۱ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، نشست هم اندیشی کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی در بیروت  برگزار شد با مسعود معینی پوردبیر این نشست به گفتگو نشسته ایم که شما را به خواندن متن آن دعوت می کنیم. *چرا نشست را در بیروت برگزار کردید؟


چون که بیروت در جهان اسلام  وعرب مرکز نشر اندیشه است. دلیل دیگر هم وجود معهد المعارف الحکمیه در بیروت است که آقای شیخ شفیق الدین عراقی رئیس آن است که اعلام آمادگی و تمایل کردند و دلیل سوم اینکه در لبنان بحث علوم انسانی اسلامی کمتر مطرح شده است اما در کشورهایی مانند عراق، مالزی و پاکستان بحث تحول علوم انسانی بیشتر مطرح شده است. به همین دلیل آنها  راغب و ما هم شاعف بودیم که این گفتمانی که در ایران مطرح شده که بی سابقه هم نبوده در لبنان مطرح شود. اتفاقا پیش بینی مان درست بود. یعنی اینکه کژتابی های بسیاری ایده تحول علوم انسانی در ایران و لبنان وجود داشت.


*هزینه های آن را چه کسی پرداخت می کرد؟


هزینه های آن بین کنگره علوم انسانی و معهد المعارف الحکمیه به صورت مشترک پرداخت شد.*سطح کنگره را چگونه ارزیابی می کنید؟


این در واقع کنگره نبود بلکه یک نشست علمی بود. سطح این نشست بالا بود. در حد آغاز این کار سطح بالایی بود. اما به صورت تخصصی باید ادامه پیدا کند. در این جلسات از لبنان فضلای بسیار قوی ای وجود داشتند مانند خلیل احمد خلیل، علی فیاض و … که هر کدام در لبنان در بحث نظری برای خودشان وزنه ای هستند.


در این نشست بحث های کلی مطرح شد و وارد مباحث تخصصی نشدیم. به فرض مثال یک هیئت بلند پایه علمی در بحث اقتصاد اسلامی باید رفت و آمد بکند و بحث علمی را شکل بدهد و اگر لازم باشد ورک‌شاپ یا کارگاه های آموزشی برگزار کند. در حوزه های مختلف از جمله مدیریت روانشناسی که در آنجا سوال زیادی داشتند و دستاوردهای ما در ایران می تواند خیلی برای آنها به کار بیاید. در حوزه اقتصاد اسلامی بسیار بحث داشتند و در آنجا کم به آن پرداخته شده بود. یکی از بحران های خیلی مهمی که به رای العین در این نشست دیده شد بحث ترجمه است که درباره آن قبلا هم بسیار بحث شده است.


خیلی از مباحث از عربی به فارسی و همچنین از فارسی به عربی ترجمه نشده است. همچنین ضعف ترجمه یعنی مقالات و کتاب هایی که ترجمه شده است ولی به صورت بدی ترجمه شده، این موضوع بسیار ابهام به وجود آورده بود و در سطح فضلای لبنانی نسبت به ایده علوم انسانی اسلامی در ایران ابهام ایجاد کرده بود. همچنین در نگاه ما به آنها ابهام هایی به وجود آمده بود که در این نشست خیلی از آنها برطرف شد.*در آینده نشست بعدی در کجا برگزار می شود؟


کنگره بنا دارد نشست را متوقف به یک کشور خاصی نکند چراکه کنگره بین المللی است. می خواهد گفتمان علوم انسانی اسلامی را توسعه بدهد. ضعف های آن را با نگاه بین المللی متوجه و قوت های آن را نیز دریابد. آن را به یک گفتمان جهانی و نه فقط یک گفتگوی ایرانی تبدیل کند. در حقیقت علوم انسانی اسلامی ظرفیتی نیست که فقط بخواهد، برای ایران متوقف بماند. یک ظرفیت اعم و کلانی است که می تواند در دنیای اسلام تبدیل به ابزار قدرت برای دنیای اسلام و جهان اسلام شود.


شکل گیری امت واحده اسلامی و ایجاد قدرت جهانی برای جهان اسلام، یکی از ابزار های بسیار مهمش علوم انسانی است. همینطور که می دانید علم، سلطه آور است و یکی از ابزار های سلطه در جهان امروزی علم است. بنابراین کنگره دو راه دارد، یکی اینکه با هزینه خیلی زیاد و با بازده خیلی پایین مهمانانی را هرچند وقت یکبار دعوت کند و به ایران بیاورد. یک راه هم این است که برای اینکه با فرهنگ و با اندیشه آن کشور به رای العین آشنا شویم. یک گروه را در دوره های متفاوت از ایران به آنجا بفرستد و با اساتید آنجا گفتگو کنند. این راه دوم هم هزینه های کمتری دارد و هم اینکه ما که داریم بحث علوم انسانی را مطرح می کنیم با یک ورژن ایرانی که دوست داریم جهانی شود حداقل در مراکز علمی، اندیشمندان مختلف و متعدد گفتگوهای متعددی را انجام می دهیم که برایند بهتری را خواهد داشت. به شرط اینکه تداوم و برنامه ریزی و استراتژی برای آن داشته باشیم.

مطالب مرتبط :
  1. سومین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی برگزار می شود
  2. دومین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی برگزار می شود
  3. ثبت مقالات دومین کنگره علوم انسانی اسلامی به عنوان اثر علمی پژوهشی
  4. "اندیشه سیاسی اسلام" برجسته ترین موضوع دومین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی است
  5. دومین کنگره علوم انسانی اسلامی ۲۶ تا ۲۸ آبان برگزار می شود/لاریجانی سخنران افتتاحیه و آیت الله جوادی آملی سخنران اختتامیه

پارک علم و فناوری قم

zohur