۵ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، براساس اظهارات کمیته رویت هلال ماه در پاکستان، احتمال رویت ماه در این نقطه در روز یکشنبه ۲۷ ژوئیه وجود ندارد.


استهلال در پاکستان


هلال ماه در این کشور به احتمال قوی روز ۲۸ ژوئیه در امتداد خط ایالت سند و بلوچستان رویت می شود.


کمیته مرکزی رویت هلال ماه قرار است روز ۲۸ ژوئیه (۶ مرداد) تشکیل جلسه دهد و براساس اظهارات رئیس سازمان هواشناسی پاکستان اگر آسمان صاف باشد، رویت هلال ماه با چشم غیر مسلح امکان پذیر است. در روز ۲۸ ژوئیه هلال ماه سِنی معادل ۴۰ ساعت خواهد داشت و از آنجا که احتمال رویت هلال ماه در روز ۲۷ ژوئیه (یکشنبه ۵ مرداد) در این نقطه وجود ندارد و یا سِن ماه برای رویت کفایت نمی کند، به احتمال قوی عید فطر در پاکستان روز ۲۹ ژوئیه خواهد بود.


عید فطر در هندوستان


همچنین با نزدیک شدن به روزهای پایانی ماه رمضان، مسلمانان هندوستان به دنبال یک ماه روز داری، روز سه شنبه ۲۹ ژوئیه (۷ مرداد ماه) به استقبال عید فطر می روند.


نظام بکش وزیر تسهیلات عمومی در هندوستان در نشست خبری پیش از جلسه کابینه اعلام کرد که تاریخ اعلام شده برای عید فطر در هندوستان توسط رهبران جوامع اسلامی و انجمنهای اسلامی بزرگ در هندوستان تعیین شده است.


رویت هلال ماه شوال در کویت


کمیسیون خدمات مدنی کویت اعلام کرد که تعطیلات عید فطر در این کشور دوشنبه یا سه شنبه ۶ یا ۷ مرداد ماه خواهد بود. این کمیسیون طی بیانیه ای تأکید کرده است که اگر عید فطر روز سه شنبه باشد این تعطیلات تا ۳۱ ژوئیه (۹ مرداد ماه) ادامه دارد.


عید فطر یکی از مناسبتهای مهم تقویم اسلامی است، مسلمانان در کشورهای مختلف پس از اقامه نماز عید فطر به جماعت به صله رحم پرداخته و جشنهایی را براساس سنت و فرهنگ خود برگزار می کنند، این جشنها معمولا به یک روز ختم نمی شوند.

مطالب مرتبط :
  1. وضعیت اعلام عید فطر در دیگر کشورها/ کشورهای عربی دوشنبه را عید اعلام می کنند
  2. احتمال رویت هلال شوال در روز چهارشنبه بسیار ضعیف است/ عید فطر به احتمال قوی روز جمعه است
  3. برگزاری همایش بررسی قانون جدید علمی در رویت هلال در تونس
  4. ماه رمضان چهارشنبه آغاز می شود و ۳۰ روزه است/ علت اختلاف در رویت هلال
  5. چهارشنبه اول رمضان است/ امکان رؤیت هلال ماه در روز دوشنبه وجود ندارد

پارک علم و فناوری قم

zohur