۲۱ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حج، اقیانوس بی‌کرانی از معارف دینی است که از دید اخلاقی، تاریخی، کلامی، سیاسی و اجتماعی، گوهرهای زیبا و ظریفی دارد. حضور در سرزمین وحی از سویی یادآور شخصیت‌ها و رویدادهای فراوان و گوناگون تاریخ اسلام است که هر یک در هویت‌بخشی دینی زائران بسی تأثیر می‌گذارد و از سویی هنگامه برگزاری کنگره عظیم حج در هر سال، فرصت گران‌سنگی برای جهان اسلام است تا از این خیل عظیم انسانی و انگیزه دینی حج‌گزاران برای تحقق اهداف عالی جهان اسلام بهره ببرد.


جاذبه معنوی سرزمین وحی، شیفتگان بسیاری را برای اجرای مناسک عمره به سوی خود بر می‌کشد. زیارت نیز به ارتباط قلبی و معنوی آنان با انسان‌های کامل می‌انجامد که خود ارزشمند و انسان‌ساز است و از این رو، مسافران بسیاری رحل سفر می‌بندند تا از این سرچشمه‌های نور، فیض گیرند.


این کتاب در ۱۹ فصل با عناوین «حج در قرآن و حدیث»، «فلسفه و اسرار حج و زیارت»، «اخلاق و آداب حج و زیارت»، «فقه و مناسک»، «تاریخ و جغرافیای اماکن زیارتی»، «سفرنامه و خاطره‌نگاری»، «مطالعات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی»، «راهنمای کارگزاران»، «گزارش حج‌گزاری ایرانیان»، «ادبیات و هنر»، «وهابیت‌شناسی و پاسخ به شبهات»، «شیعه‌شناسی امام شناسی»، «شخصیت‌شناسی»، «درس‌نامه‌ها (متون آموزشی) »، «مرجع (کتاب‌شناسی، فرهنگ‌نامه و اطلس»، «مجموعه مقالات»، «آثار به زبان‌های انگلیسی، اردو و ترکی» و «ادعیه، زیارت‌نامه‌ها و راهنماها» طبقه‌بندی شده است.


«با قرآن در سرزمین وحی»، «پدیده قرآنی»، «پرسمان قرآنی حج»، «پیمان پارسایی»، «چهل حدیث حج»، «حج در قرآن»، «حج و حرمین شریفین در تفسیر نمونه»، «حج و عمره در آینه عترت»، «حج و عمره در قرآن و حدیث»، «حجر اسماعیل در نگاه قرآن، روایات، فقه و تاریخ»، «دعاهای قرآنی»، «رازها و رمزها: مروری گذرا بر اسرار و معارف حج در روایات»، «مروارید حکمت از دریای عصمت»، «منتخب احادیث حج»، «منتخب احادیث عمره» و «نماز جمعه» برخی از کتب معرفی‌شده در فصل اول این کتاب با عنوان حج در قرآن و حدیث است.


فصل دوم کتاب با عنوان فلسفه و اسرار حج و زیارت نیز به معرفی کتاب‌هایی همچون «آشنایی با اسرار عمره ویژه دانشجویان»، «جرعه‌ای از بیکران زمزم»، «اسرار عرفانی حج»، «اسرار عرفانی عمره»، «تأملی در معنای مناسک حج»، «جرعه‌ای از صهبای حج»، «حاجی تو چرا؟»، «حج از میقات تا میعاد»، «حج برنامه تکامل»، «حج در آیینه عرفان»، «حج در اندیشه اسلامی»، «حج گنجینه اسرار»، «حج، نماز بزرگ»، «حج و مهدویت»، «دانستنی‌های جوانان در سرزمین قرآن»، «در بارگاه نور»، «در حریم کعبه»، «در ملکوت حج»، «روح حج»، «زیارت»، «صهبای صفا»، «عرفان حج»، «عرفه و عرفات»، «فلسفه و اسرار حج»، «کربلا» و «نماد و رمزواره‌های حج» پرداخته است.


اخلاق و آداب حج و زیارت عنوان فصل سوم این کتاب است که کتاب‌هایی از قبیل «آداب سخن و زبان در سفرهای زیارتی»، «آداب سفر حج»، «آداب سفر و زیارت عتبات عالیات»، «آداب کوی جانان»، «ادب و آداب زائر»، «اخلاق در سفر»، «اخلاق نبوی»، «اخلاق و آداب در حج و زیارت»، «این‌گونه باشیم»، «بایدها و نبایدها در سفر حج تمتع»، «جرعه‌های رسالت»، «چگونه زیستن»، «حج عارفان»، «حج مقبول»، «خدمت گزاری به زائران در فرهنگ اسلامی»، «در طواف دل، معاونت آموزش و تحقیقات بعثه مقام معظم رهبری»، «راه‌های تقویت فرهنگ حجاب»، «روح حج»، «زخم فطرت»، «زینت و عفاف در حج»، «سحرخیزی و شب‌زنده‌داری در سفزهای زیارتی»، «سرمه سعادت»، «سیمای تقواپیشگان»، «صحیفه مودت»، «صمیمانه با زائر خانه خدا»، «فرهنگ مصرف در سفر حج»، «فرهنگ مصرف در سفر حج»، «گل‌واژه‌های حج و عمره»، «ملکوت اخلاق»، «مهارت‌های زندگی در حج» و «هدیه و سوغات در سفرهای زیارتی» را معرفی کرده است.


«تجلی وحدت؛ تبیین حکم امام بر حضور شیعیان در نمازهای حرمین شریفین»، «حاجی کوچولو، احکام حج برای کودکان»، «حج از دیدگاه مذاهب اسلامی»، «حج بانوان»، «حج رساله سی»، «حج و عمره در آینه فقه مقارن»، «خانه دوست: ویژه عمره مفرده»، «راهنمای مصور حجاج»، «زیارت خانه خدا، احکام حج برای کودکان»، «مناسک مختصر حج»، «مناسک مختصر عمره مفرده»، «مناسک مصور حج»، «مناسک مصور عمره مفرده»، «مناسک مصور عمره مفرده اهل سنت» و «مناسک نوین» از کتب معرفی‌شده در فصل چهارم این کتاب با عنوان فقه و مناسک است.


گفتنی است، فصل‌های دیگر این کتاب نیز هر کدام به صورت مجزا به معرفی کتاب‌ها و آثار مختلفی در راستای موضوعات حج و زیارت می‌پردازد.


کتاب آینه آثار(معرفی آثار منتشر شده در پژوهشکده حج و زیارت و گزارشی از دو دهه فعالیت پژوهشی) به قلم اباذر نصراصفهانی در ۲۸۰ صفحه از سوی حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در امور حج و زیارت منتشر شده است.


کتابخانه تخصصی حج و زیارت به عنوان نخستین کتابخانه دیچیتالی در پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت با بیش از یکهزار عنوان کتاب با موضوع حج و زیارت قابل دسترسی عموم مردم است.

مطالب مرتبط :
  1. تحلیل اسناد و منابع علمی و پژوهشی در مباحث نظری محتوایی زائر و زیارت
  2. زیارت سیر الی الله است که از وادی ولایت عبور می‌کند/ زیارت سفر توریستی نیست
  3. زیارت جامعه کبیره یادگاری امام هادی(ع) است/ مداومت علما در قرائت زیارت جامعه کبیره
  4. دیدار معاون فرهنگی بعثه رهبری در حج با رئیس سازمان دیانت ترکیه
  5. مطالبه مقام معظم رهبری از مجمع عالی حکمت اسلامی معرفی فلسفه اسلامی به جهان است

پارک علم و فناوری قم

zohur