۲۷ مهر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، برای تمرکز در مطالعه ابتدا ما باید تعریف روشنی از حواس پرتی داشته باشیم. حواس پرتی چیزی نیست جز تمایل ذاتی ذهن به درگیری و فعالیت. ذهن همواره می خواهد درگیر و مشغول باشد. بنابراین اگرآنچه که اکنون انجام می دهید در شما درگیری و مشغولیت ذهنی ایجاد کند، فکر شما دیگر لزومی احساس نمی کند که به جای دیگر برود و در آنجا درگیر شود، اما اگر در انجام این کار، درگیری ذهنی ایجاد نشود، ذهن شما شتابان به جایی می رود که خود را در آنجا مشغول کند. و این همان حواس پرتی است.


برای روشن تر شدن این موضوع مثالی می زنیم. وقتی دوست شما صحبت می کند اگر بتواند با بیان خود در شما مشغولیت ذهنی و توجه و علاقه مندی ایجاد کند، شما با تمرکز فراوان به تمام حرفهایش گوش می دهید، اما اگر او نتواند چنین تاثیری در شما بگذارد چون ذهن شما درگیر نمی شود به سرعت فکر دیگری در ذهنتان راه می یابد و شما در حالی که به مخاطب خود خیره شده اید دارید به چیز دیگری فکر می کنید. چیزی که در شما درگیری ذهنی ایجاد می کند.


ذهن شما مدام به فعالیت نیازمند است و این نیازمندی را هنگامی که شما مشغول مطالعه کردن هستید، هم دارد. اگر چیزی که می خوانید در شما درگیری ذهنی ایجاد کند، شما مشتاق و متمرکز پیش می روید. در غیر این صورت چشمتان خطوط را دنبال می کند و ذهنتان در جایی دیگر مشغول می شود.به عبارت دیگر،حواستان پرت است.


شیوه های تمرکز در مطالعه


تندخواندن؛ وقتی شما به بهانه بهتر فهمیدن بسیار کند پیش می روید و کلمه به کلمه می خوانید، درگیری ذهنی مطلوبی را ایجاد نمی کنید و ذهن شما از این ساکن بودن کلافه می شود، خود را در جایی دیگر مشغول می کند و حواستان پرت می شود. ما نمی گوییم آنقدر تند بخوانید که هیچ چیز را نفهمید بلکه می گوییم سرعت مطالعه خود را تا آنجا افزایش دهید که یک درگیری ذهنی مطلوب ایجاد شود. در این سرعت، ذهن متمرکز است. می بینید که اگر کمی غفلت کنید سانحه ای رخ می دهد حتی اگر بتوانید سرعت مطالعه خود را به دو برابر افزایش دهید بسیار عالی است، چرا که هم در وقت خود صرفه جویی نموده اید و هم با درگیری ذهنی و تمرکز بیشتری خوانده اید.تا می توانید سرعت مطالعه خود را افزایش دهید و سریع تر ازآنچه که قبلا می خوانده اید بخوانید.


-مطالعه اولیه


مطالعه اولیه همان گرفتن اطلاعات ابتدایی است. در مطالعه اولیه قصدشما آماده کردن ذهن با گرفتن اطلاعات ساده و کم حجم و مقدماتی است. در مطالعه اولیه شما متن را خط به خط نمی خوانید بلکه نگاهی گذرا به متن می اندازید و یک سری مفاهیم اولیه را از متن می گیرید که مثلا متن حول و حوش چه موضوعی است پس ازآن باید به خود رجوع کنید و ببینید که خودتان از پیش،چه اطلاعاتی درباره موضوع دارید و یا اینکه از قبل،از کسی چیزی شنیده اید یا مطالعه کرده اید.اطلاعات اولیه خودتان را به اطلاعات اولیه کتاب،در این بررسی اجمالی بیافزایید.


-سوال کردن


یادتان باشد که پیش از مطالعه،با یکی دو سوال،ذهن خود را هدف دار کنید. وقتی می گوییم هنگام مطالعه مدام از خودتان سوال کنید منظورمان این است که پیش از مطالعه، در حین مطالعه و پس ازآن می توانید از خود بپرسید.


-یادداشت برداری


هنگام مطالعه همیشه قلم و کاغذی در دست داشته باشید چه آنچه که می خوانید رمان باشد چه شعر، چه مطالعه آزاد،  چه کتاب درسی، اعم از حفظ کردنی یا فهمیدنی. در یک مطالعه فعال و پویا،کمتر چیزی می تواند به اندازه قلمی که در دست دارید،ذهن شما را در گیر و متمرکز کند. نوشتن هر مطلب پس از فراگیری،ذهن شما را آسوده می کند خیال شما راحت است که این مطلب،جایی نوشته شده و فراموش نمی گردد و این گونه شما با همان تمرکزاولین لحظات،به مطالعه خود ادامه دهید.


-تاکید بر درک و فهم مطلب


توجه داشته باشید که منظور ما از نوشتن این نیست که به کتاب نگاه کنید و رونویسی کنید، بلکه می گوییم هر چه را که فرا گرفته اید و فهمیدید به زبان خودتان روی کاغذ بیاورید، حتما بعد ازآنکه جمله ای را فهمیدید، بنویسید، آن هم نه به صورت جملات طولانی و متنی کلی بلکه به صورت اشاره ای و کوتاه و مختصر.


-تداعی نوشته ها


در آخرین مرحله، به نوشته خود نگاه می کنید و همه چیز را به خاطر می آورید یادمان هست که این نوشته ها اشاره وار و مختصر بود. قصد شما این است که با بیانی اجمالی تر و ساده تر بین این نوشته ها و مطالب کتاب ارتباط برقرار کنید. تلاش شما برای برقرارسازی ارتباط میان نوشته های مختصر و مفاهیم کتاب همان درگیری ذهنی است.همان درگیری ذهنی که برای تمرکز حواس به آن نیاز مبرم داریم.

مطالب مرتبط :
  1. تفاوت زن و مرد در برخورد با غم ها/ چگونه فرزند خود برای مقابله با حوادث غمبار تربیت کنیم
  2. اختلاف زناشوئی چه موقع و چگونه حل کنیم/ چگونه از شریک زندگی خود انتقاد کنیم
  3. اختلاف زناشوئی را چه موقع و چگونه حل کنیم/ چگونه از شریک زندگی خود انتقاد کنیم
  4. نباید مردم را مجبور کنیم به چه چیزی فکر کنند/ مردم باید چگونه فکر کردن را یاد بگیرند
  5. چگونه بر استرس غلبه کنیم/ با برنامه زندگی کنیم

پارک علم و فناوری قم

zohur