۱۶ دی ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، محمدرضا صادق مشاور رسانه ای رئیس جمهور با بیان اینکه یکی از مهم ترین تمهیدات دین مبین اسلام در راستای دور اندیشی مسئله وقف است، خاطر نشان کرد: در قرآن کریم و روایات اهل بیت (علیهم السلام) بسیار به وقف تاکید شده است.


وی با بیان این مطلب که تاریخ اسلام آکنده از موقوفات و صدقات جاریه است تصریح کرد: وقف، تعاون و حس نوع دوستی انسان را در جامعه به منصه ظهور می رساند.


مشاور رسانه ای رئیس جمهور ادامه داد: از طریق وقف، نیازهای عمومی جامعه برآورده شده و بسیاری از معضلات که در زمینه های مختلف گریبانگیر مردم شده است برطرف می شود.


وی اضافه کرد: مشارکت عمومی از طریق وقف، معضلات را از سر راه جوامع اسلامی برداشته و مسیری برای توسعه آنها فراهم می کند.


مشاور رسانه ای رئیس جمهور گفت: معنای وقف، آرام گرفتن است و در فقه نیز از وقف به عنوان سنت حسنه و به معنای نگه داشتن و حبس کردن عین مال و مصرف کردن منافع آن یاد شده است.


وی بیان داشت: وقف کارکردهای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی در بخش های مختلف از جمله تعلیم و تربیت، فراهم کردن امکان تحصیل برای جویندگان علم و دانش و خادمان سلامت و بهداشت جسم و جان در جامعه دارد.


وی با اشاره به اینکه، کمک به آبیاری اراضی کشاورزی، کمک به در راه ماندگان، معالجه درماندگان و کمک به مستمندان، منجر به باز توزیع خداپسندانه ثروت می شود متذکر شد: وقف از تمرکز و جمع شدن ثروت در یک جا جلوگیری کرده و زمینه ساز تحقق عدالت اجتماعی در جامعه می شود.


به گفته مشاور رسانه ای رئیس جمهور، وقف کردن، نوعی فعالیت خیرخواهانه اجتماعی است که توسط نیکوکارانی که دارای طینت پاکی هستند، صورت می گیرد.


وی ادامه داد: وقف، به اخلاقی و انسانی شدن جامعه کمک شایانی می کند. وقف یکی از اقداماتی است که در همه ادیان الهی به انجام آن توصیه و در دین مبین اسلام نیز برای کمک به امور جامعه و تحقق عدالت، نسبت به آن توجه ویژه ای شده است.


وی گفت: با گسترش موقوفات و مصرف صحیح منافع آن، ضمن کمک شایان توجه به جامعه، موجب کاهش مشکلات بیت المال هم می شود.


صادق در پایان تاکید کرد: وقف کمک و خدمت دهی مردم به یکدیگر است، لذا با توجه به کارکردهای مثبت وقف در جامعه و نقشی که در تحقق عدالت اجتماعی و کاستن فقر در جامعه ایفا می کند، در اکثر جوامع به عنوان امری قابل ستایش مورد توجه قرار گرفته است.

مطالب مرتبط :
  1. وقف می تواند بسیاری از مشکلات جامعه را حل کند/ تقسیم ثروت و سرمایه از آثار وقف
  2. پاداش دنیایی تقوا و عمل صالح/ عفوخواستن و دعا راهی برای رفع مشکلات
  3. کدام نظریه اخلاقی برای یک جامعه بهتر است/ اهمیت تساهل و احترام به دیدگاههای رقیب
  4. فلسفه روزه تقوا و عدالت است/ برای گسترش انفاق در جامعه فرهنگ سازی شود
  5. تبیین عوامل پایداری جامعه در نهج البلاغه/ محکمات آراء جامعه شناسی مؤید سخنان حضرت امیر(ع)

پارک علم و فناوری قم

zohur