۲ دی ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، بعد از چهل روز عزاداری سید و سالار شهیدان مردم سیاه پوش و عزادار تهران از ساعت ابتدایی صبح امروز در سرمای روز دوم زمستان ۹۲ از هر طرف وارد میدان امام حسین(ع) می شوند. برخی با خانواده و حتی فرزندان کوچک و خردسال خود آمدند تا حسینی بودن را به آنها بیاموزند.


سوگواران حسینی پس از اجتماع در میدان امام حسین(ع) با قرائت قرآن کریم و مداحی غلامرضا سازگار، مداح اهل بیت(ع)، حرکت خود را به سوی میدان شهدا شروع کردند. سازگار در ابتدای مسیر پیاده‌روی گفت: حرکت پیاده روی اربعین در تهران به سوی حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) سنت حسنه‌ای است که امیدواریم در سالهای بعد پرشورتر و باشکوه تر برگزار شود.


تجمع عزاداران سیاه پوش با پرچم و تصاویر عاشورایی همراه بود و جمعیت با لبیک یا حسین(ع) گویان و با چشمهای اشک آلود از میدان امام حسین(ع) به طرف میدان شهدا حرکت کردند. هر چه زمان می گذشت بر تعداد جمعیت افزوده می شد.


جمعی از جانبازان دفاع مقدس همراه با خانواده های خود جزء اولین نفراتی بودند که در صف اول حرکت به سوی حرم عبدالعظیم(ع) قرار داشتند. همچنین تعدادی از بسیجیان دانش آموز و دانشجو همراه با دوستان و همکلاسی های خود با همراه داشتن پرچم لبیک یا حسین(ع)، حبیبی یا حسین(ع)، نور عینی یا حسین(ع)، یا ابوالفضل(ع) و یا زینب(س) در میان جمعیت مشتاق عزادار قرار داشتند


وقتی جمعیت عزادار پیاده به هر منطقه ای می رسد خانواده های ساکن در آن منطقه به پیشواز آنها می آیند و از آنها پذیرایی می کنند و برخی از مردم به جمعیت پیاده افزوده می شوند.


برخی از زنان و مردان سالخورده کنار خیابان به جمعیت عزادار التماس دعا می گویند. آری! این پیرمردان و  پیرزنان حتما آرزو می کنند که ای کاش جوانتر بودند و می توانستند با عاشقان امام حسین(ع) در این مراسم شرکت کنند اما حداقل چند متری را با سختی طی می کنند و از جمعیت حاضر استقبال و با طی چند قدمی آنها را بدرقه می کنند. اگرچه خودشان نمی توانند بیایند اما دلشان با جمعیت عزادار پیاده است.  


شهرداری مناطق مختلف با در نظر گرفتن تمهیدات ترافیکی، اجتماعی و خدمات شهری مسیر پیش بینی شده این حرکت معنوی پذیرای عزاداران حسینی بودند. همچنین به منظور تامین امنیت و رفاه حال زائران و عزاداران حسینی تیمهای کارشناسی و نظارتی از حوزه های حمل و نقل و ترافیک و خدمات شهری در مسیر حرکت این هیئت مردمی مستقر بودند. ایستگاه های صلواتی و فرهنگی در میادین مختلف مستقر بودند تا به عزاداران و زائران حسینی خدمات ویژه ارائه کنند.


طبق برنامه زمان بندی اعلام شده عزاداران از ساعت ۷ از میدان امام حسین(ع) حرکت کردند و ساعت ۱۱:۲۰ به حرم عبدالعظیم حسنی(ع) رسیدند.


مردم مؤمن شهر ری و مسئولان آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) از عزاداران حرکت کرده بودند استقبال گرمی نمودند.


با حضور همه عزاداران در حرم عبدالعظیم، همه به زیارت حرم این امامزاده و دیگر امامزاده های مدفون در این مکان مقدس شتافتند و سپس همگی به خواندن زیارت اربعین پرداختند. نماز جماعت نیز با حضور گسترده مردم برگزار شد.


 

مطالب مرتبط :
  1. حرکت کاروان پیاده روی عزاداران حسینی از میدان امام حسین(ع) به حرم عبدالعظیم حسنی(ع)
  2. پیاده روی عزاداران حسینی از میدان امام حسین(ع) تا حرم عبدالعظیم(ع)
  3. برنامه هیئتهای عزاداری تهران در اربعین حسینی/پیاده روی از میدان امام حسین(ع) تا حرم عبدالعظیم حسنی(ع)
  4. تجمع عزاداران حسینی در میدان امام حسین(ع) تهران
  5. پیاده روی اربعین نشانه عشق به ثارالله است/ نظر آیت الله بهجت درباره پیاده روی اربعین

پارک علم و فناوری قم

zohur