۲۹ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، اولین روز از کنگره فعالان علوم انسانی با عنوان “جنود عقل” عصر جمعه ۲۸ شهریور در اردوگاه شهید چمران تهران به کار خود پایان داد.


در نخستین روز از این گردهمایی پس از سخنرانی قائم مقام موسسه اشراق و سخنرانی دکتر حسین کچویان با موضوع “ماهیت علوم انسانی”، برخی گروه های فعال در علوم انسانی به معرفی فعالیت های خود پرداختند.


حجت الاسلام موسویان از موسسه ساحت حضور از اصفهان با محور فکری استاد اصغر طاهر زاده در اولین ارائه این کنگره به تشریح فعالیتهای موسسه ساحت حضور پرداخت و گفت: مبانی فکری و نظری این مجموعه این است که شرک را بتواند در مقابل نگاه توحیدی تشریح کند.


وی در ادامه افزود: مطالعات غرب شناسی و عبور از شرایط غرب زدگی با نگاه حکمت و عرفان اسلامی تحت عنوان انقلاب اسلامی از جمله مطالعات محوری این موسسه به شمار می رود.


علی محمدی از موسسه معنا در ارائه دوم این کنگره نیز گفت: این موسسه متشکل از فعالان فرهنگستان علوم اسلامی قم است. از کارهای این موسسه مصاحبه با اندیشمندان در جریان تحول علوم انسانی است.


وی تصریح کرد: از تحقیقات این موسسه چالش اصلی و بحران اصلی انقلاب است و عبارت است از عقلانیت تراز انقلاب اسلامی و روایت از سیر تمدنهای بشری با ملاحظه تقابل حق و باطل و فقه حکومتی و ظرفیت سازی در دو شاخه ماخذشناسی فقه حکومتی.


وی در ادامه افزود: مصاحبه با حدود ۳۰ نفر با موضوع فقه حکومتی از جمله تحقیقات این موسسه است.


حجت الاسلام واسطی از موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام نور در مشهد گفت: این سازمان مردم نهاد است و متشکل از ۱۰ استاد حوزه علمیه مشهد است.


وی در ادامه تأکید کرد: از هدفهای این سازمان و موسسه این است که آموزه های دین را به صورت مدلهای قابل رقابت با سیستمهای بشری ارائه دهد و هدف و ماموریت آن طراحی سیستمهای دینی قابل رقابت با سیستمهای بشری است.


وی در ادامه تصریح کرد: ارائه بسته های برنامه ای با مشاور برای تصمیم گیران همراه با نتیجه و خروجی از دیگرفعالیتهای این موسسه است.


حجت الاسلام واسطی در ادامه یادآور شد: ارائه سایت جامع علمی و کاربردی و بسته های پیشنهادی و روشهای اسلامی  در سیر تحول علوم انسانی از دیگر فعالیتهای این موسسه به شمار می روند.


دیگر سخنران این کنگره خانم کشتکاران از موسسه کریمه ولایت وکوثر ولایت قم بود. وی تصریح کرد: این موسسه، سازمانی مردم نهاد است و مبانی فکری آن برگرفته از سخنان و آثار مرحوم حسینی در جهت فرامین مقام معظم رهبری است. ایجاد جریان دین در نظام اسلامی و جامعه از اهداف این موسسه است.


وی در ادامه تصریح کرد: تحقق دین در عینیت، بحث حکومت در اندیشه امام راحل، حکومت فلسفه عملی در تمام فقه، در تمام زوایای زندگی بشر و ارائه نقش زن در خانه و خانه داری در محل کار و دانشگاه و در اجتماع پیرو بیانات مقام معظم رهبری از جمله رویکردها و مطالعات این موسسه به شمار می روند.


به گزارش خبرنگار مهر، کنگره فعالان تحول علوم انسانی با عنوان “جنود عقل” از روز جمعه ۲۸ شهریورآغاز و تا روز یکشنبه ۳۰ شهریور در اردوگاه شهید چمران ادامه دارد.

مطالب مرتبط :
  1. نخستین گردهمایی فعالان تحول در علوم انسانی سراسر کشور برگزار می‌شود
  2. نخستین گردهمایی مسئولان و صاحب نظران رشته حقوق در قم برگزار می شود
  3. ثبت مقالات دومین کنگره علوم انسانی اسلامی به عنوان اثر علمی پژوهشی
  4. سومین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی برگزار می شود
  5. گزارشی از فعالیتهای گروه آینده‌پژوهی پژوهشکده مهدویت و آینده‌پژوهی در سال ۹۲

پارک علم و فناوری قم

zohur