۲۳ دی ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، دکتر محمد احمدی، استاد دانشگاه، رسانه را واسطه بین فرستنده و گیرنده دانست و گفت: ابتدا باید بررسی کنیم رسانه چه وظایفی دارد. اطلاع رسانی، آموزش، تفریح و سرگرمی، هدایت، رهبری و انتقال میراث فرهنگی از وظایف رسانه است و همه این وظایف می تواند در حوزه وقف هم تعریف شود.


این عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز با اشاره به اینکه وقف فرهنگی معنوی است که در بعد مادی می تواند موثر باشد، بیان کرد: رسانه در بیان و تشریح مسئله به خصوص در بعد فرهنگسازی می تواند در کنار اطلاع رسانی وارد عرصه تبیین و تبلیغ و فرهنگسازی وقف شود. مردم باید بدانند وقف فقط وقف مال نیست و در همه عرصه ها می توان هر امر خیری را وقف کرد.


احمدی معتقد است: رسانه فقط رادیو و تلویزیون نیست و منابر و گفت و گوی چهره به چهره مردم هر یک رسانه محسوب می شوند. وقف یک جریان سیال و پیش برنده است که از گذشته تا به حال بوده و در این حوزه فرهنگسازی بر عهده رسانه هاست و مشارکت مردم در توسعه این فرهنگ نیاز به استفاده از ظرفیت رسانه های فعال و اثرگذار دارد.


این روزنامه نگار پیشکسوت با تأکید بر اینکه باید ابعاد مختلف فرهنگ وقف مطرح و تببین شود، گفت: فرهنگ وقف امروز بیشتر به این منوط شده که فقط قشر ثروتمند و متمول می تواند وارد این عرصه شود اما در فرهنگ دینی ما همه اقشار می توانند در این حوزه وارد شوند.


وی درباره اصول صحیح اطلاع رسانی خاطر نشان کرد: در اطلاع رسانی باید غیر مستقیم وارد شد. وقف باید در بستر احترام انسان ها، انسانیت و صداقت و ایثار تبیین شود. مهمترین ابزار، استفاده از ارتباطات کلامی و غیر کلامی است. هر چه از تصدی گری دولت در وقف کاسته شود و مردمی تر شود و مردمی باقی بماند، بیشتر رونق خواهد گرفت.


به اعتقاد وی در حال حاضر به دلایل مختلفی با کاهش نسبی رونق وقف در جامعه مواجه هستیم که رونق گرفتن این سنت در جامعه نیازمند ایجاد میل و رغبتی فراگیر در میان اقشار مختلف جامعه است و طرح های ابتکاری می‌تواند شروع خوبی در این راستا باشد.


احمدی تصریح کرد: وقف آثار زیادی در جامعه دارد که باید با مدنظر قراردادن همه آنها در جامعه، برای نهادینه کردن فرهنگ وقف طرح‌های ابتکاری و پیگیر‌ی‌های مصرانه انجام شود.

مطالب مرتبط :
  1. ویژه نامه هفته وقف توسط پایگاه اطلاع رسانی راسخوان تهیه شد
  2. فرهنگ حسنه وقف در کشور نهادینه شده است/ ثبت ۱۸۱۰ وقف جدید
  3. سن مناسب آموزش فلسفه به کودکان/ روش بومی برای آموزش نداریم
  4. نقش مربی در آموزش فلسفه به کودکان/ آموزش از طریق رسانه‌های تصویری
  5. فلسفه روزه تقوا و عدالت است/ برای گسترش انفاق در جامعه فرهنگ سازی شود

پارک علم و فناوری قم

zohur