۱۲ مهر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، نشست تخصصی مصححان قرآن سازمان دارالقرآن الکریم با حضور «احمد حاجی شریف» معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن کریم سازمان دارالقرآن، «عباس سلیمی» از اعضاء هیئت امناء سازمان دارالقرآن الکریم و همچنین جمعی از مصححان قرآن، روز گذشته ۱۱ مهرماه در سالن سازمان دارالقرآن الکریم برگزار شد.


احمد حاجی‌شریف در ابتدای این جلسه با اشاره به آمار عملکرد مصححان قرآن در سال گذشته و تصحیح ۱۲ هزار و ۹۸۹ جزء قرآن برای ناشران، گفت: از ۱۲ هزار و ۹۸۹ جزء قرآن، ۲۱ هزار و ۸۸۷ غلط گرفته و تصحیح شد.


وی با بیان اینکه از ابتدای سال ۶۴ که معاونت نظارت بر چاپ و نشر قرآن کریم آغاز به کار کرد، تا پایان سال ۹۱، ۳۷۱ هزار و ۷۹۶ جزء قرآن تصحیح شده است، ادامه داد: تعداد غلط‌های گرفته شده از ۳۷۱ هزار و ۷۹۶ جزء قرآن تا پایان سال ۹۱، یک میلیون و ۳۴۰ هزار و ۷۵۱ بوده است که مصححان سازمان دارالقرآن آن‌ها را تصحیح کرده‌اند.


حاجی‌شریف با اشاره به تعداد تیراژ‌ها و مجوزهای چاپ قرآن تصریح کرد: در سال‌ ۹۰ مجوز چاپ ۶ میلیون و ۶۶۹ هزار جلد و در سال ۹۱، ۳ میلیون و ۹۲۰ هزار و ۲۰۰ جلد قرآن به چاپ رسید که از این آمار متوجه می‌شویم تعداد مجوز چاپ در سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰ حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است.


وی به آمار ۶ ماهه اول سال‌های ۹۰ تا ۹۲ اشاره کرد و افزود: در شش ماهه سال ۹۰، ۴ میلیون و ۱۷۴ هزار جلد، سال ۹۱، ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار جلد و همچنین در سال ۹۲، ۹۴۰ هزار و ۹۰۰ جلد قرآن به چاپ رسیده است که از این آمار متوجه می‌شویم که سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰، ۵۰ درصد و همچنین سال ۹۲ نسبت به سال ۹۱ بیش از ۵۰ درصد کاهش تیراژ قرآن داشته‌ایم؛ یعنی نسبت تیراژ قرآن در سال ۹۲ نسبت به سال ۹۰ بیش از سه‌چهارم کاهش یافته است.


حاجی‌شریف با اشاره به دلایل کاهش تیراژ قرآن گفت: دلایل متنوعی برای کاهش تیراژ قرآن وجود دارد که مهم‌ترین آنها گرانی کاغذ، ملزومات چاپ و نوسانات آن است، به همین دلیل، ناشران برای این تغییرات اقدام به چاپ قرآن نمی‌کنند.


وی چاپ قرآن در خارج از کشور را یکی دیگر از دلایل افت چاپ قرآن در کشور عنوان کرد و افزود: ۲۲ مرداد سال ۹۲، وزیر ارشاد از قرآنی رونمایی کرد که در خارج از کشور ۴۰۰ هزار جلد از آن به چاپ رسیده بود و ادعا داشته که قرار است از این قرآن یک میلیون دیگر نیز در کشورهای عربی به چاپ برسد، این در حالی است که ما در شش ماهه سال جاری تنها ۹۴۰ هزار و ۹۰۰ جلد قرآن به چاپ رسانده‌ایم. بنابراین چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است، پس بهتر است مسئولان چاپ قرآن در داخل را تقویت کنند تا اینکه بخواهیم در سایر کشورها قرآن‌های متفاوتی به چاپ برسانیم.


معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن کریم سازمان دارالقرآن ادامه داد: طبق ابلاغیه مرکز طبع و نشر و دستور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در ۱۵ خرداد سال ۹۱ به قرآن‌های چاپ اول به شیوه ایرانی دیگر مجوز ندادیم، در صورتی که تمامی قرآن‌هایی که برای چاپ اول مجوز گرفته بودند با خط عثمان‌طه بوده است. از این رو، کار مصححان قرآن کمی سخت‌تر شد.


