۲۹ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، کتاب «هشت تاریخدان اروپامحور» توسط گروه روش­‌شناسی و تاریخ­‌نگاری پژوهشکده تاریخ اسلام به بوته نقد گذاشته خواهد شد. این کتاب تألیف جیمز ام. بلاوت است و توسط ارسطو میرانی و به­یان رفیعی به فارسی برگردانده شده است. دکتر سید سعیدرضا عاملی استاد ارتباطات و مطالعات آمریکای دانشگاه تهران نیز مقدمه‌­ای بر آن نوشته است.  


دکتر سید سعیدرضا عاملی در مقدمه کتاب حاضر بیان می‌کند که ترجمه کتاب ارزشمند هشت تاریخدان اروپامحور نوشته جیمز بلاوت تصویری متفاوت از نگاه به «‌اروپا» را فراهم ساخته است.


وی اظهار امیدواری می‌کند که این مقدمه و ترجمه کتاب هشت تاریخدان اروپامحور نگاهی عمیق‌تر نسبت به جهان پیرامون، خصوصاً جهان غرب و نوع تعامل جهان غرب با دیگران را فراهم آورده باشد و نگاه «تک‌لایه‌ای» به غرب را تبدیل به نگاه چندسویه نماید و تصویر دقیق‌تری از رابطه «‌ما» و « دیگران» فراهم آورد.


وی همچنین می‌­افزاید: توسعه آگاهی جهانی و بیداری سیاسی و اجتماعی «گرمایش عمومی» را به وجود آورده است که «اندیشه یخ‌­زده اروپامحوری و آمریکامرکزی» در آن دوامی ندارد. در عین حال، تحلیل ماهیت و مدل­‌های فکری منتهی به اندیشه خودخواهانه و سلطه‌­آمیز اروپامحور و آمریکاگرا بسیار اهمیت دارد. امروز بسیاری از پایان اروپامحوری و آمریکامرکزی سخن می‌­گویند و نقدهای کهنه و نو بسیاری بر نگاه اروپامحور و در ادامه آن اندیشه­‌های آمریکامحور وارد شده است. این دو پدیده از یک جنس هستند و تحلیل این دو مستقل از یکدیگر، تحلیل ناقصی را بازتولید می‌­کند. در مسیر نقد نگاه تک‌مدارانه اروپایی که بر مرکزیت اروپا به لحاظ تمدن و پیشرفت و عقلانیت تأکید دارد،‌ جیمز بلاوت در یک مجموعه سه جلدی تحت عنوان «الگوی استعمارگر از جهان» تلاش کرده است نقد جامعی درباره اندیشمندان این نگاه ارائه دهد.


جلسه بررسی و نقد کتاب هشت تاریخدان اروپامحور روز یکشنبه دوم تیر ماه ساعت ۱۷ تا ۱۹ با حضور دکتر سیدسعیدرضا عاملی و دکتر داریوش رحمانیان در محل پژوهشکده تاریخ اسلام برگزار می‌شود.


پژوهشکده تاریخ اسلام در خیابان عباسپور (توانیر)، خیابان رستگاران، کوچه شهروز شرقی، پلاک ۹ واقع است.

مطالب مرتبط :
  1. نشست نقد و بررسی کتاب «بایسته‌های اخلاق مهندسی» برگزار می شود
  2. نشست نقد و بررسی کتاب «زبیریان و تدوین سیره نبوی» برگزار می شود
  3. نشست نقد و بررسی کتاب «درآمدی به فلسفه‌ زبان» برگزار می شود
  4. کتاب «ملکوت آینه ها» نقد و بررسی می شود
  5. نقد کتاب «اخلاق در عصر مدرن» در برنامه کارنامه شبکه ۴

پارک علم و فناوری قم

zohur