۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، این کارگاه به مدرسی دکتر سیدعلی اصغر سلطانی روزهای دوشنبه، ۱۵، ۲۲ و ۲۹ اردیبهشت ماه در محل پژوهشکده تاریخ اسلام برگزار خواهد شد و هزینه ثبت نام ۵۰۰۰۰ تومان است.


این کارگاه بر اساس تجربیات حاصل از سالهای متمادی تدریس «تحلیل گفتمان» برای رشته‌های مختلفی چون زبان شناسی، ارتباطات، علوم سیاسی و تاریخ در مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های باقرالعلوم(ع)، تهران، الزهرا(س)، مؤسسه رخداد تازه، مرکز پژوهشهای صدا و سیما و غیره تنظیم شده است. تحلیل گفتمان روش تحلیلی کیفی است که در دهه‌های اخیر رواج یافته است، زیرا دارای قابلیت تبیینی فوق العاده‌ای است.


در حقیقت، هر جا که به نوعی با کاربرد زبان چه به صورت نوشتار یا گفتار سروکار داشته باشیم، می‌توان از آن برای تحلیل سود جست، حتی در بعضی از رویکردهای پساساختگرایانه به گفتمان می‌توان از این روش برای تحلیل پدیده‌ها و تحولات کلان اجتماعی و تاریخی نیز بهره برد.اما متأسفانه به دلیل قدیمی بودن سرفصل‌های بسیاری از رشته‌های علوم انسانی در ایران، این روش به صورت درسی مستقل به دانشجویان ارائه نمی‌شود. به علاوه، گوناگونی رویکردهای تحلیل گفتمانی و فراوانی منابع مرتبط با این روش، حتی به زبان فارسی باعث می‌شود که معمولاً علاقه مندان در ابتدای کار در میان این رویکردها و منابع سردرگم شوند.


لازم است مبانی و کلیات تحلیل گفتمان به صورت کارگاهی معرفی شود تا علاقه مندان بتوانند در صورت نیاز با مطالعه بیشتر از آن در پژوهش‌های خود به عنوان چارچوب نظری و روش بهره گیرند، لذا هدف این کارگاه ارائه کلیات و ترسیم خطوط اصلی این روش است به نحوی که مخاطب بتوانند متناسب رشته تحصیلی و موضوع پژوهش خود روش مناسبی را برگزیند.


ارائه این کارگاه به شکلی که شرکت کنندگان بتوانند در حین کارگاه تحقیقی واقعی بر اساس این روش انجام دهند ممکن نیست، زیرا این نوع پژوهش‌ها مستلزم وقت و مطالعه زیادی است که به صورت معمول در این کارگاه‌های کوتاه مدت امکان‌پذیر نیست.


تلاش شده است با ارائه تمرین‌های کوتاه و نمونه تحقیقات انجام شده با این روش متناسب رشته تحصیلی مخاطبان تا اندازه‌ای این مشکل برطرف شود. همچنین کارگاه به شکلی اداره می‌شود که افراد بتوانند به آسانی سؤالات و مشکلات پیش آمده را مطرح کنند و آرام آرام پیش بیایند. به لحاظ زمانی نیز بسته به نیاز می‌توان تغییراتی در طول دوره ایجاد کرد.


علاقه مندان برای ثبت نام می توانند با شماره های ۳-۸۸۶۷۶۸۶۱ تماس حاصل کنند.

مطالب مرتبط :
  1. کارگاه «زمان های تاریخی» برگزار می شود
  2. کارگاه ارزیابی منابع و تحلیل متن برگزار می شود
  3. کارگاه «روش شناسی توصیف و فهرست نویسی اسناد تاریخی» برگزار می شود
  4. برگزاری کارگاه تاریخ معاصر ایران و سبک زندگی انقلابی/ کارگاه‌«زمان های تاریخی» برگزار می شود
  5. کارگاه«زمان های تاریخی» برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur