۲ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، انتشارات سروش همزمان با روز پزشک کتاب قانون القانون فی الطبمهمترین تألیف طبی پزشک حاذق و حکیم ایران زمین بوعلی سینا به عنوان دایره المعارف عظیم پزشکی و طب و از مهمترین و بزرگ ترین کتابهای طبی جهان و اروپا در قرون وسطی را تجدید چاپ و به بازار نشر عرضه کرد.


 کتاب “قانون” بر کتاب “حاوی” رازی و کتاب “طب مالکیاهوازی و حتی بر آثار جالینوس نیز تفوق یافت و بیش از شش قرن همه کتب پزشکی را تحت تأثیر جدی خود قرار داد.


قانون شامل پنج “کتاب” است که هر یک به چندین “فن”تقسیم شده اند. کتاب اول در امور کلیه طب، کتاب دوم در ادویه مفرده، کتاب سوم در سه مجلد شامل: امراض جزویه ای که بر اعضای بدن از سر تا پا واقع می شود، کتاب چهارم در امراض جزویه ای که مختص به عضوی نیستند و کتاب پنجم، در ادویه مرکبه(قرابادین یا داروسازی) است. دوره ۸ جلدی منتشر شده از سوی انتشارات سروش مجموعه کامل شامل ۵ کتاب مذکور بعلاوه یک جلد نمایه موضوعی کتاب قانون است.


انتشارات سروش با گرامیداشت روز ملی بزرگداشت حکیم فرزانه شیخ الرئیس ابوعلی سینا و روز پزشک، مجموعه هشت جلدی قانون ترجمه عبدالرحمان شرفکندی با مقدمه مفصل دکتر علی اکبر ولایتی را برای مطالعه همه علاقمندان به ویژه اطباء و پزشکان و فعالان عرصه دانش پزشکی معرفی می کند


 

مطالب مرتبط :
  1. تصحیح «قانون» بوعلی سینا پاسخ به نیاز علمی زمانه است
  2. مجموعه هفت جلدی کتاب های رستاخیز خون ویژه محرم منتشر شد
  3. پیروی بوعلی سینا‌ از ارسطو تعصب‌آمیز و کورکورانه‌ نیست‌/ اشتراک آرای بوعلی و دکارت
  4. سه جلد از مجموعه ۱۴ جلدی البیان در نمایشگاه کتاب رونمایی می شود
  5. مهمترین دستاورد بوعلی سینا گسترش منطق و متافیزیک ارسطویی است

پارک علم و فناوری قم

zohur