۲ دی ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


حجت الاسلام و المسلمین محسن غرویان عضو هیئت علمی جامعة المصطفی(ص) در مورد اینکه ریشه سنت اربعین گرفتن برای شهدای کربلا به چه زمانی بر می گردد و اهمیت آن در چیست؟ به خبرنگار مهر گفت: بعد از واقعه عاشورا و بعد از اینکه اسرای کربلا را بر سر مزار شهیدان کربلا به صحرای کربلا بازگرداندند در تاریخ آمده است که در آنجا حضرت زینب(س) و سایر اسرا منقلب شدند و از روی مرکب ها پائین آمدند و خودشان را به زمین انداختند و حالت درونی خاصی پیدا کردند.


وی تصریح کرد: نقل است که جابربن عبدالله انصاری با آن که نابینا بود ولی با آن حس معنوی که داشت بر سر مزار سید الشهدا(ع) آمد عزاداری و گریه کرد و این سنت همچنان حفظ شده و خود حرکت اربعین موجی را در جهان ایجاد کرده است. عاشقان ابی عبدالله از سراسر کشورهای اسلامی حرکت می کنند و خود این یک انعکاس وسیع جهانی پیدا کرده است،که مکتب امام حسین(ع) را در دنیا معرفی می کند و با توجه به انعکاس رسانه ها که امروز از حرکت اربعین حسینی دارند جهانیان با این نهضت آشنا می شوند.


عضو هیئت علمی جامعة المصطفی(ص) العالمیة یادآور شد: باید بتوانیم با برنامه ریزی صحیح مکتب عاشورایی امام حسین(ع) را در این اربعین به دنیا معرفی کنیم به خصوص با توجه به حرکت هایی که تکفیری ها الان انجام می دهند و چهره مسلمانان و بویژه تشیع را مخدوش می کنند. باید از این فرصت استفاده کنیم و آن فرهنگ ایثار و انسان سازی را که در مکتب سید الشهداء(ع) وجود دارد بتوانیم به دنیا بشناسانیم و معرفی کنیم.


این محقق و پژوهشگر مسائل دینی و فلسفی  در مورد اینکه چرا وهابیون و تکفیری ها درباره اربعین شبهه افکنی می کنند هم اظهار داشت: شکی در این نداریم که تکفیری ها عامل دست استعمار هستند. یعنی الان نیروی سلفی و تکفیری در جهت منافع استکبار تلاش می کنند. برای اینکه انقلاب ایران هم ادامه یافته انقلاب کربلا است و برگرفته از نهضت عاشورا است تکفیری ها و استکبار جهانی هم ضربه بزرگی از انقلاب ما خورده اند. آنها تلاش می کنند که شیعیان را اهل خشونت و خرافات نشان دهند در حالی که روز به روز بر جهانیان روشن می شود که مکتب امام حسین(ع) مکتب مبارزه با ظلم و ستم بوده و اینها از این جهت است که با این حرکت مخالفت می کنند.


عضو هیئت علمی جامعة المصطفی(ص) العالمیة یادآور شد: مهم این است که مدیریت صحیحی بر روی این مراسم عزاداری داشته باشیم و در کمال متانت و منطق و عقلانیت بتوانیم آن احساسات دینی و عشق و علاقه خودمان را به نهضت عاشورا نشان دهیم.


عضو هیئت علمی جامعة المصطفی(ص) العالمیة در مورد اینکه چرا ما شیعیان باید هر سال بیشتر به مراسم هایی چون اربعین اهمیت بدهیم هم عنوان کرد: این مراسم یک تظاهرات با شکوه دینی است. یعنی آن حس دینی و احساس مذهبی در حد اعلا در اربعین خودش را نشان می دهد. باید این مراسم را هر سال با شکوه تر برگزار کنیم و محتوای آن را بیشتر کنیم. باید از این فرصت استفاده کنیم و پیام خودمان را به جهانیان برسانیم. پیام ما پیام انسانیت، حریت، و همان پیام اربعین یعنی آزادگی و انسانیت و ارزشهای والای اخلاقی و معنوی است. لذا وظیفه داریم هر سال هرچه با شکوه تر این مراسم را برگزار کنیم و به غنای محتوایی آن بیفزائیم.

مطالب مرتبط :
  1. پوشش گسترده مراسم اربعین حسینی در شبکه های اجتماعی
  2. پیاده روی اربعین نشانه عشق به ثارالله است/ نظر آیت الله بهجت درباره پیاده روی اربعین
  3. مطلق‌گرایی اخلاقی؛ ارزشهای اخلاقی در همه افراد و در همه زمانها و مکانها ثابت هستند
  4. اسلام به ثبات ارزشهای اخلاقی اعتقاد دارد/ چرایی عدم اعتقاد اسلام به نسبی‌گرایی اخلاق
  5. آموزه های دینی و سلامت معنوی در هم تنیده هستند

پارک علم و فناوری قم

zohur