۶ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، نوجوانان چه می خواهند و چرا گاهی احساس می کنند که به خواسته هایشان توجه نمی شود؟ بروز تقویت این نگرش در نوجوان، موجب می شود که او از والدین، مدرسه و معلم ها فاصله بگیرد.


یکی از موانع ارتباط با نوجوانان، آن است که گاهی احساس می کنند خواسته هایشان نادیده گرفته می شود. والدین یا مربیان آنها ممکن است در مورد درست و نادرست بودن خواسته های آنها دیدگاه هایی داشته باشند؛ اما تا زمانی که این دیدگاه ها یکجانبه باشند، نه تنها مشکلی را حل نخواهد کرد، بلکه بر فاصله ها خواهند افزود.


نوجوانان از والدین خود انتظاراتی دارند و والدین نیز ویژگی های خاصی را در فرزندان خود طلب می کنند. بر اساس پژوهش ها بسیاری از نوجوانان و جوانان انتظارات خود از والدینشان را چنین بر شمر ده اند:

– به ما علاقه داشته باشند و هر گاه کمکی از آنان می خواهیم دریغ نکنند و ما را مورد تایید و حمایت قرار دهند.

– چه خطا بکنیم، چه نکنیم، ما را همان طور که هستیم بپذیرند و به ما اعتماد کنند و از ما انتظار بهترین رفتار را داشته باشند.

– به ما مثل افراد رشد یافته رفتار کنند و ما را راهنمایی کنند.

– شاد و خوش خلق باشند، محیط خانه را با نشاط نگه دارند و به این ترتیب، الگوی خوبی در اختیار ما بگذارند.


منشا خواسته های نوجوان


خواسته ها، انتظارات و توقعات یک نوجوان چگونه شکل می گیرد؟ مهمترین بخشی از این موضوع ریشه در خانواده و رفتار های والدین دارد. والدینی که درک قابل قبولی از دنیای نوجوانی ندارند، در بیان مسائل راحت نیستند، رفتار های محدود کننده دارند و میل چندانی به گفت و گو ندارند؛ بدون اینکه متوجه باشند خواسته هایی را در فرزندانشان دامن می زنند که نشانه هایی از آرزوهای تحقق نیافته است.


به طور معمول، والدینی که فرزندان واقع گرا و منطقی تربیت می کنند، کمتر با خواسته های او دچار مشکل می شوند. بیان نشدن مسائل و ظاهرسازی در محیط خانواده، منشا اصلی خواسته هایی است که از طرف فرزندان عنوان می شوند و ما آنها را غیر عاقلانه می پنداریم.


بدیهی است که شکل گیری بخشی از خواسته ها و توقعات نوجوانان به محیط اجتماعی و شرایط جامعه و برخی نیز،به تجربه ها وویژگی های شخصیتی افراد مربوط است. اگر چه کنار آمدن با خواسته های نوجوان همیشه کار ساده ای نیست؛ اما گاهی رفتارهای ناشیانه ما نیز به پیچیدگی موضوع می افزاید.


نوجوانی، آغاز واقعیت گرایی است. همه والدین و بزرگسالان جنبه های انسانی و شخصیتی دارند که مستقل از نقش آن ها به عنوان پدر و مادر، معلم، مدیر و غیره است. کودکان خردسال اغلب تصور می کنند که والدین آن ها واقعا همه چیز را می دانند و قدرت و شایستگی کافی برای دست کاری در هر موقعیتی را دارند. اما نوجوانان به تدریج به این واقعیت نزدیک می شوند که چنین تصوری نادرست است.


تغییر در تفکر نوجوانان درباره والدین، می تواند رفتارهای آنان را نسبت به والدین و نگرش ها و عقاید شان را درباره رهبری آنان، تحت تاثیر قرار دهد. با آگاهی از این تغییرتفکر در نوجوانی، لازم است نکاتی را برای والدین یاد آور شد:


– یکی از اقدامات پیشگیرانه معمول برای جلوگیری از افزایش دامنه توقعات، غیر عادی و نامعقول تلقی کردن همه آنهاست. این اقدام ما به عنوان والدین که نوعی مقاومت مطلق در مقابل خواسته هاست، به صورت متقابل در نوجوان، نگرش غیر منطقی بون والدین را قوت می بخشد.

– ما گاهی خشک و تر را با هم می سوزانیم.ممکن است همه خواسته ها و انتظارات یک نوجوان نامعقول نباشد اما موارد منطقی هم بین آنها یافت می شود.

-در تحلیل دوجانبه، باید روی رفتار های خودمان نیز تمرکز کنیم. وقتی نوجوان تصور می کند که به او اعتماد نداریم یا مثل کودک با وی رفتار می کنیم، شاید یک تحلیل رفتاری صحت چنین مدعایی را ثابت کند.


– لازم است نوجوان حداقل به بخشی از فشارهایی که به والدین وارد می شود، واقف باشد. متاسفانه در بیش تر موارد بیان زحمات و تلاش های والدین با بزرگ نمایی، منت گذاشتن، اتهام قدر نشناسی و…. همراه شده و اصل موضوع لوث می شود.


تسهیل ارتباط


همان گونه که بیان خواسته ها و انتظارات به صورت مانعی برای ارتباط موثر عمل می کند، این موضوع می تواند تسهیل کننده ارتباط هم باشد. در نتیجه در مدرسه و خانواده، حداقل گوش دادن به خواسته ها و در مراتب بعدی، ارزیابی آنها و همراه سازی نوجوان در این فرآیند می تواند به تسهیل ارتباط کمک کند.


در تعالیم اسلامی به خوش رفتاری و مهربانی پدر و مادر نسبت به فرزندان اکیدا تو صیه شده است. پیامبر گرامی اسلام (ص) می فرمایند: کودکان را دوست بدارید و با آنها مهربانی کنید.     


 

مطالب مرتبط :
  1. اصول روابط والدین با فرزند نوجوان/ چرا باید به نوجوان خود اعتماد کنیم
  2. تاثیر تشویق بر خود آگاهی فرزندان/ چگونه فرزند خود را تشویق کنیم
  3. چگونه اعتماد به نفس و بزرگ منشی را در نوجوانان تقویت کنیم
  4. آسیب های پنهان کاری در خانواده/ چرا باید شفاف زندگی کنیم
  5. مشکلات هیجانی نوجوانان و راه های برخورد صحیح با آن

پارک علم و فناوری قم

zohur