۸ دی ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی، معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه به مناسبت هفته وقف به چند سؤال در حوزه وقف پاسخ داده است که اکنون از نظر شما می گذرد.


*وقف چه تأثیری بر زدودن شکاف طبقاتی در جامعه دارد؟


اگر فلسفه وقف را در مبانی دینی و همچنین در سیره عملی اهل بیت عصمت و طهارت(ع) بررسی کنیم، به چند نکته می توان اشاره کرد. نخست اینکه وقف، برای رفع نیاز جامعه است. اگر ساختار وقف را بررسی کنیم مشاهده می کنیم هر چیزی که مورد نیاز جامعه بوده، واقفین خیراندیش اموال خود را در آن رابطه وقف کردند برای اینکه بتوانند نیاز جامعه را برطرف کنند. در جامعه ما بعضا وقفهایی برای رفع نیاز اعم از نیازهای فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی صورت می گیرد. به خاطر اینکه می بینیم بخشی از جامعه ما در رفاه هستند و یا امکانات اولیه در عرصه های مختلف در اختیارشان هست. وقف، می تواند برای رفع نیاز جامعه و مردم اقدام کند تا همه بتوانند از امکانات فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی به نحو مساوی بهره مند شوند.


نکته دیگر اینکه وقف برای کنترل تراکم ثروت است، یعنی در جامعه ما بعضا تراکم ثروت اتفاق می افتد و این امر باعث می شود که فاصله های طبقاتی ایجاد شود. یکی از راه های کنترل تراکم ثروت، بحث وقف است. یا اینکه امکانات رفاهی واقتصادی که زمینه تکامل برای عدالت اجتماعی است از طریق وقف اتفاق می افتد.


نکته دیگر اینکه در سیره اهل بیت(ع) می بینیم وقف یکی از روشهای تحقق عدالت در جامعه است. عدالت به این مفهوم که فاصله های طبقاتی از بین برود و همه بتوانند از این امکانات رفاهی اجتماعی و اقتصادی براساس عدالت استفاده کنند.


وقف در فقرزدایی جامعه هم مؤثر است. منظور از فقرزدایی، هم صرفا مادی نیست بلکه اعم از فقر فرهنگی و اجتماعی است. فقر زمانی در جامعه اتفاق می افتد که فاصله طبقاتی در جامعه و شکافی در بین جامعه در مباحث اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی اتفاق بیفتد. برای رفع فاصله های طبقاتی باید فقرزدایی در جامعه اتفاق بیفتد تا این فاصله ها از بین برود. یکی از راه های اصلی برای فقرزدایی، وقف است که در جامعه ما تا به حال این امر اتفاق افتاده است البته امروزه اگر بخواهیم در جامعه عدالت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی تحقق پیدا کند باید سمت و سوی جامعه به این طرف برود که بتوانیم از وقف برای این موضوع استفاده کنیم.


*مصادیق جدید وقف در عصر حاضر چیست؟


برای تعیین مصادیق جدید وقف در جامعه، باید ببینیم چه نیازهایی در بخشهای مختلف جامعه وجود دارد که ضرورت دارد به آن پرداخته شود. ما امروزه در عرصه های پژهشی و علمی در جامعه احساس نیاز می کنیم. از دیگر نیازهای جامعه ازدواج است و لازم است خوابگاه های دانشجویی متأهلی افزایش یابد تا دانشجویان به ازدواج ترغیب شوند.


یکی از آسیبهای جامعه ما بحث بالا رفتن سن ازدواج جوانان است. یکی از مؤلفه های بالا رفتن سن ازدواج جوانان این است که جوانان ما به سمت تحصیلات عالیه گرایش پیدا کردند و تحصیلات، را مانع ازدواج خودشان می دانند. این باعث می شود که سن ازدواج در جامعه ما بالا برود و آسیبهای مختلفی را در جامعه از خود بر جای بگذارد. در اینجاست که ما به سمت  خوابگاه های متأهلی برویم و در عرصه وقف به این امور بپردازیم.


چه بخواهیم و چه نخواهیم یکی از مؤلفه های پیشرفت و توسعه ما استفاده از فناوریهای روز است. در این موضوع هم باید وقفهای جدیدی صورت گیرد. در عرصه نرم افزاری و سخت افزاری و همچنین در استفاده از فضاهای مجازی نیز همین طور. حتی محیط زیست یکی از مؤلفه هایی است که می توانیم در موضوع وقف به آن بپردازیم، به خاطر اینکه یکی از مشکلاتی که امروز گریبانگیر جامعه است، بحث محیط زیست است که در این عرصه هم می تواند وقفهای جدیدی صورت گیرد.


یکی از نیازهایی که ضرورت دارد در عرصه وقف به آن بپردازیم بحث حمایت از نخبگان است. با توجه به اینکه بعضا به خاطر عدم حمایت، فرار مغزها را در کشور شاهد هستیم، برای اینکه بتوانیم از ظرفیت نخبگان کشور برای توسعه علم و پیشرفت علم بهره بگیریم ضرورت دارد وقفهایی اتفاق بگیرد که برای حمایت از این نخبگان باشد تا بتوانیم از علوم و تخصص آنها در عرصه های مختلف استفاده کنیم.


*به نظر شما کدام یک از مواردی که گفتید بیشتر مناسب کشور ماست؟


اگر بخواهیم اولویت بندی کنیم همه اینها جزو اولویتهاست. موارد دیگری هم بود که عرض نکردم، چیزی که امروز ضرورت دارد و جزو اولویتهای ماست حمایت از ازدواج، آسان کردن مقدمات امر ازدواج و … است. چون بخشی از آسیبهایی که در جامعه دیده می شود به امر ازدواج بر می گردد. باید با وقف بتوانیم آسیبهای جامعه را رفع کنیم.

مطالب مرتبط :
  1. چه فاصله سنی برای ازدواج مناسب است/ نقش سن در پایداری ازدواج
  2. جامعه علمی معیار تبدیل نظریه به عمل باید باشد/ زمان کاربست نظریه در جامعه
  3. انتشار شماره جدید فصلنامه "قبسات"/ جستاری درباره علم دینی و دینی کردن علوم
  4. رفاقت قبل از ازدواج به شناخت منجر نمی شود
  5. نیاز جنسی جوانان را به رسمیت بشناسیم/ ازدواج راهکار مهار غریزه جنسی

پارک علم و فناوری قم

zohur