، ادعیه و زیارت ها در هیئات مذهبی تقویت شود. با آماری که ما به دست آورده ایم از میان تعداد ۲۱ هزار و ۹۴۱ هیئت بازدید شده در سال گذشته ۳۶/۹۴ درصد از هیائت مذهبی برنامه قرآنی داشته اند. ۶۹/۹ درصد مبلغ و سخنران داشته اند و۴۵/۳۶ درصد از هیئات نماز ظهر عاشورا را برگزار کرده اند.


روحانی نژاد در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که ۵۶/۶۶ درصد هیئات بازدید شده در مساجد تشکیل می شوند، گفت: ۲۵/۷۰ درصد از هیئات در حسینیه ها، ۱۱/۸۷ درصد در تکایا، ۸/۷۸ درصد در منازل و ۵/۶۷ درصد از هیئات بازدید شده در بقاع متبرکه فعالیت می‌کنند.


وی به فعالیتهای دفترهنر و ادبیات هلال، بنیاد دعبل خزاعی و کانون مداحان و شورای هیئات مذهبی اشاره کرد و یادآور شد: در سالهای گذشته علیرغم مشکلات اقتصادی نذورات مردم گسترده تر و حتی متنوع تر شده است. قرائت ادعیه و زیارات در هیئات تقویت و کیفیت سخنرانی‌ها بیشتر شده است. همچنین مواردی همچون ارتقای معارف دینی، تاکید بر وحدت اسلامی، ترویج سبک زندگی حسینی، بیداری اسلامی و نقش ایران در منطقه در هیئات مذهبی پررنگ بوده است.


روحانی نژاد به اعزام ۵۰ هزار مبلغ در ایام محرم توسط سازمان تبلیغات اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: امسال حدود هزار همایش ویژه مبلغین،هیئات مذهبی و مداحان با همکاری سایر دستگاه های فرهنگی کشور برگزار می‌شود.


وی در بخش پایانی سخنانش به تبیین بعضی از آسیبهای عزاداری و راه های برطرف کردن آنها پرداخت.


گفتنی است، جلسات ستاد مرکزی ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبت‌های مذهبی با حضور نمایندگان تام‌الاختیاری از نیروی انتظامی، سازمان تبلیغات اسلامی، نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها، صدا و سیما،دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، وزارت اطلاعات و وزارت ارشاد برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط :
  1. مصوبات ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در تمام کشور با جدیت پیگیری شده است
  2. اعزام ۵۰ هزار مبلغ در ایام دهه اول محرم/ طرح «نذر کتاب» اجرایی شود
  3. توصیه‌های ستاد ساماندهی شئون فرهنگی مورد توجه هیئات مذهبی قرار گرفت
  4. اعزام ۵۰ هزار مبلغ به سراسر کشور در ماه رمضان/ تفسیر قرآن محور برنامه‌ها
  5. تشریح برنامه های سازمان تبلیغات در ماه رمضان/ اعزم ۴۰ هزار مبلغ و مبلغه به سراسر کشور

پارک علم و فناوری قم

zohur