۳۱ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، یکی از مشکلاتی که تقریبا در عموم خانواده ها وجود دارد اختلاف سلیقه بین زن و مرد است. اختلاف سلیقه بین زن و شوهر گاه در ارتباط با مسائل اصولی و اساسی و گاه در امور بسیار ساده و پیش پا افتاده تحقق می یابد. حتی اگر زن و شوهر اصول همانندی و کفویت را در امر ازدواج در نظر گرفته باشند، بازهم اختلاف سلیقه بین آن دو امری قطعی است زیرا هر انسانی دارای آراء و افکار خاصی است و همین امر سبب می شود که از سلیقه های متفاوت برخوردار باشند. البته برخی از پیوندهای ازدواج بدون در نظر گرفتن ضوابط و معیارهای همانندی انجام می گیرد که دامنه اختلافات در این گونه پیوندها عمیق تر و گسترده تر است.


اختلاف سلیقه بین زن و شوهر به دلیل اختلاف خلق و خوی ایجاد می شود و تحقق اختلاف سلیقه در محیط خانوادگی امری اجتناب ناپذیر است. همه روان شناسان تفاوت های فردی را به عنوان یک اصل مسلم روان شناسی پذیرا شده اند.و قتی بین دو خواهر و برادر توامان واقعی که از یک سلول به وجود آمده اند، دو گانگی و تفاوت وجود دارد، چگونه می توان انتظار داشت بین زن و شوهری که دارای صفات ارثی متفاوت هستند و با فرهنگ و آداب ویژه ای رشد یافته اند،اختلاف سلیقه وجود نداشته باشد.


اختلاف سلیقه بین زن و شوهر مهم نیست، بلکه نکته حائز اهمیت این است که باید اختلافات سلیقه ای را حل و فصل کرد. گاه بین زن و مرد در امر ساده ای اختلاف نظر پیش می آید و چون زن و شوهر با اصول اخلاقی و روان شناسی آشنایی کافی ندارند،به اعمال و رفتارهایی مبادرت می کنند که نه تنها اختلاف سلیقه را از بین نمی برد، بلکه دامنه اختلاف را نیز عمیقتر و گسترده تر می کند. در حالی که زن و شوهر کمی عقل و فکر خود را به کار می گرفتند، به آسانی و سهولت اختلاف سلیقه میان آن دو حل و فصل می شد و کوچکترین تضادی بین آنها به وجود نمی آمد. در این جا به برخی از روشهای هنرمندانه که به کار بردن آنها برای زن و شوهر ضروری است،اشاره می شود؛


اولین نکته ای که زن ومرد در هنگام برخورد با اختلاف سلیقه باید به آن توجه داشته باشند،این است که هر یک پیش از آنکه به سلیقه خود اشاره نماید، در آغاز ذوق و سلیقه طرف مقابل خود را مورد تایید قرار دهد و با کمال شهامت اعتراف کند که بسیاری از افراد سلیقه او را به کار می بندند و آنگاه سلیقه خود را ابراز کنیم، بدون اینکه به دفاع از سلیقه خویش بپردازیم. زیرا تعریف و تمجید از سلیقه شخصی تحقیر ضمنی سلیقه طرف مقابل است.


ما به عنوان زن یا مرد وقتی سلیقه خود را ابراز می کنیم بکوشیم از هر نوع تحمیل و اجباری جدا خودداری نماییم، زیرا هر گاه عقیده و فکری به انسان تحمیل شود، ناخودآگاه به مقابله و دفاع می پردازیم. به خاطر داشته باشیم پیامبر گرامی اسلام(ص) با اینکه عالی ترین برنامه های زندگی را به جامعه ارائه می دادند هر گز برنامه های زندگی خود را به افراد تحمیل نمی کردند، بلکه نقش بیان کننده را به عهده داشتند. خداوند متعال در سوره غاشیه، آیه ۲۱ می فرماید: “همانا تو بیان کننده هستی،نه تحمیل کننده”. لذا زن و مرد هم باید اظهار کننده سلیقه خود باشند،نه تحمیل کننده آن،


زن یا شوهر وقتی می خواهند سلیقه خود را باز کنند باید مراقب باشند که کس دیگری حضور نداشته باشد، زیرا هرگونه بحث و گفتگویی در برابر دیگران، ناخودآگاه شخصیت و آبروی طرف مقابل را زیر سوال می برد. به یاد داشته باشیم که وقتی سلیقه خود را بیان می کنیم، سخن ما باید سرشار از نرمی و ملایمت و خالی از هر تندی و تیزی باشد چرا که برخورد تندو تیز موجب انزجارو نفرت می شود.


نکته بسیار حساس و ظریف اینکه زن و شوهر نباید اختلافات سلیقه ای را در حوزه محبت و صمیمیت خانوادگی دخالت دهند، زیرا اختلاف سلیقه در همه خانواده ها وجود دارد و اگر قرار باشد اختلاف سلیقه در صفا و صمیمیت خانوادگی خدشه وارد کند، باید در همه خانواده ها به جای صمیمیت ،نقار و کدورت حاکم باشد.بهتر آن است که برای از بین بردن توهمات و پیش داوری ها، زن ومرد خانه پس از بر خورد سلیقه ای،میزان مهر و محبت نسبت به طرف مقابل را افزایش دهند تا کمترین خللی در صمیمیت خانوادگی ایجاد نگردد.

مطالب مرتبط :
  1. تفاوت زن و مرد در برخورد با غم ها/ چگونه فرزند خود برای مقابله با حوادث غمبار تربیت کنیم
  2. چگونه با مطالبات فرزند نوجوان خود برخورد کنیم/ شکل گیری الگوی رفتاری در خانواده
  3. درنشست مشترک با سازمان بهزیستی تاکید شد؛ مهندسی موضوع بهترین راهکار همکاری سازمانی است
  4. چگونه اعتماد به نفس و بزرگ منشی را در نوجوانان تقویت کنیم
  5. چگونه کمرویی کودکان خود را درمان کنیم/ لزوم رشد اعتماد به نفس در کودک

پارک علم و فناوری قم

zohur