۲۵ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، در فصل اول، ادبیات موجود مورد بررسی قرار گرفته و حوزه‏ های نظری نزدیک به موضوع پژوهش در دو دسته منابع مرور شده است:

الف) منابعی که به دانش روابط بین‏ الملل به‏ عنوان یک رشته علمی پرداخته‏ اند.


ب) منابعی که رابطه این دانش را با مؤلفه‏ های بیرون از خود این دانش، بررسی کرده‏ اند. این مرور نشان می‏ دهد ‏اگرچه منابع پیشین می‏ توانند چارچوب نظری پژوهش را سامان‏ دهند، اما خلأ مطالعه گفتمانی سیاست خارجی و دانش روابط بین‏ الملل در آمریکا همچنان وجود دارد.


در فصل دوم، روش تحلیل گفتمان و منطق انتخاب متون شرح داده شده و متدهای پژوهشی نورمن فرکلاف ـ که یکی از پرکاربردترین روش‏های تحلیل گفتمان است  در این فصل آمده است. منطق انتخاب متون نیز با تأکید بر متون اصلی و مرجع بیان ‏شده است.


در فصل سوم، تناظر گفتمانی سیاست خارجی و دانش روابط بین‏ الملل در آمریکا در دوره بوش پدر ۱۹۹۳ـ۱۹۸۹ نشان‏ داده شده و در ضمن آن ابتدا متن دو سخنرانی بوش در مجمع عمومی سازمان ملل در سال‏های ۱۹۹۰ و ۱۹۹۲ و سپس مقاله معروف الکساندر ونت مورد بررسی گفتمانی قرار گرفته است. بررسی مقایسه ‏ای این متون رسمی و علمی نشانگر سلطه گفتمان تغییرطلبی آمریکا در عرصه جهانی پس از فروپاشی اتحاد شوروی است.


در فصل چهارم، ابتدا دوره بیل کلینتون ‏۱۹۹۳ـ۲۰۰۱‏ مورد واکاوی قرار گرفته، سپس‏ با بررسی متن سخنرانی‏ های کلینتون در مجمع عمومی سازمان ملل در سال‏های ‏۱۹۹۴، ۱۹۹۶، و ۱۹۹۸‏ و نیز مقاله آندرو موراوچیک در خصوص نظریه لیبرال روابط بین‏ الملل نشان‏ داده می‏ شود که تناظر گفتمانی متون این دوره حول پیشبرد تجارت از طریق دیپلماسی و اجبار شکل‏ گرفته است.


فصل پنجم، به دوره بوش پسر ‏۲۰۰۱ـ۲۰۰۹‏ اختصاص دارد. در این فصل، سخنرانی ‏های بوش در مجمع عمومی در سال‏های ‏۲۰۰۱، ۲۰۰۳، ۲۰۰۵ و ۲۰۰۷‏ و نیز مقاله بارنت و دووال درباره مفهوم قدرت مورد بررسی گفتمانی قرار گرفته است. همچنین، بیان می شود که نمایش قدرت همه ‏جانبه امپراتوری آمریکا در جهان، حوزه تناظر مشترک گفتمان‏های رسمی ـ علمی روابط بین ‏الملل آمریکا را تشکیل می‏ دهد.


در فصل ششم، دوره اوباما، رئیس‏ جمهور کنونی آمریکا ‏۲۰۰۹ تاکنون‏ بررسی گردیده و سخنرانی اوباما در مجمع عمومی در سال ۲۰۱۰ و مقاله کوهن، ماکدو و موراوچیک مورد بررسی قرار گرفته است. تناظر گفتمان‏های رسمی و علمی این دوره را باید حول و حوش مفهوم چندجانبه‏ گرایی دانست.


کتاب گفتمان های سیاست خارجی آمریکا و دانش وابط بین الملل منتشر به قلم حیدرعلی مسعودی به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه، ۴۳۲ صفحه و قیمت ۱۵۰۰۰ تومان منتشر شده است.


 

مطالب مرتبط :
  1. کتاب «مؤلفه‌های فرهنگی گفتمان مقاومت اسلامی در خاورمیانه» منتشر شد
  2. استقبال دانش آموختگان خارجی مدرسه امام خمینی(ره) از ایده های مرکز رشد علوم انسانی
  3. زندگینامه دریدا منتشر شد
  4. کتاب «اسلام‌هراسی در غرب» در خبرگزاری مهر رونمایی می شود
  5. کتاب «جلال حکمت و عرفان» منتشر شد/ یادنامه استاد علامه سیدجلال‌الدین آشتیانی

پارک علم و فناوری قم

zohur