۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حسن ربیعی، مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اوقاف در حاشیه برنامه بازرسی از عملکرد سال ۹۲ اوقاف استان گیلان، گفت: ساماندهی بقاع متبرکه، موقوفات و انجام فعالیت‌های قرآنی ازجمله ظرفیت‌های اوقاف کشور است و اوقاف می تواند یکی از تاثیرگذارترین سازمان‌ها در تحقق اهداف شعار سال جدید است.


وی همچنین تحول اقتصادی و منابع انسانی را رویکرد سازمان در سال جدید دانست و گفت: ما معتقدیم در حوزه اقتصاد با معرفی، تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف و بهره‌وری از موقوفات می‌توان بازده مالی موقوفات را افزایش داد و وقف می‌تواند در توزیع عادلانه ثروت، فقرزدایی، اقتصاد بدون نفت، ایجاد عدالت اجتماعی و تعدیل مشکلات اقتصادی تاثیرگذار باشد.


مدیر کل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اوقاف، این سازمان را متولی برنامه‌ریزی و ساماندهی امور وقف در کشور خواند و گفت: این جهت‌دهی موجب می‌شود تا دولت بتواند از یک ظرفیت بالقوه برای برطرف شدن فقر و محرومیت ، تامین بهداشت ، توسعه فرهنگی و اجتماعی بهره‌برداری کند.


ربیعی همچنین گفت: وقف از عوارض سوء بی‌عدالتی و شکاف‌های طبقاتی تا حد بسیار زیادی جلوگیری می‌کند و در واقع می توان گفت وقف یکی از مولفه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی است.


رئیس گروه بازرسی سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: رساندن موقوفات به جایگاه اصلی خود طبق سند توسعه پنج‌ساله را از جمله سیاست‌های اوقاف دانست و افزود: در سال‌های ۹۲ و ۹۳ در مجموع۶۰۰ میلیارد تومان مجوز برای انتشار اوراق مشارکت به منظور احیا و تاسیس پروژه‌های وقف از مجلس أخذ شده است.


وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره توجه به بقاع متبرکه اظهار کرد: با توجه به منویات مقام معظم رهبری بقاع متبرکه را باید به قطب فرهنگی تبدیل کنیم و فکر می کنم برنامه‌های فرهنگی اوقاف توانسته است پاسخگوی بخشی از نیازهای فرهنگی مردم و جامعه در ایام سال باشد.

مطالب مرتبط :
  1. همایش «یاوران وقف» برگزار می شود
  2. وقف می تواند بسیاری از مشکلات جامعه را حل کند/ تقسیم ثروت و سرمایه از آثار وقف
  3. ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی وقفی کشور به وقفیت بازگردانده شد
  4.  راهی جز اقتصاد مقاومتی برای مقابله با شرق و غرب نداریم/تکیه بر نیروی خودی بدون امید به نیروی بیگانه
  5. طرح نوروزی آرامش بهاری از برنامه‌های راهبردی سازمان اوقاف است

پارک علم و فناوری قم

zohur