۶ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


دکتر محمد ضیمران در مورد اینکه نقش نخبگان و خواص در جامعه اسلامی بویژه در مواقع حساس چیست به خبرنگار مهر گفت : واژه نخبه خیلی واژه عامی است و طیف گسترده ای از افراد و قشرهای مختلف را شامل می شود. نخبه سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، نظامی، دینی و… داریم. بنابراین این مسئله که اینها در چه حوزه ای فعالیت دارند خیلی مهم است. نقش نخبگان و خواص در جامعه خیلی نقش کلیدی است که می توانند نقش اساس بازی کنند.


وی افزود: اما در عین حال بستگی دارد به اینکه اینها در چه موقعیت و وضعیت هایی قرار گرفته باشند. یعنی وقتی وضعیت اینها را از نظر شرایط تاریخی و شرایط زمان و مکان بسنجیم اینها می توانند تأثیرگذاری متفاوتی داشته باشند.


استاد فلسفه هنر دانشگاه تهران ادامه داد: اینها مسائل خیلی مهمی است در عین حال که مسئولیت بزرگی هم بر دوش نخبگان و خواص جامعه است به خاطر اینکه انتظار می رود که خط مشی ها و تصمیمات آنان در جامعه تعیین کننده باشد البته اگر باشد که این بستگی دارد به خیلی چیزها.


این محقق و پژوهشگر حوزه فلسفه هنر در مورد اینکه چگونه نخبگان و خواص می توانند در ایجاد فضای اخلاقی پاک و شفاف در موقعیت های به ویژه حساس سیاسی مانند انتخابات کمک کنند هم تصریح کرد: واژه نخبه همانطور گه گفتم خیلی عام است و بایستی مدلولش مشخص بشود که چه چیزی است اگر مدلولش مشخص نباشد راجع به آن نمی توان صحبت کرد و خیلی مشکل می شود حرف زد.


وی افزود: به هر حال همینکه نخبگانی که در حوزه اندیشه هستند باید با شفافیت بخشیدن به وضعیت کمک کنند که جامعه به سمت و سوی سازندگی و روشنایی پیش برود. به هر حال چارچوب ها طوری باشند که جامعه را به سمت بهزیستی هدایت کند. این مسئله خیلی مهمی است که بر دوش نخبگان و خواص است به خصوص نخبگان حوزه اندیشه است.


ضیمران درمورد اینکه آیا نخبگان و خواص به مسئولیت خود که آگاهی دادن به مردم است عمل می کنند هم تصریح کرد: پاسخ به این سوال خیلی مشکل است زیرا همانطور که گفتم وقتی می گوییم نخبه به خیلی از افراد و قشرهای جامعه اطلاق می شود بنابراین هرکدام را باید وضعشان را به طور خاص سنجید و بر حسب آن شرایط و کارکردشان ارزیابی کرد. کلی نمی شود درباره همه یک حکم صادر کرد.

مطالب مرتبط :
  1. چگونگی تحوّل از تسخیر به تدبیر/ راه‌های کسب قدرت در جامعه تسخیری
  2. عضو محترم جامعه مدرسین حوزه علمیه برپایی نمایشگاه سبک زندگی جدی گرفتن فرمایشات رهبری است
  3. عوام از نخبگان حرف شنوی و تبعیت دارند/ انتظار نقش آفرینی بیشتر از نخبگان و خواص وجود دارد
  4. معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان کشور:حمایت از ایده فرهنگ شهروندی و دنیای مجازی کودکان ضروری است
  5. رئیس جامعه المصطفی العالمیه : علوم انسانی باید با علوم اسلامی داد و ستد داشته باشد

پارک علم و فناوری قم

zohur