۱۰ مهر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت‌الاسلام سید‌محمد کاظم موسوی متقی، مسئول کمیته طرح تربیت حافظان قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه با اعلام اینکه حفظ قرآن به عنوان یکی از راه های انس با قرآن همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بوده و ایشان در دیدار با جامعه قرآنی علاوه بر ضرورت توجه به مفاهیم و قرائت صحیح و پسندیده، به حفظ قرآن هم تأکید کرده اند، اظهار کرد: در برخی دیدارها و بیانات، مقام معظم رهبری صراحتاً سازمان اوقاف و امور خیریه را مسئول پیگیری حفظ قرآن و تربیت حافظان دانسته اند و از اوقاف و سایر دستگاه ها خواسته اند که در بحث حفظ برای نوجوانان و بزرگسالان سرمایه گذاری کنند.


وی با بیان اینکه حفظ قرآن جامعه را از تهاجم فرهنگی دشمن مصون می کند، افزود: مقام معظم رهبری در سال ۹۰ در دیدار با جامعه قرآنی فرمودند: با توجه به اقدامات صورت گرفته انتظار دارم، ۱۰ میلیون تا ۱۵ میلیون نفر حافظ قرآن در کشور داشته باشیم. بعد از این مطالبه، حجت الاسلام و المسلمین محمدی نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه به معاونت فرهنگی اجتماعی مأموریت دادند تا راهکار و سازوکار لازم جهت تحقق این مطالبه را بررسی و برنامه لازم ارائه شود.


مسئول کمیته طرح تربیت حافظان قرآن سازمان اوقاف با بیان اینکه برای ارائه راهکار نشستهایی با اساتید برجسته حفظ قرآن در شهر قم و تهران برگزار شد، اضافه کرد: نتیجه حاصل از این هم اندیشی بر این شد که سازمان اوقاف و امور خیریه به عنوان یکی از دستگاه های فرهنگی نظام، بخشی از این مطالبه رهبر انقلاب را به عنوان سهم و تعهد خود اعلام نماید که بر این اساس تربیت یک میلیون نفر حافظ طی چهار سال تعهد گردید. در سال ۹۱ و در مرحله اول طرح تربیت حافظان، سهمیه ۲۳۸ هزار نفری را در کل کشور در ۳ گروه سنی۷ تا ۱۲ سال حفظ جز ۳۰ ، ۱۳ تا ۱۸ سال حفظ جزء های ۱ و ۳۰ و ۱۹ سال به بالا حفظ جزء های ۳۰ ، ۱ و ۲ پیش بینی شد.


حجت‌الاسلام موسوی با بیان اینکه به لطف خدا و با همت و تلاش همکاران در سازمان، ادارات، استان‌ها، بقاع متبرکه و امامزادگان، اهداف سال ۹۱ به طور کامل و صد درصدی محقق شد، تصریح کرد: در سال ۹۲ با افزایش ۱۷ درصدی سهمیه نسبت به سال قبل تربیت ۲۸۰ هزار حافظ مبنا قرار گرفت و برای سالهای آتی نیز هر ساله به این صورت سهمیه را افزایش خواهیم داد تا در نهایت به عدد یک میلیون نفر نائل گردیم. امسال نیز علاوه بر ۳ گروه سنی سال گذشته، گروه حفظ موضوعی را نیز بدون احتساب سن و به صورت آزاد اضافه کردیم که در این راستا کتاب حفظ موضوعی با رویکرد آشناسازی مردم با مفاهیم قرآن ، در قالب ۳۰۰ موضوع وآیه کاربردی تهیه شد و تا کنون ۱۵۰ هزار جلد از این کتاب به چاپ رسیده است.


ثبت نام ۲۰۰ هزار نفر تاکنون در مرحله دوم طرح


وی با بیان اینکه تاکنون ۷۰ درصد سهمیه پیش بینی شده سال ۹۲ محقق شده است، افزود: تاکنون در مجموع ۲ سال حدود ۴۳۰ هزار نفر ثبت نام کرده اند.


حجت الاسلام موسوی با اعلام اینکه علاقه مندان برای ثبت نام در این طرح می توانند به صورت حضوری به امامزاده ها و بقاع متبرکه مراجعه کنند، تصریح کرد: در هر امامزاده و بقعه متبرکه، یک مرکز فرهنگی و قرآنی مسئول پیگیری حفظ قرآن و دیگر برنامه های فرهنگی است که علاقه مندان با مراجعه به این مرکز، فرم ثبت نام را دریافت و مشاوره های لازم را کسب می کنند.


مسئول کمیته طرح تربیت حافظان قرآن با بیان اینکه کلاسهای حفظ قرآن ۲ روز در هفته برگزار می شود، ادامه داد: مسئولان فرهنگی امامزادگان اسامی متقاضیان را در سامانه جامع موقوفات ثبت می کنند.


وی با بیان اینکه در امامزادگان حفظ قرآن به صورت حضوری مد نظر است، گفت: سازمان اوقاف و امور خیریه به منظور فراهم سازی زمینه لازم برای حفظ قرآن از سوی علاقه مندان علاوه بر حفظ حضوری، طرح آموزش مجازی حفظ قرآن را نیز طراحی کرده است که بدین منظور علاقه مندان می توانند به نشانی www.quranhefz.ir مراجعه و فرم ثبت نام را تکمیل کنند و پس از آن اساتید پشتیبان روند حفظ افراد را پیگیری می کنند.


حجت الاسلام موسوی با بیان اینکه بزرگترین و جامع ترین بانک سؤالات حفظ قرآن در کل کشور در این سایت موجود است، ادامه داد: ۱۲ هزار سؤال حفظ قرآن به صورت تستی شامل ۶ هزار سوال مشکل و ۶ هزار سوال آسان قرار گرفته است که از هر صفحه قرآن ۱۰ سوال مشکل و ۱۰ سوال آسان طرح شده است.  افراد می توانند با مراجعه به این سایت و شرکت در این آزمونها، خود را ارزیابی کنند. تاکنون ۶ هزار نفر در طرح آموزش مجازی حفظ قرآن ثبت نام کرده اند.


وی همکاری ادارات کل استانها در طرح حفظ را مناسب ارزیابی کرد و گفت: برخی استانها با تشکیل ستاد حفظ مشابه با ستاد حفظ سازمان و بهره گیری از مربیان و حافظان برجسته استانی عملکرد مناسبی داشته اند که در سال ۹۱ ، از استان‌های قم، خراسان رضوی، البرز، مازندران و چهارمحال و بختیاری به عنوان استانهای برتر در زمینه تحقق کامل سهمیه، کیفیت برگزاری کلاس، تداوم آموزش و تشکیل ستاد می توان نام برد. استان‌های کرمانشاه، خراسان شمالی، ایلام، قزوین و تهران را به عنوان استانهای برتر در سال ۹۲ نام برد و گفت: امسال استان تهران با توجه به تخصیص سهمیه ۶۰ هزار نفری و ثبت نام ۳۵ هزار نفر تاکنون عملکرد مناسبی داشته است.


رئیس کمیته طرح تربیت حافظان قرآن از تحقق صد در صدی سهمیه ۴۰ شهرستان از مجموع حدود ۳۰۰ شهرستان فعال در زمینه حفظ قرآن خبر داد و تصریح کرد: مابقی شهرستانها نیز بیش از ۷۰ درصد اهداف تعیین شده را محقق کرده اند.


وی عملکرد استانهای آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان و کهگیلویه و بویراحمد را ضعیف دانست و ادامه داد: ثبت نام مرحله دوم طرح تربیت حافظان از تیرماه آغاز شده و تا پایان سال ادامه دارد و کلاسهای آموزش حضوری در حفظ ترتیبی و موضوعی ۲ روز در هفته در امامزادگان برگزار می شود.


حجت الاسلام موسوی با اعلام اینکه برای حفظ ترتیبی ۲ آزمون در اسفندماه ۹۱ و اردیبهشت ۹۲ با شرکت ۲۰۰ هزار نفر برگزار شده است، افزود: این آزمون با پوشش مناسب رسانه ها و صدا و سیما همراه شد و در مجموع ۱۶۰ نفر موفق شدند در هر ۲ آزمون شفاهی و کتبی نمره ۱۰۰ دریافت کنند که در سی امین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم به ۱۴ نفر از آنان کمک هزینه سفر عمره به ارزش یک میلیون تومان، به ۷۲ نفر کمک هزینه سفر به عتبات عالیات به ارزش ۵۰۰ هزار تومان و به ۷۶ نفر کمک هزینه سفر مشهد مقدس به ارزش ۳۰۰ هزار تومان اهدا شد و گواهی نامه مرحله اول حفظ نیز با امضای مدیران کل اوقاف استانها به افرادی که در هر دو آزمون نمره ۶۰ به بالا دریافت کرده بودند اهدا گردید.


رئیس کمیته طرح تربیت حافظان قرآن با بیان اینکه در مرحله دوم نیز آزمونهایی برگزار خواهد شد، گفت: کتاب حفظ موضوعی قرآن دارای ۳۰۰ آیه کاربردی قرآن شامل ۱۵۰ آیه اخلاقی، ۵۰ آیه احکام و فروع دین و ۱۰۰ آیه اعتقادی است که توسط اساتید برجسته قرآن آماده شده است و به صورت رایگان در بقاع متبرکه توزیع گردیده است و همچنین فایل آن نیز بر روی سایتها جهت بهره برداری و چاپ سایر عموم قرار گرفته است.


وی با اشاره به مشکل کمبود نیروی متخصص حفظ قرآن در کشور گفت: از سال گذشته سازمان اوقاف و امور خیریه طی کاری ارزشمند تربیت نیروی ماهر و مربی خبره حفظ قرآن را در دستور کار قرار داد و مرکز آموزش مربی حفظ را در شهر مقدس قم تاسیس نمود که تاکنون حدود ۱۵۰۰ نفر شامل ۳۰۰ برادر و ۱۲۰۰ خواهر در آن آموزشهای لازم را کسب کرده اند.


حجت الاسلام موسوی ادامه داد : تاکنون ۴۱ دوره آموزشی از مهر ۹۱ در این مرکز برگزار شده است که در هر دوره ۳۷ تا ۴۰ نفر شرکت کننده حضور پیدا کرده اند و در محضر اساتیدی چون پرهیزگار، حاج ابوالقاسم، شهیدی پور، طباطبایی و … آموزش دیده اند.


مسئول کمیته طرح تربیت حافظان قرآن با اشاره به مشکل کمبود بودجه علیرغم تلاشهای ریاست سازمان و معاونت فرهنگی درخصوص حفظ قرآن گفت: استانها باید خیران و واقفان را به سمت نیات قرآنی به ویژه حفظ قرآن سوق دهند. ستاد ملی حفظ قرآن در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز تشکیل شده است که سازمان اوقاف و امور خیریه از اعضای فعال این ستاد است و همواره مورد تقدیر قرار گرفته است.

مطالب مرتبط :
  1. اعزام ۵۰ هزار مبلغ به سراسر کشور در ماه رمضان/ تفسیر قرآن محور برنامه‌ها
  2. ثبت نام بیش از ۷۵ هزار نفر برای شرکت در آزمون سراسری قرآن کریم
  3. تأکید بر روشهای تدریجی آموزش مفاهیم قرآن/ بررسی آفات تربیت دینی در محیط های آموزشی
  4. مراسم اختتامیه سی امین دوره مسابقات بین المللی قرآن برگزار می شود
  5. اولین دوره تربیت معلم نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur