۸ آذر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، امروزه مراکز دینی هم از ظرفیت های تلفن همراه برای پیوند روزمره فردی با کاربران استفاده می کنند. در ذیل به برخی از کارکردهای دینی این ابزار ارتباطی اشاره می کنیم.


-تذکر یاد خدا با استفاده از پس زمینه ها،تصاویر و نمادهای مذهبی؛ طراحی پس زمینه ها و عکس های مذهبی برای صفحه اول تلفن همراه و همچنین ضبط آهنگ های دینی جهت صدای زنگ آن خود فرهنگ جدیدی را در استفاده از تلفن همراه به وجود آورده است. استفاده از پس زمینه هایی که انسان را همواره به یاد خدا می اندازد، خود یک عامل مفید و مثبت در تذکر و احیا دل و پرهیز از گناهان و تهذیب اخلاق می باشد.


جالب این است که برخی از کاربران تلفن همراه جملاتی را به صورت فارسی و با طراحی زیبا بر روی صفحه اول گوشی خود که القاب و نام خداوند و یا ائمه اطهار می باشد قرار می دهند تا همواره آنان را به یاد خدا و مقدسات بیندازد.


امکان ضبط و پخش اذان، قرآن، ادعیه و زیارات مختلف بر روی گوشی های همراه و امکان استفاده ازآنها در همه مکان ها و زمان ها از دیگر اقدامات مثبتی می باشد که در پیشبرد اهداف معنوی می تواند مفید و موثر باشد. ارسال و دریافت پیام های معنوی و مضمون روایات اهل بیت(ع)از دیگر اقدامات مثبتی است که اهل ایمان می توانند از آن بهره مند شوند.


-قرآن همراه؛ چنانچه بر روی گوشی خود یکی از نرم افزارهای قرآنی را نصب نمایید. امکان بهره برداری از برکات معنوی قرآن به صورت دائم و در همه جا برای شما فراهم خواهد شد. نمایش آیات، تلاوت، تفسیر، ترجمه و امکان جستجو در میان آیات قرآن کریم، برنامه ای ارزنده از شرکت های تولید نرم افزارهای مذهبی به حساب می آید.


-برنامه های روایی؛ یکی دیگر از برنامه های مذهبی که قابلیت نصب بر روی تلفن های همراه را دارا می باشد،برنامه های حدیثی و روایی است که این ظرفیت را بر روی گوشی های تلفن همراه امکان پذیر می نماید تا کاربر بتواند با دیدن متن و ترجمه ی احادیث اهل بیت(ع)هر چه بیشتر و بهتر خود را به سرچشمه ی معارف دین مبین اسلام نزدیک نماید. از طریق این گونه نرم افزارها امکان ارسال حدیث یا ترجمه ی آن برای دوستان فراهم خواهد شد. رسول خدا(ص)فرمود؛هر کس به امت من حدیثی برساند که به وسیله ی آن سنتی را بر پادارد و بدعتی را رد نماید بهشت برای او خواهد بود. و از امام صادق(ع) نقل شده که فرمود؛حدیثی را که درباره ی حلال و حرام از شخص راستگویی می گیری بهتر است از دنیا و همه ی طلاها و نقره هایی که در آن است. علی بن حنظله می گوید؛از امام صادق(ع) شنیدم که می فرمود؛مقام و منزلت مردم را به تعداد روایاتی که از ما نقل می کنند بشناسید.


-امکان پرداخت و جوهات شرعی؛ این امکان در بعضی از کشورهای اسلامی دایر شده و امکان پرداخت صدقات و کمک های مالی مثل خمس و زکات توسط موبایل را فراهم نموده است.به طور مثال صدقه ی روزانه که توسط تلفن همراه صورت می گیرد و بر روی قبض موبایل اعمال می شود.


-پخش اذان و اعلان اوقات نماز؛ کاربر محترم با نصب نرم افزارهای مربوط می تواند، همه جا از یک موذن همراه و دائمی به عنوان یادآور اوقات نماز بهره مند شود. ساعت پخش اذان قابل انطباق با اکثر کشورهای جهان است. این کارکرد زمانی اهمیت خود را نشان می دهد که انسان نیم نگاهی به اهمیت نماز اول وقت از منظر روایات داشته باشد. امام صادق(ع)فرمود؛ ارزش و فضیلت نماز اول وقت برای مومن، از همه ی مال و فرزندش بیشتر است. و نیز فرمود؛ برتری نماز اول وقت بر نماز آخر وقت برتری آخرت بر دنیا است.


 

مطالب مرتبط :
  1. نکاتی درباره فرهنگ استفاده از تلفن همراه/ حریم مردم را در اماکن عمومی رعایت کنید
  2. آیا به فرزند نوجوان خود تلفن همراه بدهیم
  3. اختلاف زناشوئی چه موقع و چگونه حل کنیم/ چگونه از شریک زندگی خود انتقاد کنیم
  4. اختلاف زناشوئی را چه موقع و چگونه حل کنیم/ چگونه از شریک زندگی خود انتقاد کنیم
  5. فیلسوفِ مجتهد می تواند از ظرفیت علم اصول در علوم انسانی استفاده کند

پارک علم و فناوری قم

zohur