۱۰ تیر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، فن بیان و هنر سخن گفتن در طول تاریخ، بخش مهمی از ارتباط و انتقال پیام را به عهده داشته و دارد. دانشمندان بر این باورند که “خطابه”، علم و فنی است که موازین آن از مجموع سخنرانی های نافذ سخنوران موفق گرفته شده و سپس به صورت یک علم و فن درآمده است. عمده ترین دلیل اعجاز و ماندگاری قرآن نیز این نکته است که خداوند سبحان، عالی ترین و عمیق ترین حقایق را با نیکوترین و نافذترین بیان، برای هدایت جهانیان تبلیغ و تشریح می کند. همچنین خداوند در قرآن خطاب به پیامبرش درباره دعوت به توحید و نیز تبلیغ دین اسلام می فرماید: « ادع الی سبیل ربک بالحکمه والموعظه الحسنه و جادلهم بالتی هی احسن … ».


خطابه، همانند فلسفه، منطق، حساب، هندسه، فقه، جامعه‌شناسی و سایر فنون، قواعد و اصولی دارد که باید آن‌ها را فرا گرفت و سپس با تمرین و ممارست، در اجتماعات به کار بست و به نتیجه مطلوب، دست یافت.


اما سؤال این است که این اصول و قواعد، کدام است و چگونه باید آن‌ها را در عمل به کار برد؟ اثر حاضر این اصول را با توجه به منابع کهن، علمی و ادبی و نیز تجربه‌های طولانیِ سخنوران نامی، دسته‌بندی کرده و آن‌ها را به قلم روان، شرح و توضیح داده تا اهل فن بتوانند از آن بهره بیشتری گیرند.


در این کتاب بحث مبسوطی نیز با عنوان تفاوت خطابه و سخنرانی با مکالمه، محاضره، گفتمان و گفت و گو و … با مشترکات و مختصات هر یک افزوده شده و در پایان، نکات عمیقی از خطبه های پرشور استوانه فصاحت و بلاغت؛ یعنی ائمه اهل بیت(ع) استخراج گردیده و منعکس شده است.


کتاب«خطبه و خطابه در اسلام» نوشته حجه الاسلام دکتر محمدباقر شریعتی سبزواری در ۱۴ فصل و ۵۲۸ صفحه  منتشر شده و با قیمت ۱۹۰۰۰۰ ریال در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.


 

مطالب مرتبط :
  1. کتاب غرب و تجدید حیات اسلام منتشر شد
  2. کتاب «اسلام‌هراسی در غرب» در خبرگزاری مهر رونمایی می شود
  3. کتاب فلسفه اسلامی(طرح درسهایی برای آموزش به کودکان) منتشر شد
  4. لغو مراسم رونمایی کتاب «اسلام‌هراسی در غرب»
  5. کتاب نقد آرای هرمنوتیکی مجتهد شبستری منتشر شد

پارک علم و فناوری قم

zohur