۳ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، زندگی موفق در دنیای پیچیده امروز نیازمند توانمندی و استقلال شخصیت و نیروی روانی و عزت نفس بالاست.”عزت نفس” یکی از مهمترین فرآیندهای رشد انسان و به معنای برداشت شخصی در مورد ارزش و اهمیت خود است. در جوانانی که این امر مهم به خوبی رشد نکرده و به میزان زیادی نشانه های بیمارگونه ی عاطفی مانند اضطراب، افسردگی، اختلال در خوردن و … دیده می شود. ارزشی که فرد برای خود قائل است با دوران کودکی او ارتباط نزدیکی دارد و این مساله متاثر از ارزش و اهمیتی است که پدران و مادران به او داده اند.


چنانچه پدران و مادران به طرز صحیحی با محبت ها و حمایت های خود احساس ارزشمند بودن را در فرزند خود به وجود آورند، فردی با عزت و اعتماد به نفس بالا به جامعه تحویل خواهند داد. پژوهش ها نشان می دهند جوانانی که دارای عزت و اعتماد به نفس بالایی هستند،پدر و مادر آنها نیز از عزت نفس بالایی برخوردار بوده اند. در واقع پدران و مادران، معلمان و همنشینان، نقش بسیار مهمی در شکوفایی یا سرکوب عزت نفس فرد دارند.


پژوهشگران بر این باورند که برای رشد عزت نفس جوانان ضروری است فرد به دستاورد هایی در جامعه نایل شود. اگر جامعه به توفیقاتی در زمینه ی روابط اجتماعی آموزشی، استقلال، روابط عاطفی، ورزشی و هنر و…. دست نیابد، با بسیاری از نوجوانان و جوانان روبه رو خواهد شد که بدون عزت نفس هستند و دیدگاهی منفی و ناخوشایند نسبت به خود دارند.


بنا به گفته پژوهشگران، اگر خانواده محیطی گرم و حمایت کننده برای فرزندان به وجود آورد و به نظرات صحیح جوانان اهمیت داده و به آنان اجازه برخی تصمیم گیری های زندگی را متناسب با سن شان بدهند. رشد شخصیت را در آنان کامل می کنند، اما اگر آنها را بیش از اندازه محدودکنند و به آنها فرصتی برای دست و پنجه نرم کردن با مشکلات را ندهند، رسیدن به استقلال و خودمختاری در فرزندان با دشواری و تاخیر صورت می گیرد.


روان شناسان بر آنند که هم زمان با افزایش سن و رشد نوجوانان، اختیار و آزادی دادن کافی به آنها ضروری به نظر می رسد؛ زیرا آنها در این شرایط، خودمختاری را آزموده و مسئولیت نتایج تصمیمات خود را خواهند پذیرفت و با این شیوه احساسات و نیازهای خود را می شناسند.


از سوی دیگر پدر و مادر باید به فرزندان خود القا کنند که به راهنمایی و حمایت پدر و مادر خود نیازمند هستند. پدر و مادر باید به این نکته توجه داشته باشند که رها کردن کامل نوجوان و جوان و واگذاری همه ی امور به آنان کار صحیحی نیست.


عزت نفس یعنی این که انسان برای خود ارزش قائل باشد. و این امر از همان آغاز تولد با انسان زاده می شود. عزت نفس امری مهم و حیاتی است که در سنین مختلف بروز آن متفاوت بوده و بستگی به نوع تربیت و پیوند خانوادگی دارد.


شخص به طور طبیعی دارای خود ارزشی است و در برابر تحقیر دیگران و سرکوب خواسته های خود واکنش نشان می دهد. حال اگر بزرگ منشی در شخص رشد یافته باشد، وی در ارتباط های اجتماعی و مقاطع مختلف زندگی موفق تر خواهد بود. عزت نفس نوجوانان با جوانان متفاوت است.


جوانانی که دیرتر به بلوغ می رسند. نوجوانانی که در درس و مدرسه دچار افت تحصیلی می شوند یا پیاپی در خانه و مدرسه و گروه دوستان سرکوب، تحقیر و مواخذه می شوند و آنان که در نوجوانی به انحراف کشیده می شوند؛ احساس ارزشمندی کمتری نسبت به خود دارند. خشونت علیه نوجوانان و جوانان به شکل های گوناگون چه مستقیم و غیر مستقیم موجب از بین رفتن اعتماد به نفس در آنان شده و زمینه ایجاد انحرافات اخلاقی، بزه و جرم و جنایت را در آنان افزایش خواهد داد. در واقع بیشتر افرادی که مرتکب مسائل اخلاقی مختلف می شوند از خود ارزشی پایینی برخوردار هستند و مهمترین عواملی که عزت نفس را در افراد پرورش می دهند تربیت صحیح، برخورد مناسب، نیاز سنجی مطابق با فرد و شناخت نیاز های عاطفی و … است.


بنابراین در سالهای پیش از مدرسه در صورتی که پدر و مادر توانمندی های اندک اندک به دست آمده کودک را تایید کنند، عزت نفس و اعتماد به نفس وی رشد خواهد کرد؛ اما اگر روی نارسایی ها و کاستی های کودک انگشت بگذارند، وی احساس بی کفایتی خواهد کرد.

مطالب مرتبط :
  1. تاثیر تشویق بر خود آگاهی فرزندان/ چگونه فرزند خود را تشویق کنیم
  2. ولادت حضرت علی چگونه رخ داد/ چند پند از مولای متقیان
  3. در راستای تقویت مرکز رشد علوم انسانی؛ نشست مشترک شورای تخصصی حوزوی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

پارک علم و فناوری قم

zohur