۶ مهر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، با آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، پیام آیت‌ا… سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس بنیاد ایران شناسی، به دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی رشته ایران‌شناسی ابلاغ شد.


در این پیام که در مراسم معارفه دانشجویان ورودی سال ۹۳-۹۲ رشته ایران‌شناسی، از سوی دکتر علیزاده، معاون اداری بنیاد ایران‌شناسی قرائت شد، ضمن ابلاغ آیت‌ا… سیدمحمد خامنه‌ای به تمامی دانشجویان و مدیران تحصیلات تکمیلی این بنیاد، به گستردگی رشته ایران‌شناسی و قابلیت بالای فعالیت پژوهشی در آن اشاره و از دانشجویان درخواست شده بود تا به رشته ایران‌شناسی اهتمام و توجه ویژه‌ای کنند؛ چرا که این رشته در قیاس با رشته‌های علوم انسانی و رشته‌های هم‌سطح خود دارای امکان فعالیتهای پژوهشی فراوان است و بر این اساس تلاش مضاعفی را می‌طلبد.


همچنین در بخش دیگر پیام ریاست بنیاد ایران شناسی به دانشجویان رشته ایران‌شناسی توصیه کار فکری عمیق و بنیادین در رشته‌شان شده بود، تا در آینده‌ای نه چندان دور بتوان بر ایران‌شناسان خارجی پیشی گرفت؛ چرا که متون فارسی در این زمینه فراوان است و یک ایران‌شناس خارجی نخست باید با یادگیری زبان فارسی و در واقع با واسطه به این متون دست یابد؛ در صورتی‌که ما ایرانیان با دسترسی بی‌واسطه به متونِ فرهنگ، دانش و میراث ایرانی می‌توانیم و باید گوی سبقت را در زمینه موضوعات ایران‌شناسی از ایران‌شناسان غیرایرانی برباییم.


در ادامه این مراسم، معاون اداری بنیاد ایران‌شناسی ضمن تبریک سال تحصیلی جدید به دانشجویان و مدیران واحد تحصیلات تکمیلی و آرزوی توفیق روزافزون دانشجویان در شناختن و شناساندن موضوعات ایران‌شناسی، عارضه بیماری آیت‌ا… سیدمحمد خامنه‌ای را دلیل عدم حضور ایشان در جلسه بیان کردند و چنین بیان داشتند که دیدار دانشجویان با ریاست بنیاد ایران‌شناسی در آیندهای نزدیک محقق خواهد شد.  


در ادامه دکتر علیزاده با بیان اینکه شما دانشجویان در مسیری گام نهاده‌اید که با مسئله شناخت ایران از قدیم تاکنون روبه‌رو هستید، خواستار ثابت قدم ماندن در شناخت همه جانبه ایران شد؛ چرا که این ثابت قدمی در آینده سبب بهره‌مندی ملت بزرگ ایران از طراوشات فکری شما ایران‌شناسان آینده خواهد شد. وی همچنین با اشاره به اینکه آیت‌ا… سیدمحمد خامنه‌ای در جلسه اعضای هیئت امنای بنیاد ایرانشناسی از آنان درخواست کرد تا با توجه به فرصت‌های مطالعاتی فراوان موجود در این رشته و با کارشناسی‌های لازمی که در این خصوص انجام می‌دهند، به تصویب و افزایش گرایش‌های رشته ایران‌شناسی مبادرت ورزند، سخنان خود را پایان داد.


سپس دکتر میردامادی، معاون پژوهشی بنیاد ایرانشناسی ضمن تبریک ورود به رشته ایرانشناسی به دانشجویان، مهرماه را آغازگر تحول فکری، ذاتی و درونی دانشجویان توصیف کرد. وی ورود دانشجویان را به رشته مقدس ایران‌شناسی مبارک بیان کرد؛ چرا که این رشته با خون و پوستشان عجین شده است. در واقع بخشی از عناصر انسانی برگرفته از خاک و سرزمین است و دانشجویی که در حال فراگیری مسائل ایران‌شناسی است به بخشی از ذات و فطرت خود می‌پردازد. بنابراین وی تنها رسالت دانشجویی ندارد و باید به آموختن چگونگی معرفی سرزمین غنی ایران و استعدادهای آن به دیگران، چه در داخل و چه در خارج از ایران، توجه ویژه کند. بسیاری از اقوام خارجی هنوز ملت بزرگ ایران را با ۷۰۰۰ سال تاریخ مکتوب نمی‌شناسند و این وظیفه شما ایران‌شناسان آینده است تا در معرفی جامع ایران و داشته‌های فرهنگی و تمدنی آن به دیگر جوامع و ملتها بکوشید.


معاون پژوهشی بنیاد ایران‌شناسی در پایان سخنان خود ایجاد یک پیوستگی و پیوند میان واحد تحصیلات تکمیلی و معاونت پژوهشی بنیاد را ضروری بیان کرد؛ چرا که زمینه‌های زیادی درخصوص پرداختن به موضوعات ایرانشناسی موجود است که هنوز مشخص نشده‌اند. وی با اشاره به نظر آیت‌ا… خامنه‌ای مبنی بر اینکه خوشبختانه در قالب دانش ایران‌شناسی حرکت‌های خوبی انجام شده و منابع فراوانی نیز در این زمینه فراهم آمده، اما در زمینه تحلیل دانش ایران‌شناسی و تحقیق و پژوهش در آن باید تفکر و مداقه بیشتری شود، سخنان خود را پایان داد.