حاجی‌شریف با اشاره به اینکه معاونت طبع و نشر قرآن در سال ۷۶ نخستین قرآن را به چاپ رساند، تصریح کرد: این قرآن با خط عثمان طه بود ولی علامتگذاری آن با سایر کتاب‌های قرآن متفاوت بود، همچنین در تیرماه سال جاری نیز قرآن دیگری برای بسیج استان تهران چاپ کردیم که تعدادی از کلمات آن تغییراتی داشت به طوری که می‌توان گفت چاپ قرآن در تیرماه همراه با آخرین تغییرات عرضه شد.


معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن گفت: تلاش ما چاپ ۵ هزار جلد از این قرآن است تا بتوانیم دراختیار مصححان قرار داده تا کار تصحیح قرآن سهولت یابد.


تصحیح قرآن یکی از پادشاهان عربی در ایران


حاجی‌شریف با اشاره به تصحیح قرآن سلطنتی یکی از پادشاهان عربی ادامه داد: اخیراً مصححان قرآن در حال بررسی و تصحیح قرآن سلطنتی یکی از پادشان عربی هستند که تاکنون از این قرآن بیش از ۳۰ مورد غلط درجه یک استخراج و تصحیح شده است.


وی در پایان به اهمیت تصحیح قرآن و توجه و دقت در این امر اشاره کرد و افزود: در کار تصحیح قرآن باید دقت و توجه زیادی داشت، چرا که این کار تخصصی است و نیازمند تسلط و دقت بسیاری است.سلیمی: مصححان قرآن، محافظ و بازدارنده از تحریف آن هستند


«عباس سلیمی» یکی از بنیانگذاران اداره چاپ و نشر قرآن کریم و عضو هیئت امناء سازمان دارالقرآن در نشست تخصصی مصححان قرآن سازمان دارالقرآن الکریم با اشاره به اینکه خداوند دو نعمت بزرگ را دراختیار بشر قرار داده است، گفت: خداوند عترت و قرآن کریم را برای هدایت بشر قرار داده و ما باید به عنوان خادمان قرآن صامت و پیروان قرآن ناطق، شکرگزار این نعمت‌ها باشیم.


وی افزود: بسیاری از افراد نعمت‌های فراوانی در اختیار دارند اما ما معتقدیم ثروتمندترین هستیم، چرا که بالاترین نعمت یعنی قرآن را در اختیار داریم.


سلیمی با اشاره به حدیث ۱۶۴۴۵ میزان الحکمه خاطرنشان کرد: در این روایت آمده است که؛ اگر کسی نعمت قرآن را داشته باشد و گمان کند که یکی دیگر از مردم نعمتی بالاتر از او دارد، نعمت بزرگ را کوچک شمرده و نعمت حقیر و کوچک را بزرگ پنداشته است؛ بنابراین باید ما قدر این نعمت بزرگ را بیشتر بدانیم و در این راه مسئولیت سنگینی داریم.


وی با بیان اینکه مسئولیت سنگین مصححان قرآن در بسیاری از روایات متجلی شده است، تصریح کرد: پیامبر (ص) در تشریح قیامت فرموده‌اند: «من اولین میهمان و واردشونده بر خدا در روز قیامت هستم که به همراه قرآن و اهل‌بیتم به محشر وارد می‌شویم و از امتم سؤال می‌کنم که با کتاب خدا و امت من چه کردید»؛ بنابراین مصححان قرآن در پاسخ به پیامبر در آن لحظه می‌توانند ادعا کنند که ما از تحریف ذهنی و عملی به قرآن جلوگیری کردیم چرا که این کار در راستای افعال الهی است و خداوند نیز در قرآن آورده است که خود خداوند قرآن را از هرگونه تحریف مصون می‌دارد.


سلیمی مسئولیت مصححان قرآن را همسو با کار فرشتگان الهی دانست و گفت: مصححان قرآن، محافظ و بازدارنده از تحریف قرآن هستند، همانطور که فرشتگان از قرآن محافظت می‌کنند.


این قاری پیشکسوت قرآن با اشاره به اینکه تمامی امت اسلامی به عنوان حق و حقیقت در صحنه دفاع از قرآن عمل کرده‌اند، افزود: ما به ۷ دلیل معتقد هستیم که قرآن همان امانت الهی است که از جبرئیل بر قلب پیامبر(ص) نازل شده است و تا پای جان باید از آن دفاع کنیم.


