۱۳ آذر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، بدون شک همه زوج ها درپی روابطی خوب هستند، اما ممکن است در این مسیر ناکام باشند. از این رو اگر یک زن و شوهر بخواهند روابط شان را بهبود بخشند در ابتدا باید به مهارت های زندگی شان بیندیشند. این وظایف و تعهدات است که به ما کمک می کنند تا معنی و هدف وجودمان را بهتر درک کنیم، چرا که زندگی بدون این مسئولیت ها بی معنی و بی هدف است. تمام زن و شوهرها در صورت تقسیم این وظایف که پایه و اساس زندگی هستند می توانند برای سالیان سال در کنار هم زندگی کنند، در غیر این صورت تداوم زندگی بعید است این زن و شوهرها هستند که باید با هم و در کنار هم ساز زندگی شان را کوک کنند تا بتوانند با هم تفاهم و توافق بنوازند و همچنین برای سازش مراحل بعدی مسئولیت پذیری،مهارت های زندگی نیز می توانند مفید باشند.حال چه زوجین خودشان روی این مهارت ها کار کنند وچه با کمک یک مشاور.


برای شروع هرگز زود نیست زن و شوهر باید همه چیز را از همان سالهای ابتدایی زندگی آغاز کنند. حتی تصمیم گیری درباره تربیت فرزندان و مسائل خانوادگی. اما مهمتر از همه مسائلی است که به عمق زندگی زناشویی مربوط می شود.


بشریت به دو گروه مونث و مذکر تقسیم می شود و هدفش چه از نظر مذهبی و چه تکامل، به وجود آوردن بچه ها و تداوم و پیشرفت بشر است. طبق گفته تمام ادیان، تک همسری بهترین روش برای رسیدن به این اهداف است. چرا که نتیجه آن تشکیل بنیان محکم و پایداری برای رشد و پیشرفت فرزندان است.


در طول سالیان متمادی، همواره افراد عاقل و خردمند صلح و سازش میان زن و شوهرها را گوشزد می کنند چرا که این صلح و صفا را لازمه ی یک زندگی بادوام و پایدار می دانند. صلح و سازش اساس خوشبختی در زندگی زناشویی لست اگر زوجین در صلح و صفا و یگانگی زندگی کنند هیچ رابطه ای دوستانه تر و عاشقانه تر از زندگی زناشویی نیست.


کار و حرفه


رسیدن به ازدواج و ساختن یک رابطه ی ماندگار باید دو طرفه باشد که البته این امر مهم بایستی با در نظر گرفتن وظیفه ی ثانوی که همان حق و وظیفه ی کار کردن است توام باشد. علاوه بر این کار کردن باعث سلامتی روحی و جسمی می شود که به خودی خود دارای ارزش است. خصوصا زمانی که خدمتی قلبی باشد نه تنها برای همکاران و دوستان ارزشمند است بلکه حتی برای بشریت نیز مهم و حیاتی است. علاوه بر این کار کردن از لحاظ معنوی ارزشمند است و باعث نشاط و ارضای افراد و در نهایت رشد و پیشرفت زوجین می شود. البته در شرایط امروز که روز به روز هزینه ی زندگی بالا می رود درآمد زن و مرد برای رفع مشکلات مالی زندگی لازم و اساسی است.


رابطه بین زن و شوهر آنقدر باید قوی باشد که هر دو تجربیات کاری شان را به خانه بیاورند و در مورد آنها با هم صحبت و گفتگو کنند. با وجود تمام این حرف ها بهتر است راهی پیدا کنیم که برای تمام خانواده مفید و مناسب باشد.


دوستان و روابط اجتماعی


در هر زندگی زناشویی، زن و شوهر باید دوستان خصوصی و همچنین دوستان مشترکی داشته باشند و در مواقع لزوم به آنها تکیه کنند.آنچه در زندگی اجتماعی مهم است روابط عمومی ما انسانهاست و دیگر اینکه،به جای آنکه دیگران را رقیبی برای خود بدانیم تا چه اندازه آنان را دوست و همنوع خود می دانیم.دوستی نه به مدت زمان آشنایی بلکه به کیفیت با هم بودن و یکی بودن بستگی دارد،همان گونه که آن را در عواطفی که ابراز می کنیم در تمایل به کمک کردن به دیگران، در تشریک امیدها و ترس های در همگونی افکار،در با هم کار کردن و در شادی با هم بودن می بینیم.


جسم ما


اگر به دنبال یک زندگی معقول هستیم نباید خودمان، جهان طبیعت و یا چیزهای مادی که در اطراف مان وجود دارند را نادیده بگیریم. ما باید مراقب جسم خودمان باشیم و در این شرایط توافق بین طرفین لازم و ضروری است ما می توانیم خیلی راحت، با کار بیش از حد و یا بیکاری و تنبلی و بی توجهی به نیازهای ضروری جسممان همچون ورزش، هوای تازه،غذای سالم،خواب و استراحت کافی و آرامش فکری به بدنمان صدمه برسانیم.


بنابراین زن و شوهرمی توانند با توافق درونی به رابطه خود و طرف مقابل فکر کنند امروزه مردم دچار تعارضات درونی هستند و خواسته یا ناخواسته با خودشان درگیر می باشند چگونه می توانیم در حالی که با خودمان مشکل داریم در مقابل همسرمان سازش داشته باشیم تنها راه دستیابی به تفاهم با خودمان یا همسرمان، اتحاد و همدلی است و در مورد ما انسانها تحقق این مساله از طریق درک هدفمان در زندگی و تلاش برای پیشرفت توانایی مان به عنوان یک انسان به دست می آید.

مطالب مرتبط :
  1. گروه حاکمه باید شخصاً به سبک زندگی مطلوب ایمان داشته باشند
  2. چگونه اوقات مفیدی با کودکمان داشته باشیم
  3. چگونه با فرزند خود گفتگوی مسالمت آمیز و موثر داشته باشیم
  4. چگونه همواره به یاد خدا باشیم/ همیشه فرصتی برای خلوت با خدا داشته باشید
  5. چگونه زندگی خانوادگی مطلوبی داشته باشیم/ اهمیت کمیّت حضور در خانه

پارک علم و فناوری قم

zohur