۶ اسفند ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگارمهر، مراسم رونمایی از نخستین اوراق وقفی برای ساخت بیمارستان تخصصی سرطان دوشنبه شب پنجم اسفند با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمد حسن ابوترابی فرد نایب رییس اول مجلس و حجت الاسلام علی محمدی نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.


محمدی در ابتدا گفت: خدا را سپاسگزاریم که در سال حماسه سیاسی و اقتصادی توفیق داد که اوراق وقف ، مقدمه ای برای اقتصاد مقاومتی و اقتصاد مولد و مردمی و اشتغال زا و در یک کلمه اقتصادی که به عنوان وقف مطرح می شود منتشر کنیم. در این سال خداوند توفیق داد این اوراق را آماده کنیم و در خدمت علاقمندان به سنت حسنه وقف و خیرین قرار دهیم.


وی افزود: اوراق وقف با مشورت صاحب نظران و کارشناسان و جمع بندی ای که نظر کارشناسی بر آن پیدا کرد اولین اوراق وقف، اوراق وقف بیمارستان تخصصی سرطان در محور سلامت نامگذاری شد. البته می دانیم هر چه بیماری و درد برای انسانها پیش می آید از کوتاهی انسانهاست و هر چه شفا و درمان است از جانب خداوند متعال است که شفایش بر دو گونه است یک به طور معجزه آسا و دو متناسب با نظام عادی آفرینش و خلقت که از طریق اطبا و پزشکان و زمینه سازان و مدیران حوزه سلامت و بهداشت درمان تحقق می یابد.


سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: این امر مهم با عزم و تصمیم همه نهادها و افراد قابل تحقق است. اگر واقفان، خیران و مدیران حوزه سلامت و بهداشت به توفیق الهی که فرمود هر کسی توفیق امر خیر را پیدا نمی کند به آنها انجام دادن کار خیر الهام گردید، اگر خیر اندیشی جامه عمل بپوشد به توفیق الهی آمدن به امرخیر آنهم در قسمت درمان، یک توفیق الهی محسوب می شود. که خداوند فرمود ما به آنها کمک می کنیم که در امر خیر پیشتاز باشند و سبقت بگیرند. شایسته است امر خیر به حوزه سلامت بهداشت و درمان همواره با ذوق و شوق و زغبت بر پا شود. زیراخداوند فرمود: اهل خیر در امر خیر پیشقدم می شوند و پیشدستی می کنند و در این امر خیر با شوق و ذوق وارد می شوند.


محمدی عنوان کرد: دوم ، ترویج مشارکت جمعی بر خیرات یک اصل اساسی است . این اقدام دعوت به امور خیر است نه نیاز سازمان اوقاف و خیرین و مدیران به پول این اوراق. بر گرفته از تعالیم و معارف قرآن کریم است که فرمود نسبت به کار خیر و تقواو بِر  نسبت به همدیگر مساعدت بخشید . اصحاب وقف سلامت و بهداشت جامعه، اصحاب رسانه  کسانی که دستگاه تبلیغ و اطلاع رسانی افکار عمومی جامعه را در اختیار دارند حوزه های علمیه، علما، اساتید دانشگاه ها باید در این سنت حسنه پیشقدم شوند بلکه دیگران را به این کار نیک دعوت کنند خداوند فرمود در بین شما گروهی یا امتی باید باشد که مردم را به امر خیر دعوت کند و وقف یکی از امور خیر است که قبل از اسلام در کشورمان بوده و با ورود اسلام گسترش یافت.اولین واقف در دین اسلام نیز شخص حضرت رسول اکرم(ص) بوده اند که زمینی را وقف ابن سبیل کردند پس از ایشان نیز موقوفات حضرت علی(ع) از قبیل نخلستانها و چاه های آب از بارزترین موقوفات صدر اسلام بوده همچنین از حضرت زهرا و سایر معصومین و ائمه اطهار نیز موقوفاتی در تاریخ مذکور است.وی افزود: امام صادق می فرمایند وقتی انسان بمیرد پرونده عمل او بسته می شود مگر در سه مورد یک فرزند صالح که برای او دعا کند دو علم مفیدی که بعد از مرگش به مردم سود برساند و سوم صدقه جاریه. صدقه جاریه همان وقف است که امام صادق(ع) آن را در کنار فرزند صالح قرار داده چطور فرزند صالح برای والدین عزت و مایه عظمت است ، مالی که در جهت صحیح وقف شود هم ارزشمند و مایه عزت و عظمت انسان است.


در ادامه دکتر زالی ریاست نظام پزشکی کشور از رونمایی اولین اوراق وقفی در کشور سخن گفت و تصریح کرد: سالی ۹۰ هزار بیمار سرطانی در کشور شناسایی شده و به بیماران قبلی اضافه می شوند


وی گفت: ۹۵ درصد بیماران انستیتو کانسر بیمارستان امام خمینی(ره) در این بیمارستان مدوا خواهند شد. برای طراحی ساخت بیمارستان تخصصی سرطان در شهر ری که از محل اوراق وقفی ساخته شود ۴۸ میلیارد تومان هزینه پیش‌بینی شده ضمن آنکه ۴۲ میلیارد تومان نیز برای تجهیز آن در نظر گرفته شده است.


رئیس سازمان نظام پزشکی کشور بیان داشت: این بیمارستان در بازه زمانی ۳ ساله به شرط تأمین هزینه‌های آن با مشارکت عمومی مردم که صاحبان اصلی این پروژه هستند ساخته می‌شود.


بنا بر این گزارش، بیمارستان در حال احداث با ظرفیت ۵۰۰ تختخواب در شهر ری در نزدیکی حرم مطهر عبدالعظیم حسنی پیش بینی شده است که در فاز اول ۲۲۴ تختخواب به بهره برداری خواهد رسید. فاز اول در زمین موقوفه روحانی نژاد که با نیت احداث بیمارستان وقف شده است به مساحت ۱۱۰۰۰ متر مربع اجرایی خواهد شد. طراحی و اجرای فاز اول به مدت سه سال پیش بینی شده است. در این بیمارستان تخصصی سرطان بخش هایی مانند اورژانس، بخش جراحی، سرطان، بخش داخلی، واحدهای پارا کلینیک(رادیوتراپی و…) واحدهای کلینیک(رادیولوژی و آزمایشگاه و…) مراقبت های ویژه، بخش تسکین، بخش بستری، بخش آموزشی، فضاهای اداری و پشتیبانی و پارکینگ جانمایی شده است. 

مطالب مرتبط :
  1. ۱۵درصد از دارایی های کشور وقفی است/ تشریح کاربرد اوراق بهادار در وقف
  2. نخستین اوراق وقفی منتشر شده کشور رونمایی می شود/ تا سقف هزار میلیارد ریال اوراق وقف منتشر می شود
  3. برگزاری نخستین کنگره وقف، حماسه اقتصادی و سبک زندگی اسلامی/ انتشار ۱۰۰ میلیارد تومان اوراق وقفی
  4. موانع عقلانیّت و خردورزی/ چه دردی از سرطان هم بدتر است
  5. غفلت از تأسیس احزاب در جامعه تسخیری

پارک علم و فناوری قم

zohur