۲۱ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، مراسم رونمایی از پنج جلد از مجموعه کتب جامع‌الاحادیث تألیف علیرضا برازش مدیرعامل انتشارات امیر کبیر با حضور وی و سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی عصر دیروز ۲۰ مهر در پژوهشکده باقرالعلوم(ع) برگزار شد.


برازش در این مراسم گفت: حدیثی از امام رضا(ع) در وسائل الشیعه نقل شده است که ایشان فرمود: اگر مردم زیبایی های کلا ما را بدانند خودشان از ما پیروی خواهند کرد لازم نیست نگران باشید یا چیزی بر آن اضافه کنید. می خواهم بگویم آنقدر این دین متین و باوقار است که مردم زیبایی های آن را درک خواهند کرد.


 وی افزود: در سالهای جوانی در پی آشناییم با احادیث متوجه شدم هرچند کتب احادیث ما مثل اصول کافی دارای دسته بندی مرتب و منسجمی هستند  اما بسیاری از کتابهایی که  احادیث را نقل کرده اند از فهرست مناسبی برخوردار نیستند.  اما در این مجموعه جامع الاحادیث پنج جلدی، دعا(در دوجلد)، توبه، صبر و شکر  که توسط انتشارات امیر کبیر به چاپ رسیده  کتاب صبر دارای ۵۷۰۰ حدیث و ۲۰۸۲ عنوان موضوعی فرعی، کتاب توبه دارای ۳۵۴۳ حدیث و ۱۰۴۷ عنوان موضوعی فرعی، کتاب شکر دارای ۴۵۸۹حدیث و ۲۰۸۵ عنوان موضوعی فرعی و کتاب دعا در دو مجلد دارای ۸۶۳۲ حدیث و ۳۰۱۴ عنوان موضوعی است. همچنین کلیه مجلدات دارای ترجمه فارسی در صفحه مقابل است.


مدیرعامل انتشارات امیرکبیر تصریح کرد: هدف بنیادین از تألیف این مجموعه شناساندن معارف ناب اسلامی با برداشت مستقیم از آیات و روایات است. طبیعی است که هر قدر دامنه مأخذ وسیع‎تر و نیز هر چه محقق عمیق تر باشد امکان دستیابی به نظر شارع و انطباق نظریه حاصله با آن بیشتر خواهد بود.برازش اظهار کرد: به عنوان مثال در باب شکر در اصول کافی ۳۰ حدیث نقل شده ۸۰۰ سال بعد مرحوم علامه مجلسی در بحارالانوار ۸۷ حدیث گردآوری کرده و در میزان الحکمه آیت الله ری شهری  هم ۸۷ حدیث در ۲۳ باب نقل کرده در کتاب جامع الانوار بنده که در سال ۶۲ چاپ شد ۵۰۰ حدیث نقل شده است و  در این کتاب(جامع الاحادیث) ۴۵۸۹ حدیث نقل شده است که موجب تعجب و شگفتی خوانندگان و کاربران شده است.


وی با اشاره به فهرست بندی بسیار دقیق و جزئی مجموعه کتب جامع الاحادیث، گفت: می توانم بگویم ۱۰ درصد از وقت ما را گردآوری احادیث گرفته و ۹۰ درصد باقی مانده از وقت ما صرف فهرست بندی شده است.


وی تصریح کرد:جامع الاحادیث گناه (به صورت مطلق)، کبر، حسد، حرص و مغفرت نیز در دست چاپ است، و انتشار جامع الاحادیث عقل، ایمان،اخلاق،علم و عمل هم برای سال آینده برنامه ریزی شده است.مولف مجموعه کتب جامع الاحادیث در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد:‌ مطمئنا یک خطیب، دانشمند یا محقق اگر به تمامی  آیات، روایات و احادیث ائمه دسترسی داشته باشد احتمال این که برداشت او به برداشت شارع مقدس نزدیکتر باشد بیشتر می‌شود. کسی که تعداد محدودی حدیث را می بیند یک زوایایی را دیده و یک زوایایی را هم ندیده است.


برازش یادآورشد: در چند دهه پیش یک محقق می گفت فرصت مطالعاتی دسترسی به همه منابع احادیث و معجم ها را ندارم اما الان با وجود این مجموعه  کلیدی  مستقیم برای محققان است که به همه احادیث و منابع بیشتر رجوع کنند و راه باز شده است و باید صدها جامع المفهارس دیگر تألیف شوند.

مطالب مرتبط :
  1. پنج جلد از مجموعه کتب جامع‌الاحادیث رونمایی می‌شود
  2. فقط ۳۰ درصد از بودجه «دعبل» سال گذشته محقق شد/ انتقاد از اظهارات یک نماینده مجلس
  3. فقط ۳۰ درصد از بودجه «دعبل» سال گذشته محقق شد/ وضعیت نامعلوم بیمه ۱۲ هزار مداح اهل بیت (ع)
  4. فلسفه یادگیری در انسان/ یادگیری دستیابی به عمق وجود آدمی به عنوان در جهان بودن است
  5. امکان تولید درون مایه ادبی و هنری از جنگ ۸ ساله تا صد سال دیگر هم وجود دارد

پارک علم و فناوری قم

zohur