۱۴ خرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، قانون مورد بحث به صورت آزمایشی پنج ساله به تصویب رسیده است. قانون مجازات اسلامی ۱۳۷۰ نیز در دوره بسیار طولانی با تمدیدهای مکرر مجلس شورای اسلامی به صورت آزمایشی و موقت به اجرا درآمد.


فارغ از اینکه چگونه می‌توان دوره طولانی بیش از بیست سال را موقت تلقی کرد، انتظار می‌رفت نواقص و نقایص آن قانون کاملاً کشف شود و قانون مجازات اسلامی که یکی از مهمترین قوانین حاکم در کشور است به صورت دائم به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد، خاصه آنکه قانون دائمی نیز قابل اصلاح، تجدید نظر و نسخ است، چه آنکه قانونگذاری تکلیف نمایندگان است و تفویض اختیار قانونگذاری به کمیسیون‌های تخصصی تنها در وضعیت غیر عادی مجاز است.


حفظ مصالح عمومی و نجات کشور از بحران‌های سیاسی و اقتصادی بر همه چیز مقدم است. از این رو قانون اساسی در اصل هشتاد و پنجم اجازه داده است که اختیار وضع بعضی از قوانین به کمیسیون‌های داخلی مجلس تفویض شود. این قوانین موقتی و آزمایشی است و تصویب نهایی آن با مجلس است. تفویض اختیار قانونگذاری همیشه باید به عنوان عمل اضطراری تجویز شود.


کاستی‌ها و نارسایی‌های متعدد موجود در این قانون به خوبی نشان می‌دهد که سپردن قانون‌گذاری به کمیسیون‌های داخلی مجلس مگر در شرایط اضطراری امری به غایت ناصواب است. در این امر نمی‌‌توان تردید کرد که اگر لایحه در صحن علنی مجلس توسط نمایندگان به بحث و گفت‌وگو گذاشته می‌شد و اراده جمعی نمایندگان در تصویب آن مؤثر بود، شاهد بخش قابل توجهی از ایرادها و آسیب‌های موجود نبودیم.


نکته دوم آنکه برای اینکه نظام قانون‌گذاری از یک حیات ارگانیک و پویا برخوردار باشد، باید کارکردها و اموری را عهده‌دار گردد. چنانچه نظام مذکور در ایفاء آن‌ها قصور یا تقصیر ورزد، در حقیقت دچار نقص و اشکال گردیده و ممکن است به تبع آن کل حیات اجتماعی در معرض خطر قرار گیرد.


فصول کتاب عبارتنداز: فصل اول:لزوم رعایت اصول و قواعد حاکم بر تقنین و فصل دوم: ابهام‌ها و ایرادهای فقهی و حقوقی، که هر کدام از فصلها دارای چندین گفتار می باشند.


کتاب ملاحظاتی درباره قانون مجازات اسلامی ۹۲ (نقد و بررسی فقهی حقوقی) به قلم ناصر قربان نیا با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه در ۱۶۸ صفحه و به قیمت ۷۵۰۰ تومان به همت سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شده است.

مطالب مرتبط :
  1. نشست بررسی مباحث فقهی ـ حقوقی بانکداری ایران با رویکرد اسلامی برگزار شد
  2. بررسی ریشه های قانون گریزی و راهکارهای قانون پذیری/ در برخورد با قانون‌گریزی مجازات‌گرا شده‌ایم
  3. پروژه «بررسی فقهی حقوقی میراث فرهنگی» منتشر می شود/ چند خبر کوتاه از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
  4. بررسی نظریات فقهی و حقوقی آیت الله جوادی آملی در کتاب «حقوق اسلامی، معرفت شناسی و تجدد»
  5. انتشار کتاب بایسته های فقهی و حقوقی امر به معروف و نهی از منکر

پارک علم و فناوری قم

zohur