۱۵ دی ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمدرضا پورابراهیمی نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نخستین همایش ملی وقف و اقتصاد که یکشنبه ۱۵ دیماه در هتل ارم برگزار شد، طی سخنانی به بررسی جایگاه موقوفات در اقتصاد مقاومتی پرداخت و گفت: نگاهی که به وقف داریم در دو حوزه دینی، مذهبی و فرهنگی و دیگری در مباحث اقتصادی است. اگر رویکرد اقتصادی در وقف را احیا نکنیم شاید طی سالهای آینده، وقف در حوزه مباحث فرهنگی، دینی و اجتماعی با وضعیت مطلبوبی روبرو نشود.


وی شرایط کشور را به از لحاظ اقتصادی و تحریم، ویژه خواند و افزود: در کنار تهدیدات خارجی، نقاط ضعف داخلی را هم داریم که تصدی گری بیش از حد دولت بر اقتصاد کشور یکی از مهمترین موانع اجرای اصل ۴۴ است که باید برای آن چاره ای اندیشید.


وی نقش و رسالت بخش اقتصاد در حوزه موقوفاف را در عرصه های اقتصادی یادآور شد و گفت: وجود تحریم در فروش نفت خام و کاهش درآمدهای ارزی در شرایط کنونی مجموع درآمدهای کشور را تقریباً به یک سوم رسانده است.


پورابراهیمی با اشاره به نقش و جایگاه موقوفات در اقتصاد ملی و مقاومتی گفت: حدود ۱۵درصد از درآمدهای ما درآمدهای وقفی است و متأسفانه بهره وری آنها پائین است. امروز نرخ دارایی وقفی کمترین بازده را دارد که یکی از چالشهای اصلی ماست.


وی با اشاره به رویکرد اقتصاد مقاومتی و جایگاه وقف در شرایط کنونی کشور افزود: تمام هم و غم دشمن این است که در عرصه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران را از مواضع خود به عقب برانند. یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی بر اساس فرمایشات رهبری، اجرای اصل ۴۴ است و امروز یکی از مسائل ما این است که چگونه می توانیم حضور مردم ر از محل وقف داشته باشیم.


نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی وقف را جزئی از اقتصاد کشور دانست و افزود: امروز با تلاشی که صورت گرفت انتشار اوراق وقفی اجرا شد و افراد می توانند با کمترین منابع در بزرگترین پروژه های کشور با رویکرد وقفی مشارکت کنند.


وی با اشاره به خلاء ایجاد مراکز علمی و تخصصی با نگاه وقف گفت: باید خیرین را به فراخور زمان به سمت اقتصاد دانش بنیان هدایت کرد.


این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به صدور مجوز انتشار اوراق مشارکت وقفی ابراز امیدواری کرد که با اجرائی شدن هرچه سریع تر این طرح شاهد پروژه های بزرگ از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه باشیم.


پورابراهیمی افزود: به دنبال آن هستیم که زمینه مشارکت بیشتر و مؤثر مردم در انجام فعالیت های زیربنایی و انتفاعی از طریق توسعه وقف را فراهم سازیم. بزرگترین ظرفیتها برای کار در اختیار اوقاف است اما خروجی مناسبی را نمی بینیم و اقداماتی باید صورت گیرد که مردم بفهمند در حوزه وقف کارهای بزرگی انجام می گیرد.


این نماینده مجلس تشکیل صندوق های وقفی و انتشار اوراق مشارکت وقف را از جمله بهترین راهکار برای استفاده از سرمایه های مردم در راستای پیشرفت اقتصادی کشور برشمرد و افزود: نمایندگان مجلس شورای اسلامی آمادگی همکاری در تدوین و بستر سازی برای حضور اوقاف در عرصه های اقتصادی را دارند.


در بخشی از این همایش حجت الاسلام دکتر سیدعباس موسویان دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و عضو کمیته فقهی بانک مرکزی درباره «ابزارهای مالی اسلامی برای وقف» سخنرانی کرد و گفت: اگر وقف بخواهد خود را با توجه به شرایط اقتصادی جامعه پیش ببرد، باید با ابزارها و شیوه های جدید آشنا شود و آن را به کار گیرد.


وی افزود: یکی از مباحثی که خوشبختانه سریع اجرایی شد استفاده از ابزارهای نوین پولی و مالی به نام «صدور اوراق مشارکت و اوراق وقفی» بود. بر اساس ماهیت ابزارهای مالی و اوراق بهادار مالی به نام سکوک می توانیم در برخی پروژه ها آن را به کار بگیریم.


عضو کمیته فقهی بانک مرکزی با طبقه بندی پروژه های وقفی به تشریح نقش اوراق بهادار در پیشبرد اهداف وقفی پرداخت و گفت: با نگاه دینی که در حوزه وقف وجود دارد و علاقه مردم به این سنت حسنه اگر بخواهیم طرحهای موفق اقتصادی را پیش ببریم می توانیم از این طریق مشارکت مردمی را همراه داشته باشیم. سرمایه های راکدی که گاهی سر از بازار سکه و ارز و زمین در می آورد می تواند از ظرفیت وقف با استفاده از ابزارهای مالی اسلامی بهره برداری شود.


حجت الاسلام موسویان در پایان گفت: اگر بخواهیم بخش اقتصاد وقف را به روز کرده و حتی پیشگام در اقتصاد جامعه باشد، باید ابزارهای جدید پولی و مالی را بشناسیم و به استخدام وقف در بیاوریم.

مطالب مرتبط :
  1. برگزاری نخستین کنگره وقف، حماسه اقتصادی و سبک زندگی اسلامی/ انتشار ۱۰۰ میلیارد تومان اوراق وقفی
  2. ۱۱۰ مسجد بنام الغدیر در کشور احداث می شود/ تشریح فعالیتهای کانون خورشید
  3. افزایش اطمینان مردم به دست اندرکاران وقف بسیار ارزشمند است/ شاهد رشد آمار موقوفات کشور هستیم
  4. مشارکت در انتخابات مانع طمع بیگانگان به کشور می شود
  5. محورها و موضوعات نهایی کنگره ملی «وقف، حماسه اقتصادی و سبک زندگی اسلامی» اعلام شد

پارک علم و فناوری قم

zohur