۵ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، این مراسم ضیافت افطاری در مسجد پیپال ولی اما به میزبانی هندوها برگزار شد.


حدود ۴۰۰ نفر از مردم در این ضیافت افطاری شرکت کردند. یکی از شرکت کنندگان هندو در این مراسم با اشاره به اهمیت برگزاری چنین رویدادهایی و همچنین اهمیت ایجاد هماهنگی اجتماعی در جوامعی که پیروان ادیان مختلف در آن زندگی می کنند گفت: ما از سال ۱۹۹۴ میزبان این نوع مراسم بوده ایم.


وی اضافه کرد: پدرم از سال ۱۹۵۵ با یک روحانی مسلمان ارتباط نزدیک دارد، آنها هر دو از اوتارپرداش به دهلی نقل مکان کرده و طی همه این سالها دوستی خود را حفظ کرده اند و دین هرگز عاملی برای ایجاد تنش میان آنها نبوده است.


حمید سید احسان احمد از روحانیون مسلمان دهلی گفت: در بخشهای مختلف شهر تظاهراتهای بسیاری با رویکردهای دینی برگزار شده است، اما منطقه کیناری بازار همواره از این نوع تنشها به دور بوده است، حتی طی شورشهای اجتماعی سالهای ۱۹۹۲ و ۲۰۰۲، برگزاری نمازهای جماعت در این مسجد هرگز متوقف نشده است. در سال ۱۹۸۷ در طول ماه مبارک رمضان در این منطقه دستور خاموشی اعلام شد اما با مساعدت همسایگان هندو میوه و شیر تازه همواره در مسجد برای افطار و سحر حاضر می شد.


شیو دایال شاما از پیروان آیین هندو در این منطقه گفت: ما با مسلمانان شبیه یک خانواده هستیم. وقتی که امام جماعت این مسجد چند سال پیش به سفر حج رفته بود، ۱۲ اتومبیل از پیروان اسلام و هندو در فرودگاه برای استقبال از و حاضر بودند. از این تعداد چند نفری جزو خانواده وی بوده و سایرین همسایگان و افرادی بودند که در محله وی سکونت داشتند.


مسجد پیپال ولی ۱۲۰ سال قدمت دارد که در اثر شورشهای سال ۱۹۴۷ متحمل صدماتی شد، این مسجد طی سالهای ۱۹۴۷ تا ۱۹۵۹ بلااستفاده باقی ماند، اما با کمک بسیاری از مردم هندو، چند نفر از پیروان آیین سیک و جامعه مسلمان این منطقه، مسجد بار دیگر گشایش یافت تا پاسخگوی نیازهای دینی جامعه اسلامی باشد.


پیشینه ورود اسلام به هند از اواخر قرن۱ قمری (سده ۷ میلادی) و با سقوط پادشاهی ساسانی آغاز شد. گسترش اسلام در دوران محمود غزنوی و تصرفات وی در پنجاب ادامه پیدا کرد و در دوران حکومتی گورکانیان هند به اوج خود رسید.


بیش از ۸۰ درصد مردم هند پیرو آئین‌های هندو و حدود ۱۳٫۴ درصد مسلمان هستند.


مسلمانان بیشتر در دهلی، بنگال غربی و نواحی شمال غربی کشور زندگی می‌کنند و در کشمیر بیشتر جمعیت را تشکیل داده‌اند. به این ترتیب هند پس از اندونزی و پاکستان پرشمارترین جمعیت مسلمان جهان را داراست.

مطالب مرتبط :
  1. کلیسایی در غزه میزبان مسلمانان روزه دار شد
  2. همگرایی و احسان آیین مشترک همه مسلمانان در ماه رمضان است
  3. مسجدالاقصی هویت دیروز و امروز و امید فردای مسلمانان است
  4. آداب افطار در کلام ائمه اطهار(ع)/ ذکرها و خوردنی‌های توصیه شده در هنگام افطاری
  5. اجلاس «متولیان مساجد هند» برگزار شد/ مسجد باید مرکز آموزش مسلمانان باشد

پارک علم و فناوری قم

zohur