۵ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، پروفسور الیور لیمن استاد فلسفه دانشگاه کنتاکی در مورد یک پرسش که در سایت “پرسش از فیلسوفان” مطرح شده گفت: به رغم اینکه اکثر فیلسوفان به کار خردورزی مشغول هستند ولی وقتی احساسات به سراغ آنها می آید بیش از سایر مردم عقلانی رفتار نمی کنند.


اغلب ما(به عنوان فیلسوف) در یک بحث و گفتگو آرزمندیم که طرف مقابل را شکست بدهیم. انگیزه ما از شکست دادن طرف مقابل فقط همین است که او را شکست دهیم.


در واقع هدف این نیست که حقیقت را به کرسی بنشانیم بلکه تنها شکست دادن برای ما مهم است.


حتی گاهی انگیزهای مطالعاتی و تحقیقاتی برای انتخاب مسیر تحقیقاتی وجود ندارد و مسائل مالی و مسائل دیگر انگیزه انجام کار تحقیقاتی است.


به عبارت دیگر همه محققان به این دلیل کار تحقیقاتی انجام نمی دهند که مرزهای دانش را بگشایند و ابعاد جدیدی را پیش روی ما قرار دهند.


لیمن در مورد این موضوع که آیا شواهدی وجود دارد که عقاید و آرای ما در استدلال ورزی نقش ایفا می کنند گفت: تقریباً تمام فیلسوفان دینی که من آنها را مورد مطالعه قرار داده ام نوعی رویکرد و گرایشی به دین خود داشته اند.


در واقع وقتی آرای دینی و الهیاتی آنها مورد بررسی قرار می گیرد مشخص می شود که گرایش دینی آنها شباهت زیادی به آرای فلسفی و نظام اندیشگی آنها دارد.

شاید یکی از بهترین نمونه ها برای این مدعا “هگل” باشد. در آرای دینی او نظام فکری و فلسفی او حضور دارد.


البته این چیز عجیبی نیست چرا که فلاسفه هم انسان هستند و عقاید آنها در آرای فلسفی آنها می تواند حضوری قوی داشته باشد.


از سوی دیگر یک فیلسوف بر اساس عقاید و آرایی که دارد دینی را انتخاب می کند که هخوانی بیشتری با آن آراء و عقاید داشته باشد.


الیور لیمن دانش آموخته دانشگاه کمبریج و استاد فلسفه دانشگاه کنتاکی است. او متخصص فلسفه اسلامی و فلسفه یهود است. “مقدمه‌ای بر فلسفه اسلامی در دوران میانه”، “تاریخ فلسفه اسلامی”، “دوستی غرب و شرق: دیدگاهی فلسفی” و “اینده فلسفه” از جمله آثار لیمن به شمار می‌روند. لیمن به اتفاق سید حسین نصر مولفین کتاب “تاریخ فلسفه اسلامی” هستند که این کتاب به زبان فارسی نیز ترجمه شده است. همچنین کتاب “سنت فلسفی یهودی در جهان اسلام” از جمله آثاری است که از او به فارسی ترجمه شده است.

مطالب مرتبط :
  1. بهره گیری از مهندسی فرهنگ دینی در توسعه کمی و کیفی زیارت
  2. تمدید مهلت ارسال مقاله به همایش بین المللی اندیشه های فلسفی شهید مطهری
  3. معاون ارتباطات پارک علم و فناوری یزد: تشکیل مرکز رشد علوم انسانی باعث تحول ایده های علوم اسلامی می شود
  4. حضرت حجت الاسلام و المسلمین دکتر واعظی: مرکز رشد از مصادیق بارز عینیت بخشی به آموزه های دینی است
  5. امراللهی بیان کرد: مرکز رشد علوم انسانی میزبان خوبی برای پرورش ایده های نو دینی است

پارک علم و فناوری قم

zohur