سلیمی «وعده الهی»، «تواتر تاریخی تلاوت و قرائت»، «مجاهدت حفاظ قرآن از صدر اسلام»، «اهتمام پیامبر»، «غیرت اصحاب خاص و بزرگان دین»، «اجماع فقهاء و علمای عصر حاضر» و همچنین «غیرت و امانتداری» را از مهمترین دلایل خط بطلان بر تحریف قرآن عنوان کرد و ادامه داد: ما همواره محافظ قرآن بوده‌ایم اما نباید توطئه‌های دشمنان برای تحریف کتاب الهی را نادیده گرفت، پس مسئولیت ما در نگهداری از قرآن همچنان ادامه دارد. پس از اینکه امنیت سوریه متزلزل شد، برخی افراد سودجو ادعا کردند که در چند دهه اخیر قرآن تحریف شده است که باید بازنویسی و بازنگری در آن صورت گیرد. اما به لطف خدا و با وجود فرشتگان الهی و مصححان قرآن توانستیم این ادعا را خنثی کنیم.


سلیمی ادامه داد: برای بقای خود باید از قرآن محافظت کنیم که در این راستا توجه به ۴ نکته« طهارت ظاهر و باطن»، «اخلاص»، «اتقان در عمل» و «جدیت و همت» از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اگر بخواهیم از قرآن بهره‌مند شویم باید اندیشه، لفظ و عملکردی قرآنی داشته باشیم، همانطور که امام حسن مجتبی(ع) فرمودند؛ سزاوارترین شما به قرآن، کسی است که به آن عمل کند و دورترین شما به قرآن کسی است که آن را تلاوت می‌کند اما به دستورات آن عمل نمی‌کند. در حدیث ۱۳۸۳۵ میزان الحکمه آمده است که؛ قرآن را بیاموزید اما با آن ارتزاق نکنید و نگذارید قرآن دست‌مایه فخرفروشی شما باشد. بنابراین به شما توصیه می‌کنم قرآن را بیاموزید و همواره در خدمت قرآن باشید تا خدا با قرآن شما را زنده بدارد، بمیراند و محشور کند.


از کتب تازه تألیف سازمان دارالقرآن رونمایی می شود


همچنین در خبر دیگری از سازمان دارالقرآن الکریم آمده است: معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن الکریم از برگزاری مراسم رونمایی از آخرین محصولات تولیدی سازمان دارالقرآن در روز دوشنبه ۱۵ مهرماه خبر داد.


محمد مهدی بحرالعلوم با اشاره به برگزاری مراسم رونمایی از آخرین محصولات سازمان دارالقرآن الکریم گفت: یکی از برنامه‌ها و ماموریت‌های سازمان دارالقرآن در حوزه فعالیت‌های قرآنی اعم از آموزشی، تبلیغی و ترویجی، تهیه و تولید منابع مکتوب و رسانه‌ای قرآنی است.


وی ادامه داد: در همین راستا و با توجه به اهمیت اینگونه فعالیت‌ها، سازمان دارالقرآن الکریم در شش ماهه اول سال ۹۲ موفق به تهیه و تولید تعدادی از منابع مکتوب و رسانه‌ای قرآنی شده است.


معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن الکریم با بیان اینکه برخی از این محصولات برای علاقه‌مندان قرآنی رونمایی و توزیع نیز شده‌اند اظهار داشت: اخیرا ۴ جلد کتاب در حوزه آموزش قرآن کودکان پیش دبستانی و ۳ جلد کتاب با عنوان «قرآن در کلام مقام معظم رهبری (مد ضله العالی)»، «انسان شناسی از منظر قرآن» و «درسنامه قرآن شناسی» تهیه، تولید و چاپ شده است.


محمد مهدی بحرالعلوم افزود: مراسم رونمایی از این محصولات با حضور رئیس سازمان دارالقرآن الکریم، مهدی قره‌شیخلو و اصحاب رسانه به جامعه قرآنی معرفی و عرضه خواهد شد.


این مراسم ساعت ۱۴ روز دوشنبه ۱۵ مهرماه در محل سازمان دارالقرآن الکریم برگزار می شود.

مطالب مرتبط :
  1. طرح ملی مفتاح رونمایی شد/ آموزش تلفنی مفاهیم قرآن
  2. راه اندازی ۵۰ جلسه محوری حفظ قرآن در استان‌ها
  3. رونمایی از کتاب«از خدا بپرس» در نمایشگاه قرآن/ بررسی موضوعی ۶۲۳۶ آیه قرآن
  4. عرضه کتابخانه گویا ویژه نابینایان در نمایشگاه قرآن/ کتاب «تجلی قرآن در نیایش معصومان» رونمایی شد
  5. همایش راه‌اندازی ۵۰ جلسه محوری و ثابت حفظ قرآن برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur