۱۲ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد عابدی، رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، صبح امروز ۱۲ مردادماه در نشست خبری کنگره های ملی امامزاده هلال بن علی(ع) و حضرت بی بی حکیمه(س) با بیان اینکه امامزاده محمد هلال بن علی(ع) در شهر آران و بیدگل کاشان مدفون شده است، اظهار داشت: این امامزاده فرزند امیرالمومنین(ع) است و بنا به روایتی بدین جهت هلال نامیده شده که در زمان تولدش امام علی(ع) فرمودند صورت این فرزند همانند هلال ماه است و گاه در زبان فارسی بنام محمد ماه نیز شناخته شده است.


وی با بیان اینکه از زمان شهادت این امامزاده قریب ۱۳۷۵ سال می گذرد، تصریح کرد: این امامزاده در همان سال شهادت امام حسین(ع) به کشور ایران سفر کرده است و در کاشان به شهادت رسید و برادرش نیز که همراه وی بوده، در همان شهر به شهادت رسید.


دکتر عابدی با اشاره به اینکه محمد هلال بن علی(ع) حاصل ازدواج امیرالمؤمنین(ع) با فضه است، گفت: زیارت قبور و حضور بر سر قبر بزرگان امری عقلایی و فراتر از شرع است و زمانی که ارسطو از دنیا رفت، شاگردان وی برای تحصیل و مطالعه سر قبر وی حاضر می شدند و می گفتند در این فضا بهتر مطالب را درک می کنند.


رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم وابسته به سازمان اوقاف با اشاره به اینکه هم اکنون بسیاری از دانشگاهها و حوزه های علمیه بزرگ دنیا در کنار قبر بزرگان بنا شده است، افزود: روح این انسانهای بزرگ برای کسب علم و معارف به محصلان کمک می کند.


وی با بیان اینکه از دیدگان شرعی نیز پیامبر اکرم(ص) به زیارت قبور بقیع و قبر مادرشان می رفتند و حضرت زهرا(س) نیز به زیارت قبور شهدای جنگ احد می رفتند، گفت: اصل زیارت قبور هم در سیره پیامبر(ص) و هم در سیره ائمه اطهار(ع) و اصحاب وجود داشته است اما متأسفانه هم اکنون تکفیریها و سلفیها علی رغم وجود این اسناد تاریخی در کتابهایشان، آنرا رد می کنند.


دکتر عابدی با اشاره به هدف زیارت قبور تصریح کرد: زمانی فردی بر سر قبر شخصی حاضر می شود روحش در وجود وی جلوه می کند و روح آن میت نیز در وجود زیارت کننده، همانند آینه ای جلوه می کند و اگر فرد صالحی بر قبر فرد گناهکاری حاضر شود موجب شادی وی و بالعکس فرد فاسقی بر سر قبر صالحی حاضر شود، موجب اذیت و آزار وی می شود.


دبیر علمی کنگره ملی امامزاده هلال بن علی(ع) اضافه کرد: به همین خاطر زمانی که برای زیارت امام رضا(ع) مشرف می شویم باید غسل نموده و دعای توبه بخوانیم تا در زمان حضور در کنار ضریح موجب رنج و عذاب برای ایشان نشویم.


وی یکی از راه های اثبات نسب و حقانیت امامزادگان را شهرت و روایات موجود میان مردم دانست و افزود: ملاک وجود قبر فرزند امام علی(ع) در شهر آران و بیدگل، وجود کتابها و نقلهای مختلف میان مردم است و همچنین توجه ویژه بزرگان دین به این امامزاده است.


دکتر عابدی با بیان اینکه شناساندن فرزند امام علی(ع) به مردم از مهمترین اهداف این کنگره است، تصریح کرد: باید به مردم شناساند که امامزادگان کشور تنها به حضرت معصومه(س) در قم، شاه عبدالعظیم(ع) در شهر ری و شاهچراغ در شیراز خلاصه نمی شود و امامزادگان بزرگ و عظیم الشأن دیگری در کشور وجود دارد.


دبیر علمی کنگره ملی امامزاده هلال بن علی(ع) با بیان اینکه در زمان صفویه شناساندن و معرفی این امامزادگان به مردم موجب ترویج فرهنگ شیعه میان مردم شد، تصریح کرد: وجود این امامزادگان هم اکنون با توجه به تهاجمات گوناگون به فرهنگ شیعه می تواند کمک رسان و مروج این فرهنگ باشد. چندین جلد کتاب و مقاله در خصوص شخصیت و نقش این امامزاده در کشور در قالب این کنگره به چاپ خواهد رسید.


براساس این گزارش، در ادامه این نشست حجت الاسلام محمد اکبری، دبیر کمیته علمی کنگره ملی امامزاده هلال بن علی(ع) با بیان اینکه علاقه مندان تا ۱۰ آبان ماه می توانند مقالات خود را ارسال کنند، گفت: افتتاحیه این نشست ۱۲ آذرماه در قم برگزار و اختتامیه نیز روز ۱۳ آذرماه در آستان این امامزاده در آران و بیدگل کاشان برگزار خواهد شد.


وی با اشاره به محورهای این همایش تصریح کرد: شناساندن و معرفی این امامزاده به مردم از لحاظ شخصیت حسبی و نسبی، کمالات و فضائل این امامزاده، نقش این امامزاده در ترویج تربیت دینی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مردم در عصر خود و زمان حاضر و نقش راهبری و پرچمداری این امامزاده در معرفی و دفاع از مقام امامت و ولایت از محورهای این همایش است.


کتاب کمالات امامزاده محمد هلال بن علی (ع) رونمایی می شود


اکبری با بیان اینکه کتاب کمالات محمد هلال بن علی(ع) هم اکنون به قلم گذشتگان و خط قدیمی وجود دارد ، تصریح کرد : یکی از برنامه های کمیته علمی این کنگره به روزرسانی و چاپ مجدد این کتاب است که در مراسم افتتاحیه، این کتاب با چاپ و خطی جدید منتشر خواهد شد.


دبیر کمیته علمی کنگره ملی امامزاده هلال بن علی (ع) با اشاره به اینکه امامزادگان طلایه دار و پرچم دار مقام ولایت و امامت هستند ، تصریح کرد : امامزادگان مبلغ قرآن و امام هستند و در این راه نقش مهمی دارند.


وی با بیان اینکه در سالهای اخیر مراسم ترتیل خوانی در این امامزاده از شبکه های سیما پخش می شود، تصریح کرد: این امامزاده نقش بسیار عظیمی در شهرستان آران و بیدگل دارد و پخش این مراسم از شبکه های سیما نشان تأثیرات قرآنی این امامزاده است.


اکبری با اعلام اینکه دبیرخانه علمی این کنگره دیدارهای گوناگونی با مراجع، پیشکسوتان و علمای ربانی قم خواهد داشت، گفت: بیانات مراجع و علما در این خصوص منتشر خواهد شد و مخاطب این کنگره تمام ارادتمندان به عصمت و طهارت و عموم مسلمانان و به ویژه تمام اصحاب قلم هستند.


۱۰ مقاله برتر این کنگره تجلیل خواهد شد


دبیر کمیته علمی کنگره ملی امامزاده هلال بن علی(ع) با بیان اینکه تا ۱۰ آبان ماه فرصت ارسال مقاله به این کنگره است، تصریح کرد: مقالات واصله توسط کمیته علمی مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهد گرفت و مقالات برگزیده به چاپ خواهد رسید و ۱۰ مقاله برتر نیز در روز اختتامیه تقدیر خواهد شد.


وی با بیان اینکه فراخوان مقاله این کنگره در تمام دانشگاهها و حوزه های علمیه منتشر شده و در سایتها و فضای مجازی نیز منتشر شده است، گفت: تاکنون ۱۲ تا ۱۵ مقاله به این کنگره رسیده و البته تا روزهای پایانی فراخوان این تعداد قطعا بیشتر خواهد شد.

مطالب مرتبط :
  1. کنگره بین المللی امام حسن مجتبی(ع) به زودی برگزار می شود
  2. سومین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی برگزار می شود
  3. افتتاح رادیو اینترنتی هلال در روز عید غدیر
  4. احتمال رویت هلال شوال در روز چهارشنبه بسیار ضعیف است/ عید فطر به احتمال قوی روز جمعه است
  5. دومین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur