۲۸ آبان ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش رخبرگزاری مهر، حسن ربیعی با اشاره اینکه مردم نیکوکار و خداجوی ایران اسلامی در ایام محرم و شهادت اباعبدالله الحسین (ع) با تاسی به آن امام بزرگوار از اموال خود در راه خدمت به دین و مردم صدقه جاریه برای خود به ثبت رساندند، اظهار کرد: براساس آخرین آمار دریافتی از سراسر کشور ۲۸ هزار موقوفه با نیت اطعام، عزاداری و تعزیه داری برای امام حسین (ع) به ثبت رسیده است که با اجرای طرح «سوگواره بصیرت عاشورایی» در دهه اول محرم سال ۹۲ نیز وقف های جدید با اینگونه نیات صورت گرفته است.


وی با بیان اینکه براساس آخرین آمار دریافتی از استان های کشور ۱۱ وقف جدید با نیت اطعام ، عزاداری و ساخت حسینیه برای امام حسین (ع) طی دهه اول محرم امسال به ثبت رسیده ، گفت: این موقوفات در استان های ایلام، خراسان رضوی، همدان، خراسان شمالی و کرمان به ثبت رسیده است و در مجموع دارای ارزشی بالغ بر ۱۲ میلیارد و ۶۹۰ میلیون ریال است. البته شمار موقوفات این ایام بیشتر از رقم فوق بوده و گزارش نهایی آن را هنوز جمع بندی نشده است.


ربیعی با اشاره به اینکه از این تعداد ۳ وقف در استان خراسان رضوی به ثبت رسیده ، تصریح کرد: ۱۳ هزار متر مربع باغ پسته در گناباد به ارزش ۶ میلیارد ریال و زمینی به مساحت ۲۶۱ متر مربع به ارزش ۶۰۰ میلیون ریال توسط بانوی کاشمری وقف ساخت حسینیه ویژه بانوان شده است.


مدیرکل دفتر ریاست ، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اوقاف وامور خیریه اضافه کرد: همچنین زمینی به مساحت ۲۰۰ مترمربع با نیت ساخت حسینیه در شهرستان دره شهر در استان ایلام وقف گردیده است. در این ایام دو قطعه زمین به ترتیب به ارزش بیش از۲۵۰ میلیون ریال در لالجین و به ارزش یک میلیارد و دویست میلیون ریال در شهرستان بهار وقف ساخت حسینیه و مسجد در استان همدان شد.


وی  ادامه داد: سه فنجان آب با نیات عزاداری در دهه دوم محرم در فردوس استان خراسان جنوبی و دو باب منزل مسکونی با نیت عزاداری در ماه محرم در شهرستان راور استان کرمان وقف شد.


ربیعی با اعلام اینکه ۳ وقف جدید نیز در بجنورد با نیت عزاداری و اطعام امام حسین (ع) در این ایام به ثبت رسیده، گفت: یک قطعه زمین با کاربری مسکونی و به مساحت ۳۰۰ متر مربع، در روستای بابا امان از توابع بجنورد برای اطعام عزاداران سیدالشهدا و حضرت فاطمه زهرا (ع) ، زمینی یک هکتاری با نیت اطعام عزاداران سرور شهیدان و نیز سود سپرده گذاری بانکی به ارزش ۵۰ میلیون ریال وقف امام حسین(ع) شد.


سخنگوی سازمان اوقاف در پایان ضمن تشکر از عموم مردم قهرمان و شهید پرور ایران اسلامی که به تبعیت از نهضت عاشورا، همواره با حضور در عرصه های مختلف انقلاب اسلامی حماسه آفریده و برگ های زرینی را در تاریخ این سرزمین عزیز به ثبت رسانده اند، خواستار مشارکت هرچه بیشتر مردم عزیز در سنت حسنه وقف و ترویج این سیره حسینی (ع) شد.

مطالب مرتبط :
  1. علاقه به امام حسین(ع) اصل دین است/ نماز بدون محبت اباعبدالله(ع) ارزشی ندارد
  2. ره توشه تبلیغی محرم و صفر منتشر شد/شیوه‌‌های تبلیغی امام حسین(ع)
  3. تجمع عزاداران حسینی در میدان امام حسین(ع) تهران
  4. چرا به امام حسین(ع) ثارالله می گویند/ دلیل شباهت شهادت حضرت یحیی به امام حسین(ع)
  5. هدف از قیام امام حسین (ع)/ اگر شهادت امام حسین(ع) نبود تشیع هم وجود نداشت

پارک علم و فناوری قم

zohur