۱۹ آذر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، به همت گروه تاریخ جریان‌های فکری تاریخ اسلام پژوهشکده تاریخ اسلام کتاب «بررسی تطبیقی جنبش‌های اسلامی الجزایر و تونس» نوشته دکتر عباس برومند اعلم با حضور دکتر حمید احمدی، حجت الله جودکی، شنبه ۲۳ آذرماه در سرای اهل قلم نقد و بررسی می شود.


سرزمین‌های الجزایر و تونس دارای مختصات جغرافیایی، فرهنگی، قومی، تاریخی و مذهبی مشترک هستند و در دو سده اخیر نیز تجربه بالنسبه مشترکی را در مواجهه با استعمار غرب (از نوع فرانسوی) از سر گذرانده‌اند. در هر دو کشور به تناسب، جریان اسلام‌گرایی به طور جدی پا به عرصه وجود گذارده و در حوادث سیاسی نقش‌آفرینی نموده است.


اما سیر تحولات جریان اسلام‌گرایی در این دو کشور با دو روند متفاوت پیش رفته است. در الجزایر، جریان اسلام‌گرایی با تبار اندیشه‌ای «بنیادگرا»، در کانون تحولات سیاسی این کشور حضور دارد و هرچه زمان می‌گذرد به سمت «رادیکالیسم» میل می‌کند، حال آنکه در تونس جریان اسلام‌گرایی با تباری برخاسته از «نوگرایی» و «محافظه‌کاری» در تحولات سیاسی این سرزمین بیشتر چهره‌ای «مشارکت‌طلب و مسالمت‌جو» به نمایش گذاشته است. این پژوهش به این جمع‌بندی رسیده که دوگانگی تبار اندیشه‌ای این دو جنبش و نیز تفاوت توان هر یک در بسیج منابع مردمی، عامل محوری در رادیکال شدن یکی و مسالمت‌جو بودن دیگری بوده است.


نویسنده این کتاب معتقد است «جنبش اسلامی مغربی» نمایان‌گر خواست عمیق و قلبی گروه بزرگی از مردم است؛ مردمی که همة آرمان‌ها و بهشت‌های خیالی خود را فروپاشیده دیده‌اند و از تاریخی رنج می‌برند که تنگناهای بسیاری برای آنان آفریده است.


سرای اهل قلم در خیابان انقلاب، بین صبا و فلسطین جنوبی، کوچه خواجه نصیر واقع است.

 

مطالب مرتبط :
  1. بررسی تطبیقی جنبش‌های اسلامی الجزایر و تونس
  2. انتشار سه کتاب مشترک پژوهشکده تاریخ اسلام و نشر توت/بررسی تطبیقی جنبشهای اسلامی الجزایر و تونس
  3. مواجهه با آمریکا باید مقتدرانه و مبتنی بر منافع و مصالح بنیادی باشد/ ضرورت بررسی جنبش "وال استریت"
  4. نماینده ایران مقام اول مسابقات بین‌المللی قرآن تونس را کسب کرد
  5. همایش فلسفه اسلامی از نگاه ابن سینا و ملاصدرا در تونس برگزار شد

پارک علم و فناوری قم

zohur