۲۶ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین احمد عابدی رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در آیین اختتامیه مسابقات پسران و افتتاحیه مسابقات دختران شکوفه های قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه قرآن کتاب رزق معنوی انسان است، اظهارداشت: انسان دارای دو بعد جسمانی و روحانی است که غذای جسم همین غذای عادی و روزانه است و غذای روح، قرآن کریم است و اگر فرد غذا نخورد، ضعیف و لاغر می شود. به همان ترتیب اگر فرد با قرآن انس نداشته باشد هم این گونه است.


وی با اشاره به اینکه فردی که با قرآن مأنوس است، سلامت روح و روانش تضمین است، تصریح کرد: بهداشت روان انسان در گرو انس با قرآن است. قرآن می تواند غذای روح انسان باشد و اگر کسی با قرآن انس نداشته باشد روحش دچار بیماری می شود. خداوندی که انسان را آفریده، قرآن را به عنوان راهنمای عمل انسانها آفریده تا راه صحیح و عملکرد درست را به وی نشان دهد.


وی با اشاره به این که سازمان یونسکو به عنوان مجموعه فرهنگی سازمان ملل متحد مجموعه ای را از تمام کتاب های آیینی و مقدس ادیان مختلف تدوین کرده است، افزود: این مجموعه دارای  ۵۰ جلد است که جلد نخست آن را قرآن قرار داده اند و در مقدمه آن ذکر کرده اند که این کتاب با سایر کتب متفاوت و غیر قابل مقایسه است.


عابدی با اشاره به مأنوس بودن بزرگان علمی و دینی با قرآن کریم تصریح کرد: خواجه نصیرطوسی هر شبانه روز ۱۵ جزء قرآن را تلاوت می کرد و میرداماد نیز به مدت ۴۰ سال، هر شبانه روز ۱۸ جزء قرآن را تلاوت می کرد و همچنین سبزواری از فیلسوفان بزرگ ۲۸۰۰ ختم قرآن داشته و هر روز نماز جعفر طیار را می خواند.


رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با بیان اینکه دانشگاه الازهر مصر دارای ۱۷۰ دانشکده است، گفت: تمام ۵۰۰ هزار دانشجوی این دانشگاه حافظ کل قرآن هستند و در کشور لیبی نیز یک پنجم جمعیتش حافظ کل قرآن هستند اما اهتمام شیعیان به قرآن بیش از سایر فرق مسلمان است. هم اکنون ۱۵۰۰ تفسیر مختلف از قرآن کریم در فرهنگ شیعه وجود دارد و بیش از ۷۰۰ ترجمه قرآن نیز به زبان فارسی موجود است.


عابدی با بیان اینکه امام خمینی(ره) در زمان زعامت بر مسلمین و حتی در اوج کار هر ماه ۳ ختم قرآن انجام می داد و در ماه رمضان نیز هر ۳ روز یک ختم قرآن داشت.


رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با اشاره به اهمیت اخلاق مداری و توجه به قراردادهای اجتماعی افزود: عده ای از یعقوب ابن اسحاق کندی خواستند تا کتابی مانند قرآن بیاورد و وی شش ماه بر روی قرآن مطالعه کرد و پس از شش ماه گفت بر روی این آیه قرآن متوقف شده ام که می فرماید؛ «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا أَوْفُوا بِالْعُقُودِ» و دلیل آن هم این است که تمام قرادادهای نانوشته اجتماعی را شامل می شود.


وی با بیان اینکه بهترین راه برای حفظ جوانان در برابر شیطان پرستی، عرفانهای کاذب و نوظهور و … انس با قرآن کریم است، افزود: حفظ و قرائت قرآن نیز اهمیت دارد ولی آنچه باید مورد توجه قرار گیرد رعایت اخلاق قرآنی و فرهنگ قرآنی است


عابدی در پایان سخنانش تصریح کرد: احترام به یکدیگر و همچنین احترام به پدر و مادر از دستورات قرآن کریم است و حتی اگر حافظ قرآن و یا دانشجو و عالم باشی نیز پدر و مادر از تو برتر هستند و باید آنان را احترام کنی.

مطالب مرتبط :
  1. تفسیر واژگان قرآن کریم در نمایشگاه قرآن عرضه شد
  2. رمضانی: وحدت شخصی وجود أم المسائل عرفان نظری است/ فیاضی: در موضوع وحدت شخصی وجود ۲۰ تفسیر وجود دارد
  3. پروژه «روش تفسیر سیاسی قرآن کریم» انجام می شود/ انتشار «کارتهای اعتباری و انطباق پذیری فقهی»
  4. ارائه نخستین دایره المعارف قرآن کریم در نمایشگاه قرآن کریم
  5. رشد ۴۰ درصدی پذیرش دانشجو در مقطع دکتری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

پارک علم و فناوری قم

zohur