۳ دی ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، خداوند متعال در قرآن کریم در سوره ذاریات، آیه ۵۶ می فرماید؛ ما انسان را نیافریدیم جز اینکه ما را عبادت کند و نیز در روایات قرآن می فهمیم که هدف نهایی از خلقت انسان رسیدن به کمال و قرب الهی است و یا در جایی دیگر می فرماید؛ انسان را آفریدیم تا در زندگی سعی و تلاش کند و به اهداف خود برسد در واقع هدف اصلی انسان همین است یعنی رسیدن به کمال و قرب الهی.


بدیهی است برای رسیدن به این هدف باید زمینه ای فراهم شود و پیمودن راهی که به این هدف برسد لازم و ضروری است و این راه باید توام با موفقیت و پیروزی باشد، زیرا کسی که نتواند در زندگی موفق و پیروز باشد و با مشکلاتی که بر سر راهش است نتواند مقابله کند و فراز و نشیب های زندگی را تحمل کند، مسلما نمی تواند به هدف نهاییش برسد، برای این منظور هر کس باید در زندگی خود برنامه ای را برگزیند که مورد تایید عقل، وجدان و نفس خود باشد. انسان باید مشکلات را از بین ببرد و با سعی و کوشش خود هر روز بتواند قدم های زیادی را به جلو بردارد و موفقیت هایی در تمامی زمینه ها کسب کند، زیرا بنا به فرموده ی امام صادق(ع) هر کس که امروزش با فردایش مساوی باشد مغبون است.


پیروزی و موفق شدن در انسان ذاتی است و در فطرت او نهاده شده است. بیشتر افراد سعی و تلاششان این است که به هر طریقی در زندگی به هدف والای خود برسند، ولی این جمله را که”هدف” وسیله را توجیه نمی کند باید در نظر بگیریم.


برای رسیدن به هدف والا و کمال انسانی باید زمینه یا مقدمه ای فراهم شود تا انسان در زندگی مادی و معنوی خود بتواند به این هدف برسد وقتی انسان وارد محیطی می شود بدون مشکل و دغدغه نخواهد بود و هرکس باید خودش را آماده کند که زود از کوره در نرود و زود از کار احساس ترس نکند و سریع بتواند خودش را با شرایط وفق دهد. بعد شرایط را به نوعی تغییر دهد که بتواند فرهنگ آنجا را آماده کند تا کار خود را انجام بدهد و این روند نیاز به آمادگی روانی دارد و همچنین نیاز به تکنیک های خوب دارد تا بتواند به هدف خود یعنی پیروزشدن در زندگی از لحاظ اجتماعی، اقتصادی، علمی، سیاسی و فرهنگی و غیره نائل شود و در نهایت بتواند به هدف نهایی خود یعنی پیروزی در عالم مادی و معنوی یا به عبارت دیگر رسیدن به کمال و قرب الهی برسد.


اگر کسی بخواهد کاری را انجام دهد و نتواند از راه و روش خوب استفاده کند نمی تواند به هدفش برسد. در زندگی انسان همیشه باید برای هر چیزی که به اندازه ای که ارزش دارد فکر کند و اگر ذهنش را برای درست فکر کردن، منظم آماده نکند در مورد مسائل زندگی دچار مشکل خواهد شد.


یک مساله برای تعیین هدف و رسیدن به آن، این است که انسان به رسالت خودش توجه کند چون هدف بر اساس رسالت بنا می شود و باید به هدف های کوتاه مدت و مقطعی فکر نکند چون پیروز شدن یک هدف مقطعی است نه هدف اصلی که ممکن است هر انسانی به آن هدف برسد، بدون اینکه به هدف نهایی خود دست پیدا کند. زیرا در عین پیمودن هدف مقطعی، انسان نباید رسالت و هدف نهایی خود را فراموش کند. یعنی هر کس برنامه اش یا هدفش را طوری ترسیم کند که ببیند برای آن روزی می خواهد از دنیا برود چه پیش بینی کرده است و می خواهد به کجا برود یا برسد و در نهایت اگر بتواند این هدف را خوب ترسیم کند می تواند اهداف و پله های لازم را برای رسیدن به آنها تعیین کند و این جریان نیازمند این است که یک بستر مناسب فکری را در خودش فراهم کند، تا فکر و اندیشه های بی خود و بیهوده را کنار بگذارد و فکرهایی که در راستای هدف برایش مهم است مدنظر قرر دهد و عواملی که باعث تضعیف روحیه مثل نگرانی، اضطراب،حسادت و غیره می شود، باید شناخت و آنها را حد الامکان کم یا از بین ببرد.


بنابراین برای نیل به هدف، فتح پله های پیروزی ضروری است. به این جهت انسان برای رسیدن به هدف باید یک سری از عوامل منفی فوق الذکر را از بین ببرد که یکی از عوامل منفی مهم نگرانی های فکری است که تاثیر زیادی در زندگی برای فرد می گذارد نگرانی های فکری، خود تولید انواع بیماری های روانی و جسمی می کند که موجب شکست یا موفق شدن انسان در زندگی و در کارهای روزمره اش می شود، به طوری که اگر برای اینها چاره جویی کنیم خیلی از مشکلات زندگی حل می شود و ما بهتر می توانیم به هدف خودمان برسیم.  

مطالب مرتبط :
  1. تبلیغ محتواهای دینی باید با توجه به زمان صورت گیرد/ تبلیغ باید مسبوق به پژوهش باشد
  2. گروه حاکمه باید شخصاً به سبک زندگی مطلوب ایمان داشته باشند
  3. لزوم خوشبینی به لطف خداوند/ امیدواری باید با عمل صالح همراه باشد
  4. جامعه زمینه‌ساز ظهور باید نشانه‌هایی از جامعه مهدوی داشته باشد
  5. رهبری صالح در دین مهم‌ترین اصل است/آموزه‌های دینی باید پاسخگوی تمام نیازهای انسان باشد

پارک علم و فناوری قم

zohur