۲۸ دی ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، کمیسون وضعیت کنونی جامعه اسلامی از منظر قرآن کریم در بیست و هفتیمن کنفرانس وحدت اسلامی با حضور “جعفر عبدالسلام” دبیر کل انجمن دانشگاه های اسلامی، “مصطفی ملص” پژوهشگر و متفکر اسلامی لبنان “دکتر محمد امین عبدالحکیم چمچمانی” پژوهشگر و متفکر اسلامی لبنان،” آیة الله صالحی ” از علمای برجسته افغانستان، “غسان کلاس” پژوهشگر و متفکر اسلامی سوریه، “هیثم السهلانی” رئیس تجمع العلماء مسلمین لندن، “توفیق علی وهبه” رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای عربی مصر” شیخ سعید بلال شعبان” رئیس جنبش التوحید لبنان، “صادق نابلسی” پژوهشگر و متفکر اسلامی لبنان و خانم “دکتر عفاف حکیم” نویسنده و پژوهشگر لبنان شنبه ۲۸ دیماه در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد.


“جعفر عبد السلام”،دبیر کل انجمن دانشگاه های اسلامی، در این کمیسیون در مورد سیره رسول اکرم (ص) و نقش آن در ایجاد هویت اسلامی واحد سخنرانی کرد و گفت: سیره رسول اکرم (ص) احکام اسلامی و برادری بین مسلمین را متبلور کرده است و مطالعه بیشتر سیره ایشان می تواند ما را در رویارویی با بسیاری از مشکلات کنونی یاری دهد. رسول خدا همه احزاب اعم از بت پرست و یهود را را در کنار هم جمع می کرد و برای وحدت بین آنها تلاش می کرد.


“صادق نابلسی” پژوهشگر و متفکر اسلامی لبنان در این کمیسیون در مورد نقش جوانان در جنبشهای اجتماعی و سیاسی سخنرانی کرد و گفت: جوانان نقش اصلی را در گفتگوی تمدنها و فعالسازی برنامه های اسلامی در دست دارند و آنچه در جهان اسلام در حال رخ دادن است جوش و خروشی از سوی جوانان است تا بتوانند به خواسته های سیاسی خود جامعه عمل بپوشانند. بنابراین انتظار می رود که جوانان با حفظ اصالت اسلامی خود به پاخیزند و جلو جنبشهای خصمانه دشمنان در منطقه را بگیرند.


“بلال سعید شعبان” با اظهار امیدواری درباره عمومی شدن پدیده وحدت در دنیا، افزود: ما هم در شکل گیری اسلام نماها در منطقه بی تأثیر نبوده ایم. گاهی شاهد هستیم که در مدارس به جای آموزش وحدت و همدلی، تفرقه و اختلاف آموزش داده می شود. ما باید به دنبال وحدت باشیم . کسانی هستند که اسلام و شعار های آن از جمله الله اکبر و شعارهای شادی و خوشحالی را از ما دزدیدند. مسئولیت همه ما به عنوان شیعه و سنی این است که به سوی اسلام و سازماندهی صحیح آن بازگردیم.


“توفیق علی وهبه” در این کمیسیون در مورد مساوات در پرتو تعالیم قرآن کریم سخنرانی کرد و گفت: در گذشته نظام طبقاتی وجود داشت و زن به عنوان ابزاری در دست مرد بود. اما اسلام آمد و به زن کرامت بخشید.


وی به آیه های قرآنی و سخنان رسول اکرم (ص) و امام علی (ع) در مورد مساوات و برادری اشاره کرد و گفت: همه انسانها از خاک آفریده شده و از نظر حقوق مساوی هستند و اسلام اولین دینی است که مساوات را بین انسانها برقرار کرد.


“هیثم السهلانی” در این کمیسیون در مورد نقش زن در فعالیتهای سیاسی و اجتماعی سخرانی کرد و گفت: در جوامع و تمدنهای مختلف دیدگاه های متفاوتی نسبت به زن وجود دارد. افریقی ها و یونانی ها اهمیتی به زن نمی دادند و معتقد بودند که زن باید کنیز و برده مرد باشد و به او اجازه حضور در جامعه را نمی دادند. اما در اسلام زن جایگاه ویژه ای دارد و تمام حقوقی که در گذشته از او سلب شده است از جمله، آموزش، کار، ارث، جایگاه خانوادگی و… را برایش در نظر گرفته است.


