۱۸ آذر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، زوجین وقتی در زندگی زناشویی دچار مشکلات می شوند به جای اینکه به مشکلات جدایی فکر کنند می توانند به نشانه های اتحاد و یگانگی پی ببرند. عدالت، شناخت، عشق و باور، چهار فاکتوری است که جز علائم وحدت و اتحاد می باشد. هر کدام از ما می توانیم آنها را در زندگی روزمره ی خود به کار بندیم و بفهمیم تا چه حد در این زمینه پیشرفت کرده ایم.


اگر تلاش کنیم که از خودمحوری به معنویت، از محق بودن و حس برتری کردن به عدالت و انصاف، از افکار خیالی و مبهم به واقعیت و به جای رها کردن احساسات، شجاعت و فداکاری از خود نشان دهیم به اتحاد و یگانگی می رسیم و متوجه می شویم که بهتر است در کنار همسرمان با صلح و سازش زندگی کنیم و اختلافات و درگیریهایمان را حل نماییم.


نباید در بحث و گفتگوها زن و شوهرها به دنبال توجیه خودشان باشند. روش های پرخاشجویانه هیچ جایگاهی ندارد و چنین رفتارهایی باعث می شوند زوجین نتوانند به یک توافق آگاهانه برسند و با همبستگی و اتحاد در کنار هم زندگی کنند.


همچنین نباید در بحث و گفتگوها این موضوع مطرح باشد که حق با چه کسی است و چه کسی اشتباه می کند. چرا که در این شرایط یکی از طرفین خود را برتر می داند و چنین دیدگاهی اتحاد و یگانگی بین زوجین را سست و ضعیف می نماید. البته این بدان معنی نیست که هر شخص دیدگاه خودش را فراموش کند هیچ کس مجبور نیست مطابق دیدگاه و عقیده ی همسرش باشد و هر کسی نسبت به دیدگاه خودش حق و حقوقی دارد.


بعضی از اختلاف ها و تفاوت ها بین افراد وجود دارند که ما باید از آنها استقبال کنیم، همان طور که از قدیم گفته اند دو فکر بهتر از یک فکر است، حتی اگر با هم متفاوت باشند. عقاید مختلف حداقل می توانند به ما نشان دهند که هیچ چیزی به سادگی و روشنی که فکر می کنیم نیست.در نتیجه هیچ لزومی ندارد که زوجین در تمام دیدگاههایشان با هم یکی بوده و توافق داشته باشند.


اتحادی که اهمیت دارد این است که دیدگاه یکسانی نسبت به ازدواج داشته باشیم و مشکلات را با یکدیگر حل کنیم. بهترین راه حل برای سازش در زندگی زناشویی، ایجاد ارتباط است. بهترین و دقیق ترین معنای مشورت و نظرخواهی، داشتن افکار مشترک و ساختن پلی بین اذهان است و آن معنوی ترین رابطه ی انسانی است. مشورت باعث می شود در مواقعی که از رفتار طرف مقابلمان سر در نمی آوریم بتوانیم خودمان را به جای او بگذاریم.اما برای اینکه با این شرایط به نتیجه برسیم باید یک نگرش خوش بینانه داشته باشیم و بدانیم چطور به حرف های دیگری گوش کنیم و سپس چطور موضوع را با منطق پیگیری نماییم.


مشورت و گفتگو وابسته به معنویت است و به طور ایده آل باعث می شود چیزی را از طرف مقابل طلب نکنیم و چیزی را برای خودمان نخواهیم و در ضمن به دنبال نصیحت و موعظه و همچنین خواستار برتری و ارجحیت نباشیم.


برای صحبت و گفتگو باید زمان درستی را انتخاب کنید. زمانی که هر دو طرف از هر فکر و دغدغه ای آزاد باشند و تمام توجهشان را بر روی موضوع معطوف کنند. در ابتدا زوجین باید بر روی زمان مناسب توافق داشته باشند و عین بی منطقی است که انتظار داشته باشیم طرف مقابل مان همیشه در دسترس و آماده ی صحبت باشد. به غیر از زمان مکان مناسب هم برای صحبت و گفتگو حائز اهمیت است. برای رسیدن به یک نتیجه مفید نمی توانیم در هر جایی صحبت کنیم. بهترین مکان جایی است که صدای تلفن و یا بچه ها و مهمان ها تمرکز طرفین را بر هم نزنند. چرا برای صحبت کردن به یک کافی شاپ و یا محیطی بیرون از خانه نمی روید؟


علاوه بر مکان و زمان شرط سومی هم وجود دارد و آن این است که هر دو طرف در شرایط خوبی باشند.اگر قلبشان با آن کار نباشد، احتمال اینکه به نتیجه و توافق برسند خیلی ضعیف است.


چهارمین شرط رسیدن به یک بحث و گفتگوی مفید و پر بار آن است که انگیزه هایتان پاک و صادق باشد. در صورتی که صداقت و حسن نیت وجود داشته باشد. شما به همدیگر اعتماد می کنید و بحث و گفتگو با آرامش پیش می رود و بدون اینکه کسی ناراحت شود،هر دو طرف قادر خواهند بود به جای دفاع از موقعیت خودشان، بر موضوع مورد بحث تمرکز کنند.


درنتیجه می توان گفت که بدون یک احترام متقابل هیچ رابطه دوستانه و سالمی بوجود نمی آید چرا که برای دستیابی به یک مساوات واقعی، وجود احترام ضروری است. باید یاد بگیریم که اگر طرف مقابلمان دارای نقطه ضعف هایی است.اما همچنان به او عشق بورزیم همان گونه که در مورد خودمان نیز چنین خواسته ای داریم.

مطالب مرتبط :
  1. چگونه زوج ها می توانند روابطی ماندگار داشته باشند
  2. چگونه جدال در روابط زن و شوهر شکل می گیرد/ نقش مردها در مشاجرات خانوادگی
  3. حج مظهر اتحاد و همبستگی مسلمانان با یکدیگر است/ چرا گوشت قربانی را توزیع می کنیم
  4. بین حق و تکلیف رابطه تلازمی برقرار است/ علمای ادیان می توانند مانع برخی اقدامات صاحبان قدرت شوند
  5. آثار اختلاف سلیقه در زندگی زناشوئی / زن و شوهر باید هنرمند باشند

پارک علم و فناوری قم

zohur