۲۸ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، اسد حیدر نویسنده کتاب «همگام با حسین(ع)» محقق و خطیب کتاب شناس معروف عراق است که سعی کرده در این کتاب گوشه ای از حقایق الهی واقعه عاشورا را برای خوانندگان بازگو و عطش روح و روان انسان های پاک سرشت را سیراب گرداند.


این کتاب قبل از آنکه یک پژوهش تمام عیار و همه جانبه در خصوص زندگی و قیام امام حسین (ع) باشد، نگاهی روایت گونه و گذرا به فرازهای اصلی حیات و مبارزات امام حسین (ع) با تأمل بیشتر در حوادث منتهی به شهادت آن حضرت است. نویسنده تلاش کرده تا در اثنای روایت خویش، برابهامات و احیاناً غرض ورزی ها در نقل های تاریخی نگاهی محققانه بیاندازد.


اسد حیدر باتوجه به شناخت عمیقی که دارد در معرفی بافت اجتماعی و ساختار سیاسی شهر کوفه و گرایش های قومی، مذهبی و سیاسی موجود در آن، بررسی دقیقی صورت داده است که به فهم درست علت موضع گیری های چندگانه و رفتار پیش بینی ناپذیر مردم کوفه کمک می کند.


بخش عمده منابع مورد استفاده برای تدوین این کتاب، مدارک اهل سنت و نقل های تاریخی مورخان سنی است که این امر هرچند از آن جهت که مبتنی بر حداقل های مورد قبول دانشمندان سنی در مورد واقعه ای که نقل ها بین شیعه و سنی در آن بسیار مورد اختلاف و متفاوت است، ارزش خاص خود را دارد و آن را اثری اسلامی و نه صرفاً شیعی بدل کرده است ؛ از این رو می تواند در جهان اسلام مخاطبان بیشتری داشته باشد.


کتاب«همگام با حسین(ع)» نگاهی نهضتی، سیاسی و اجتماعی به مسئله دارد و آنچنان که نویسنده خود بدان اعتراف کرده است از ذکر فجایع دردناک و وقایع تکان دهنده واقعه عاشورا و به ویژه حوادث و مصائب اهل بیت (ع) پس از عاشورا – جز مواردی محدود و گذرا – اجتناب کرده است.


از این رو شرح گوشه هایی از آن حوادث آنچنان که در این کتاب آمده است، به هیچ وجه از عظمت حادثه و عمق فاجعه و نامردمی ها و دردمنشی هایی که بر خاندان پیامبر (ص) گذشته است، نمی کاهد.


این اثر ارزشمند هرچند در مقطع تاریخی خود، به ویژه در محل نگارش و نشر آن یعنی در کشور عراق، در نوع خود اثری کم نظیر بوده است، لکن به حمدالله در کشور ما، به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و گشوده شدن فضای سیاسی و فرهنگی در جامعه، زمینه مطالعه و پزوهش های عالمانه در خصوص عاشورا و امام حسین(ع) فراهم آمده است و آثاری ارزشمند خلق گردیده است.


این کتاب متنی تاریخی و مملو از اشارات و نکات دینی است و ترجمه آزاد و مفهومی آن می توانست به روانی و زیبایی ادبی آن کمک کند، لکن این شیوه ی ترجمه از اعتبار و اتقان مفهوم و محتوای آن می کاست؛ از این رو مترجم تلاش کرده تا عین عبارت را با همه دشواری ها؛ به فارسی برگرداند که این امر بر جذابیت بیشتر کتاب و اعتبار آن افزوده است.


کتاب «همگام با حسین(ع)» در یازده فصل تدوین شده است که شامل پرتوی از زندگی امام حسین (ع)، درآمد، ولایت عهدی یزید، آغاز مبارزه، مسلم بن عقیل، حرکت به سوی عراق، محاصره، در انتظار جنگ، طالبیون، شهادت، پس از شهادت و زینب کبری(س) در پایان سفر می باشد.


این کتاب همچنین در هفتمین دوره کتاب سال ولایت در سال ۸۴ در بخش ترجمه به عنوان کتاب در خور تشویق مورد تقدیر آیت الله جعفر سبحانی، سیدجعفر شهیدی و سید جعفر سیدان قرار گرفته است و حجت الاسلام رسول جعفریان نیز برآن مقدمه ای نگاشته است.


چاپ سوم کتاب «همگام با حسین» با طراحی جلد جدید در ۳۳۲ صفحه با قیمت ۱۲۰۰۰۰ ریال از سوی انتشارات سروش منتشر و در آستانه ماه محرم در اختیار علاقمندان و ارادتمندان حضرت سیدالشهدا(ع) و محققان و پژوهشگران این حوزه قرار گرفته است.


مشتاقان برای تهیه کتاب به صورت تک جلدی و کلی به فروشگاه مطهری سروش به نشانی خیابان مطهری، نرسیده به خیابان مفتح، جنب ساختمان سروش، تلفن ۸۸۳۱۰۶۱۰-۰۲۱ و یا به فروشگاه مرکزی سروش (ترنجستان سروش) به نشانی خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن ۶۶۴۹۳۶۲۰-۰۲۱ تماس حاصل نمایند.


همچنین مرکز پخش پکتا ( نماینده انحصاری پخش آثار انتشارات سروش) به نشانی: خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، جنب فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن ۶۶۹۷۳۲۰۳ ( ۲۰ خط) آماده عرضه کلی و جزئی این کتاب به علاقمندان است.


فروش اینترنتی کتاب نیز از طریق سایت انتشارات سروش به نشانی: http://soroushpublishingco.ir  امکان پذیر است.

مطالب مرتبط :
  1. مجموعه هفت جلدی کتاب های رستاخیز خون ویژه محرم منتشر شد
  2. انتشارات سروش کتاب " چراغ هدایت" استاد شجاعی را منتشر کرد
  3. «دانشنامه امام حسین (ع)» مورد بررسی قرار می گیرد
  4. "عقل و عشق در حریم عاشورا" منتشر شد/ امام حسین(ع) تجلی عقلانیت و تجسم عشق است
  5. کتابهای "نظریه های جامعه شناسی" و "مقدمه ای بر جامعه شناسی خانواده" منتشر شد

پارک علم و فناوری قم

zohur