۲۰ آبان ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، زن و شوهری که از هم طلاق می گیرند تفاوت های شخصیتی مختلفی با هم دارند و برای مسائل و موضوعات متفاوتی اولویت قائل هستند. بعد از طلاق، هر یک از شرکای قبلی آزاد می شود تا زندگی را طبق شرایط خودش ادامه دهد و به همین دلیل، تفاوت های این دو برجسته تر می شود. حالا دیگر هیچ کدام از آنها نگران نراحت کردن دیگری نیست و می تواند به خواسته ها و عادات خود بپردازد. فاصله بین زوج ها و تفاوت هایشان،با آزاد شدن آنان از هم افزایش می یابد، اما گاهی ضرورت ایجاب می کند که در نقش والدین فرزندان خود با هم ارتباط داشته و همکاری کنند. در چنین مواقعی،شاید لازم باشد که هر دو طرف صبر و تحمل بیشتری از خود نشان دهند.


همسران سابق باید به اختلاف شیوه های زندگی یکدیگر احترام بگذارند و در این باره به هم اعتراض نکنند. آنها تنها هنگامی باید اعتراض کنند که یکی از آنان به بچه ها بی توجهی کند و یا رفتار سویی با آنها داشته باشد. والدین به علت تفاوت های فردی شان در تربیت کودکان نیز با هم تفاوت دارند و این امری طبیعی است. لزومی ندارد که هر دو طرف کاملا با هم هماهنگ باشند، بعد از طلاق، زن و مرد دیگر حق ندارند انتقادهای فردی خود را نسبت به هم مطرح کنند و هیچ کدام نباید در گذران زندگی جداگانه خود، ملاحظه دیگری را بکند. تنها وجه اشتراک آنها بخشی از مسئولیت تربیت و مراقبت از بچه هاست. مثلا اگر بچه آنها برای معالجه بیماری اش نیاز به ورزشی خاص داشته باشد والدین می توانند برای نظارت بر انجام این ورزش ها و ایجاد همکاری لازم، با هم مشورت کنند که معلوم شود تا چه حدی می توانند این کار را انجام دهند.


اگر یکی از والدین درباره اختلافاتی که با والد دیگر دارد به بچه ها شکایت کند آنها احساس درگیری می کنند و این کار سودی ندارد. بهتر است والد تنها افزایش تفاوت های خود را با والد دیگر برای بچه ها توضیح داده و آنها را مورد تایید قرار دهد؛ طرز زندگی من با طرز زندگی والد دیگر تفاوت کرده است. پس زندگی تو در خانه او و خانه من متفاوت خواهد بود. این تفاوت به این معنی نیست که نحوه زندگی یکی از ما درست و دیگری غلط است. تو باید یاد بگیری وقتی از یک خانه به خانه ای دیگر می روی،با تفاوت های آنجا تطابق پیدا کنی.


والدین باید به تفاوت شیوه های زندگی احترام بگذارند. البته ممکن است بر سر مدیریت دیدار با بچه ها و ارائه کمک های مالی، بین آنها اختلاف بروز کند. این گونه درگیری ها اختلافات قرار دادی بوده و صرفا با احترام حل نمی شوند. مثلا وقتی کودکی وارد مرحله نوجوانی می شود دنیای اجتماعی برایش اولویت پیدا می کند و برنامه مرسوم دیدار با والد ممکن است کارایی سابق خود را از دست بدهد. این برنامه در مقابل تعهدات اجتماعی فزاینده نوجوان قرار می گیرد. نوجوان ممکن است بارها بخواهد این برنامه را تغییر دهد.


والدین باید درباره تغییر نیازهای فرزندشان با هم صحبت کنند و گرنه والد دیگر ممکن است احساس طردشدگی کند و یا به غلط گمان برد که والد تنها مانع دیدار او با فرزند نوجوانش می شود. والد دیگر و نوجوان هم باید با هم مشورت کنند و برنامه ای برای دیدارهای خود تنظیم کنند که تغییرات اجتماعی ناشی از رشد نوجوان در آن لحاظ شده باشد. هنگامی که دیدارها غیر منظم می شود، والد دیگر می تواند برای حفظ ارتباط با فرزندان نوجوان خود بیشتر تماس تلفنی برقرار کرده و یا با او مکاتبه کند. آنها می توانند برنامه ای بریزند که در آن تعداد دیدارهای طولانی کاهش می یابد، اما دیدارهای کوتاه افزایش می یابد. والد دیگر حتی می تواند به فرزند نوجوان خود بگوید که در دیدار بعدی با یکی از دوستانش بیاید. حکم طلاق زوجین تنها شامل توافق اولیه آنها می شود و با بزرگتر شدن بچه ها و افزایش مخارج آنها


می بایستی در این توافق به صورت غیر رسمی یا رسمی تغییرتی ایجاد کرد.با پیدا شدن تغییرات،روندی که والدین برای تعریف مجدد توافق خود به کار می گیرند اهمیت زیادی خواهد یافت. هر یک از والدین باید چیزی را بدهد تا بتواند چیز دیگری را به دست بیاورد و هر دو باید برای مصالحه آماده باشند. مصالحه از یک نظر باختن تلقی می شود چون هیچ یک از هر دو طرف به صدرصد خواسته هایش نمی رسد، اما فایده آن این است که ادامه حسن روابط را در اولویت قرار می دهد. با این کار،هر طرف باید بخشی از منافع شخصی خود را تابع منافع مشترکشان بداند.زوج سابق،در منفعتی بزرگ با هم شریک هستند؛آنها به بچه هایشان عشق می ورزند،می خواهند آنها را تربیت کرده و از آنها مراقبت کنند. اگر زوج سابق با هم تخاصم داشته باشند مثل دو قطب در مقابل هم قرار می گیرند. در چنین وضعیتی تنش ها و تقابل هایی به وجود می آید که همکاری آنها را به تعویق می اندازد و به بچه ها نیز ضربه می زند.


 

مطالب مرتبط :
  1. چگونه ترس کودک از تاریکی را کاهش دهیم
  2. چگونه تاثیرات مخرب دعواهای احتمالی در حضور بچه ها را کاهش دهیم
  3. بررسی اختلافات خانوادگی/ چگونه زن آغازگر دعوا می شود
  4. تنوع طلاق؛ از طلاق اقتصادی تا اجتماعی و روانی
  5. چگونه می توان از عواقب طلاق کاست/ بچه از پس نبود یکی از والدین بر نمی آیند

پارک علم و فناوری قم

zohur