“محمد امین عبد الحکیم چمچمانی” کارشناس و پژوهشگر عراقی در این کنفراس در مورد سیره رسول اکرم (ص) سخنرانی کرد و گفت: بزرگداشت رسول اکرم (ص) یک وظیفه ملی برای همه مسلمین است، نه به خاطر اینکه پیامبر خدا(ص) پیامبر اسلام است بلکه به این خاطر که پیامبر همه بشریت است.


خانم “عفاف الحکیم” در این کمیسیون در مورد قرآن و توجه آن به امور مسلمانان صحبت کرد و گفت: قرآن کلید نجات بشریت است و خداوند خواسته است امت ما در بین جهانیان بهترین باشد. امروز ما شاهد هستیم که در کل کره زمین بیش از یک میلیارد مسلمان وجود دارد و ما می بینیم که مسلمانان از کلید خوشبختی خود یعنی قرآن دور شده اند؛ در حالی که در قرآن مصونیت مسلمانان تضمین شده است و در آن همه چیز و از جمله وحدت برای مسلمانان وجود دارد.


“آیت الله صالحی” از علمای برجسته افغانستان هم در این کمیسیون گفت: دشمنان اسلام و به خصوص در این اواخر در پی تفرقه انداختن بین مسلمین هستند و از همه بدتر اینکه این اقدامات را به نام اسلام انجام می دهند همه نهادهای علمی و علمایی و حوزه ها و .. وظیفه دارند امت را بیدار کنند و جلو تکفیریها و دیگر دشمنان اسلام را بگیرند.


“غسان کلاس” پژوهشگر سوری در این کمیسیون در مورد نقش جوانان در جنبشهای سیاسی و اجتماعی سخنرانی کرد و گفت: امروز امت اسلامی بیش از هر زمانی در معرض هجمه قرار گرفته است. می خواهند زنان و جوانان و تربیت نسل و اصول ما را مورد هدف قرار دهند. دشمنان کینه توز از رسانه ها و هر وسیله دیگری استفاده می کنند تا اخلاق مورد سفارش رسول اکرم(ص) را از بین ببرند. بیشترین قشری که در معرض این کینه توزان قرار گرفته اند جوانان هستند. پس وظیفه ماست جوانان را مصون بداریم و آنها را با اخلاق قرآنی آشنا کنیم تا در پرتو آن بهترین امت باشیم.


“یوسف ناصری” پژوهشگر تونسی هم در این کمیسیون گفت: درگیری ما درگیری بین شیعه و سنی نیست بلکه درگیری بین اسلام و برخی مکاتب است که دشمنان اسلام از جمله وهابی ها و تکفیریها آن را ایجاد کرده اند. ما باید تلاش کنیم این تفکرات را هر چه بیشتر محدود کنیم.


“شیخ عبدالصالح” پژوهشگر بحرینی هم در این کمیسیون اعلام کرد: مسلمانان در همبستگی همانند یک پیکر واحد هستند. واقعیت مسلمان این است که تمام رسالتهای آسمانی و برنامه های آسمانی به وحدت بین مسلمین فرا می خواند و دین اسلام همبستگی بین مسلمین را گرامی می دارد.


“سید جعفر علوی” محقق بحرینی هم در این کمیسیون بحران اصلی مسلمانان را حاکمان مستبد برشمرد و گفت: اگر آمریکا و رژیم صهیونیستی در اوضاع منطقه دخالت نمی کردند وضع بهتر بود. همه ما باید متحد شویم و بر ضد اقدامات دشمنان برای تفرقه بین مسلمین ایستادگی کنیم.

مطالب مرتبط :
  1. حقوق اسلامی با التفات به آیات قرآن کریم بررسی شد/ حضور وحی در جامعه اسلامی مراتبی دارد
  2. "وضعیت کنونی فلسفه در ایران" بررسی می شود
  3. ارائه نخستین دایره المعارف قرآن کریم در نمایشگاه قرآن کریم
  4. دیپلماسی عمومی و بیداری اسلامی از منظر مقام معظم رهبری بررسی می شود
  5. وحدت و یکانگی جامعه اسلامی از نظر قرآن و روایات امر واجبی است

پارک علم و فناوری قم

zohur