 در ادامه دکتر زرشناس، مدیر گروه‌های آموزشی بنیاد ایران‌شناسی، ضمن خیرمقدم به دانشجویان و موفق ارزیابی کردن دوره‌های تحصیلات تکمیلی بنیاد ایرانشناسی به برپایی دوره کارشناسی ارشد این رشته برای نخستین بار در ایران با همت و تلاشهای مؤسس فقید بنیاد ایرانشناسی، مرحوم دکتر حسن حبیبی اشاره کرد و چنین بیان داشت که از دو سال گذشته به این سو نیز دوره دکتری این رشته در بنیاد ایران‌شناسی پذیرای دانشجویان است.


وی در ادامه با طرح این سئوال که چرا رشته ایران‌شناسی در بنیاد ایران‌شناسی دارای چهار گرایش «عمومی»، «تاریخ»، «فرهنگ مردم، آداب و رسوم و میراث فرهنگی» و «اصول نسخه‌شناسی و مرمت نسخه‌های خطی و نسخه‌آرایی» است؟، چنین بیان داشت که هدف تربیت متخصص ایران‌شناس ایرانی در همه زمینه‌ها و گرایش‌های مرتبط با موضوع ایران‌شناسی است. قرن‌هاست به تحقیق و تدریس ایران‌شناسی در غرب پرداخته می‌شود، اما سالهای کمی است که نگاه به مسائل و موضوعات ایران‌شناسی از زاویه دید متخصصان ایرانی مورد توجه قرار گرفته است. بنابراین نگاه به مسائل ایران‌شناسی از درون و رفع این نیاز فرهنگی موجب شد تا بنیاد ایران‌شناسی تأسیس و به تبع آن مطالعات ایران‌شناسی در این بنیاد شکل گیرد.


مدیر‌گروه‌های آموزشی بنیاد ایران‌شناسی در پایان ضمن ذکر خیری از مرحوم دکتر حسن حبیبی، مؤسس بنیاد ایران‌شناسی، ابراز خرسندی مجموعه همکاران بنیاد ایرانشناسی را از پذیرش سمت ریاست این بنیاد از سوی آیت‌ا… سیدمحمد خامنه‌ای، به عنوان عالمی فاضل و بسیار علاقه‌مند به شناختن و شناساندن مسائل ایران‌شناسی بیان کرد.


همچنین در این مراسم دکتر افکاری، مدرس گروه نسخ خطی بنیاد ایران‌شناسی، با بیان اینکه باید ایران را شناخت و شناساندن درست آن وظیفه نسل ماست، گفت: نباید به هر آنچه که ایران‌شناسان خارجی در این زمینه دیکته می‌کنند، بسنده کرد. ایشان با اشاره به تأسیس رشته نسخه‌شناسی برای نخستین بار در سال ۱۳۶۹ در دانشگاه تهران و پس از آن با شکل‌گیری گرایش نسخه‌شناسی در بنیاد ایران‌شناسی، به همت مرحوم دکتر حسن حبیبی، به حمایت ویژه صورت گرفته از این رشته در بنیاد ایران‌شناسی اشاره کرد و افزود: بیشترین آثار به ثبت رسیده در حافظه جهانی یونسکو مربوط به آثار ایرانی همچون «شاهنامه» و «ربع رشیدی» است.


در پایان این مراسم نیز دکتر طاحونی، مدیر تحصیلات تکمیلی بنیاد ایران‌شناسی، با اشاره به نیاز واحد تحصیلات تکمیلی بنیاد ایران‌شناسی به حمایت دو معاونت پژوهشی و اداری ـ مالی بنیاد ایران‌شناسی پیشنهاد همکار پژوهشی شدن دانشجویان رشته ایران‌شناسی را در معاونت پژوهشی مطرح کرد تا هم به محقق شدن اهداف پژوهشی بنیاد کمک شود و هم پایان‌نامه‌های دانشجویان در کارگروه‌های مورد تأیید معاونت پژوهشی به تصویب رسیده و به سرانجام رسد.


مدیر تحصیلات تکمیلی بنیاد ایران‌شناسی در ادامه با اشاره به اینکه رشته ایران‌شناسی، رشته‌ای میان رشته‌ای است و بنیاد ایران‌شناسی نگاهی تحلیل محتوایی و بین‌رشته‌ای به آن دارد، این نوع نگاه را نگاه جدیدی در ایران بیان کرد. وی با اشاره به وجود بیش از ۱۱۰ هزار عنوان کتاب فارسی و بیش از ۱۰ هزار عنوان کتاب لاتین در کتابخانه بنیاد ایران‌شناسی از دانشجویان خواستار استفاده مطلوب از منابع غنی کتابخانه بنیاد ایران‌شناسی و نیز استفاده از بانک مطالعات ایرا‌ن‌شناسی با دارا بودن ۵۰۰ هزار رکورد ایران‌شناسی شد.

مطالب مرتبط :
  1. ایران در دوره اشکانی بررسی می شود
  2. نشست «مکتب آنال بین جامعه‌شناسی تاریخی و انسان‌شناسی تاریخی» برگزار می‌شود
  3. "ازمعرفت‌شناسی تا روان‌شناسی" منتشر شد
  4. چهلمین شماره فصلنامه شیعه شناسی منتشر شد
  5. نشست «روندهای تغییرات اندیشه در ایران» برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur