۶ دی ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حسین نوش آبادی، معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این مطلب که وقف سنت حسنه اسلامی است که مانند چشمه ای جوشان و ماندگار انسانها سیراب می کند، گفت: هرچه این چشمه، زلال، شفاف و گواراتر باشد، وجود تشنه آدمی را سیراب تر خواهد کرد. اینکه مقام معظم رهبری می فرمایند، وقف صدقه جاریه است، مفهومش این است که وقف سرمایه ای ماندگار و تمام ناشدنی است که منافع آن برای همه نسل ها قابل استفاده و بهره برداری است


وی تصریح کرد: توسعه موقوفات و حفاظت از این سرمایه مادی و معنوی، وظیفه سنگینی است که بر دوش متولیان وقف و سازمان اوقاف و امور خیریه است. همانطور که خداوند متعال در قرآن کریم به وام دهندگان قرض الحسنه اجر مضاعف و پاداشی بزرگ عنایت می فرمایند و ارزش آنرا بالاتر و برتر از بخشش مال می داند، ارزش وقف و موقوفات نیز بالاتر از صدقه زودگذر و ناپایدار خواهد بود.


وی افزود: موقوفات سرمایه مهم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بشمار می آید که می تواند خلاء های ناشی از فقر اقتصادی و اجتماعی جامعه را از بین برده و فواید و منافع آن صرف ساماندهی و توسعه فرهنگی جامعه شود.


 معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسعه آموزش های دینی و قرآنی، اقامه عزاداریهای امام حسین(ع) برگزاری محافلهای علمی و فرهنگی، عمران و بازسازی مساجد، احیاء و مرمت و ساماندهی اماکن دینی و بقاع متبرکه، توسعه مراکز بهداشتی و درمانی، توسعه فضاهای علمی و آموزشی، حمایت از افراد نیازمند واقعی، اعزام مبلغان دینی، نشر کتابهای سودمند، احیای زمینهای زراعی، توسعه منابع آب و حفر قناتها، تأمین مایحتاج اولیه نیازمندان واقعی از جمله اقدامات و فعالیتهایی است که از طریق وقف و موقوفات در جامعه اسلامی تامین می شود.


نوش آبادی بیان داشت: اجرای صحیح نیات موقوفات در گرو به کارگیری مدیران توانا، امانتدار، پاکدست و نیروهای مخلص و وظیفه شناس است که بر مسئله وقف و امور شرعی آن ایمان و اعتقاد راسخ داشته باشند. یکی از وظایف مهم مسئولان و مدیران حوزه اوقاف، ترویج فرهنگ وقف و زمینه سازی برای تشویق مردم در این حرکت الهی است و همچنین ارائه گزارش جامع، اطلاع رسانی و انعکاس صحیح اخبار به مردم و برطرف کردن نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت است.

مطالب مرتبط :
  1. وقف می تواند بسیاری از مشکلات جامعه را حل کند/ تقسیم ثروت و سرمایه از آثار وقف
  2. وظیفه رسانه تبیین فرهنگ وقف در جامعه است/ پیشنهاد تشکیل کارگروه رسانه برای ترویج فرهنگ وقف
  3. محورها و موضوعات نهایی کنگره ملی «وقف، حماسه اقتصادی و سبک زندگی اسلامی» اعلام شد
  4. ضعف اخلاق اجتماعی محصول سیاست تعدیل اقتصادی است/سیاستهای اقتصادی حافظ منافع ثروتمندان بوده است
  5. برگزاری نخستین کنگره وقف، حماسه اقتصادی و سبک زندگی اسلامی/ انتشار ۱۰۰ میلیارد تومان اوراق وقفی

پارک علم و فناوری قم

zohur