۴ دی ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، دکتر احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که در اسلام و سیره امیرالمؤمنین(ع)، اهتمام ویژه ای به وقف شده است گفت: در طول تاریخ، اوقاف نقش مهمی در حیات جوامع اسلامی به خصوص در امور مختلف خیریه و وقفهای بهداشتی، تأمین منابع آبی، امور فرهنگی و ترویج دین و معنویت داشته است.


وی ادامه داد: مبلغان دینی و مسئولان و متولیان امر باید به مردم نسبت به آینده موقوفات اطمینان بدهند و بگویند که اموال وقفی آنها در مسیر اصلی نیت شان به مصرف می رسد.


نماینده مردم تهران اضافه کرد: سازمان اوقاف و امور خیریه، باید این اطمینان را در مردم ایجاد کند که وقف برای حفظ جامعه، گسترش عقاید و آموزه های اسلامی بسیار مؤثر است.


به گفته این نماینده مجلس، یکی از ویژگیها و اصول نظام حقوقی و اقتصادی اسلام، فرهنگ حسنه وقف است که جایگاه ویژه ای در دین ما و مبانی اسلام دارد.


وی با اشاره به اینکه خداوند در قران کریم همه مردم را به سبقت گرفتن در کارهای نیک و خیر تشویق می کند، افزود: وقف حقیقتی است که اگر به آن به طور دقیق توجه شود و تبلیغ و تبیین درستی نسبت به آن صورت گیرد بسیاری از مشکلات جامعه حل و فصل خواهد شد.


توکلی با تأکید بر اینکه وقف در حقیقت انجام داوطلبانه بخشی از وظایف حاکمیت است تصریح کرد: خدماتی که معمولا واقفان ارائه می دهند خدمات عمومی است که وظیفه حکومت است، که واقفان بنا بر خواست خود بخشی از وظایف حاکمیت را تقبل می کنند.


وی به وقف در بخشهای مختلف از جمله مدرسه سازی، ساخت حوزه های علمیه، حسینیه برای عزاداری امام حسین(ع) اشاره و تصریح کرد: بیشتر این موارد از وظایف حکومت به شمار می اید که واقفان از منابع مالی خود ان را تامین می کنند.


به گفته توکلی، این اقدام واقفان باعث می شود تا حکومت در انجام وظایف خود با مشکلات کمتری مواجه می شود.


وی دیگر آثار و برکات وقف را تقسیم ثروت و سرمایه دانست و گفت: زمانی که متمولان و سرمایه داران اموال خود را در بین محرومان و افراد بی بضاعت تقسیم می کنند این امر ضمن حل مشکلات اقتصادی منجر به تفاهم اجتماعی در بین مردم هم می شود.

مطالب مرتبط :
  1. اراکی: همه جامعه اسلامی می‌تواند توسط زن مسلمان اصلاح شود
  2. آزاداندیشی می تواند جامعه را به شرایط ایده‌آل نزدیک کند/ آزاداندیشی خطاب به همه اجزای جامعه است
  3. ترویج فرهنگ وقف در جامعه بر دوش روحانیت است/ با احیای وقف فاصله طبقاتی اقشار جامعه پر می شود
  4. دین می تواند مقوم و ضامن اجرای اخلاق در جامعه باشد/ عوامل مؤثر در طرح نظریه اخلاق
  5. نقش علم در سعادت انسان/ دلایل هفتگانه برتری علم بر ثروت از دید امام علی (ع)

پارک علم و فناوری قم

zohur