۴ تیر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، انسان نیازی اساسی دارد که از جهان خود سردر آورد و این نیاز از همان ابتدای زندگی آغازمی شود. همه کودکان خردسال تشنه یادگیری هستند و به آن نیاز دارند. آنان از همان روز اول تولد، زندگی خود را با تقلید کردن و کنجکاوی آغاز می کنند. کنجکاوی به معنای تمایل به دانستن و اشتیاق به یاد گرفتن است. کنجکاوی ممکن است ما را گرفتار مخمصه کند، ولی ما را به پرسیدن و جمع آوری اطلاعات تازه وا می دارد. کنجکاوی نیرویی است که ذهن را تغذیه می کند تا زنده وبالنده شود.  کنجکاوی، یک نیروی خود انگیزشی شکست نا پذیر است. انگیزه یعنی دلیل برای انجام هرکار و چه دلیلی بهتر از دانستن؟ کنجکاوی نیرویی است که از درون ما می جوشد و بدین معناست که ما صاحب آن هستیم. وچون از درون ما می جوشد، به احتمال زیاد، بادوام است.


این مهم است که ما حس کنجکاوی کودکان را پرورش دهیم. اما همانطور که همه والدین می دانند، گاهی اوقات، گفتن این حرف آسانتر از عمل کردن به آن است. نخستین مانعی که برسر راه ذهنی پویا قرار می گیرد، مفهوم پذیرفته شده و گسترده “کودک خوب”است. ما خودمان معمولا پیام های آشکاری را می فرستیم که بچه “خوب” کسی است که چیزی را به چالش نگیرد و دردسر ساز نباشد. دومین چیزی که کنجکاوی را سرکوب می کند، ناشکیبایی والدین در برابر هر نوع پرسش است.


همه کودکان نیاز دارند به نحوی تایید شوند ومورد توجه قرار گیرند. کودکان در خانه و مهد کودک و محیط های مدرسه، کودکان شیرخوارو کودکان خردسال به شدت نیازمند توجه هستند. بسیار زود یاد می گیرند که به نحوی رفتار کنند که افراد مهم اطراف خود راضی وخرسند سازند. برای کودک، خوب بودن بدین معنا است که اشخاص بالغ از او راضی باشند، اما یادگرفتن خوب بودن، همچنین بدین معناست که ممکن است چیز زیادی یاد نگیرید.


وقتی از پدر ومادر ها پرسیده شود که چه زمانی نسبت به کودک خود بدترین احساس منفی را دارند اغلب می گویند زمانی که کودک به طور شفاهی به آنها اعتراض می کند وجیغ و داد، گله گزاری وگریه زاری می کند. والدین جر وبحث با کودک را خوشایند نمی دانند و زمانی که فرزندانشان با یکدیگر دعوا می کنند احساس به شدت منفی پیدا می کنند و هنگامی که آنان در بیرون از خانه اعتراض می کنند و آنان را انگشت نمای عام وخاص می کنند احساس طرد شدگی می کنند.


زمانی که کودکان می خواهند مورد توجه قرار گیرند معمولا به گریه و اعتراض متوسل می شوند. اعتراض های کلامی مانند جیغ و دادوگله گزاری، نشان می دهد که کودک می تواند فکر کند و سوال کند. معمولا تحقیقات نشان داده که وقتی ما از کودکان می خواهیم خوب باشند معمولا منظورمان این است که آنها نباید سوال کنند یا با ما به بحث بپردازند، نباید به استقبال خطر شکست بروند نباید طرح های خود را عملی کنند یا درباره اشتباهات خود حرفی بزنند.


کودکانی که یاد می گیرند ففط چیزهایی را بگویند که تصور می کنند ما می خواهیم بشنویم، صرفا به صورت بازتاب هایی از خودمان در می آیند و مسلما به کندو کاو در خود نمی پردازند .


والدینی هستند که امروزه به کودک خود می گویند این قدر سوال نکن یا راحتم بگذار. برای چه می خواهی بدانی؟ این جواب ها به طور ضمنی توهین مستقیم به کودک تلقی می شوند و به احتمال زیاد،کنجکاوی کودک را نابود می کنند.


پرسش های کودکان می تواند خشمگین کننده، ناخوانده قطعا دشوار و خسته کننده باشد. بیشتر از آن بعضی اوقات نشان دهنده ناآگاهی خود ما هستند که ممکن است برایمان ناراحت کننده باشد. آسانتر خواهد بود به جای اینکه به کودک بگوییم برو بیرون، یا بگوییم نمی دانم. کودکان همواره از روی کنجکاوی ذاتی سوال نمی کنند، کودکان ممکن است به هر دلیلی سوال کنند، ما مجبور نیستیم به همه آنها با یک میزان علاقه و اشتیاق، یا در همان لحظه ای که سوال می کنند پاسخ دهیم. مثلا زمانی که کودکان خیلی کوچک می پرسند “چرا” و مرتبا آن را تکرار می کنند، برای این است که آن را به مثابه راهی برای کنترل وهدایت گفت وگو هایی کشف کرده اند که تا آن زمان بزرگسالان در اختیار خود داشته اند آنان با سوال کردن، جلب توجه می کنند.


سوال کردن در نزد کودکان ابزار نیرومندی برای کنترل خود است درست مانند نه گفتن. همچنین راهی است برای پی بردن به چیزهایی که آنان را سردرگم می کند. ما نباید این چراها را نادیده بگیریم، ولی درک علت این سوالات که به سرعت و به تناوب می آیند و به خصوص در مراحل رشد دیده می شوند، سودمند است.

مطالب مرتبط :
  1. آمادگی مسجد جمکران برای پذیرایی ۱۲ هزار کودک در نیمه شعبان
  2. دیندارانه زیستن اولیای کودک بهترین تبلیغ دینداری برای کودکان است
  3. چگونگی برخورد با اشتباهات درمحیط خانواده؛ انتقاد یا تغافل
  4. چگونگی آموزش هنجارهای اجتماعی به کودکان/ تزلزل شخصیت نتیجه انحراف از اصول
  5. معارف اسلامی به زبان کودکانه و ساده به کودکان تعلیم داده شود

پارک علم و فناوری قم

zohur