۲۶ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، همایون قنواتی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان ضمن بیان این خبر گفت: جشنواره فرهنگی امام رضا(ع) در خوزستان با ورود نمادین کاروان امام هشتم به این استان کلید می‌خورد. شعر رضوی به زبان عربی با عنوان «دعبل خزاعی» موضوع این جشنواره است.


وی افزود: در بیست و پنجم ذی‌القعده سال ۲۰۰ هجری، کاروان امام رضا(ع) به اجبار مأمون از مدینه به مقصد مرو حرکت کرد و بیش از دوسوم این یعنی بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر را در ایران طی کردند. حضرت رضا(ع) از مرز شلمچه امروزی وارد کشورمان شدند و پس از ۷۵ روز از سمت سرخس خارج شدند، به همین منظور کاروان نمادین رضوی در اول شهریورماه حرکت خود را آغاز می‌کند.


این مقام مسئول با اشاره به همراهی کاروان‌های ورزشی با کاروان رضوی افزود: این کاروان پس از دو ساعت طی مسیر، به مدت یک ساعت و نیم برنامه خواهیم داشت که شامل سخنرانی استاندار خوزستان، مدیر عامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) و همچنین مدیران کل اداره‌های ارشاد و ورزش و جوانان استان و همچنین اعطای بیرق موسی الرضا(ع) به کاروان‌های ورزشی است.


وی ادامه داد: پس از این مراسم کاروان‌های ورزشی خوزستان به سمت مشهد و کاروان امان رضا(ع) از مشهد عازم آبادان خواهد شد که به این ترتیب اداره ارشاد به همراه اداره ورزش و جوانان استان به صورت تلفیقی برنامه‌های مربوط به آنها را برگزار می‌کنند.


این مقام مسئول حرکت کاروان نمادین را پیش‌برنامه اختتامیه جشنواره فرهنگی امام رضا(ع) ذکر کرد و گفت: این جشنواره مانند چهار دوره گذشته با موضوع شعر رضوی به زبان عربی و با عنوان «یادمان دعبل خزاعی» برگزار می‌‌شود.


قنواتی از برگزاری جشنواره در روزهای سیزدهم و چهاردهم با حضور میهمانان داخلی و خارجی خبر داد و گفت: ۱۷۰ اثر به جشنواره ارسال شده و رشد آثار خارجی جشنواره صددرصد بوده است. برای مثال تنها از کشور یمن ۱۰ اثر داشتیم.


وی تأکید کرد: اکثر کشورهای عربی مستقیم یا غیرمستقیم در این جشنواره شرکت کرده‌اند که از میان آنها می‌توان به عراق، یمن، عمان، عربستان سعودی و بحرین اشاره کرد.


قنواتی شاعران عراقی را مهمترین رقبای شاعران خوزستانی دانست و گفت: خوزستان به عنوان دارنده بالاترین تعداد عرب‌زبانان کشور بیشترین مشارکت را در جشنواره داشت و البته هر سال از جمله بهترین اشعار را نیز ارایه می‌کند این در حالی است که شاعران عراقی نیز رقبای شاعران خوزستانی قلمداد می‌شوند.


وی درباره سازوکار انتخاب اشعار برگزیده گفت: در مرحله نخست داوری پنجاه اثر انتخاب می‌شود که در روزهای اختتامیه نیز ارائه خواهند شد. از بین این آثار ۱۰ اثر نیز برگزیده نهایی خواهند بود که از مبلغ یک میلیون تا ۱۰۰ هزار تومان به نفرات اول تا دهم اهدا می‌شود. آثار خارجی نیز همراه با آثار ایرانی موردد ارزیابی قرار می‌گیرند.

مطالب مرتبط :
  1. نخستین شماره «فصلنامه فرهنگ رضوی» منتشر شد
  2. همایش آموزه های رضوی در کتاب عوالم العلوم برگزار می ­شود
  3. فرهنگ باید غصه همه آدمهای جامعه باشد/ تقدیر از ۱۶ خادم برگزیده رضوی
  4. کاروان نور از ۱۵ شهریور به حج تمتع اعزام می شود
  5. روایت‌های رضوی می‌تواند زمینه‌ طرح دقیق‌تر باورهای خداشناسی به زبان امروزین را فراهم آورد

پارک علم و فناوری قم

zohur