۲۳ آذر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محسن قرائتی روز ۱۹ آذرماه در جمع فرماندهان پایگاه های مقاومت سپاه تهران گفت: در کشور ما وضع نماز مطلوب نیست و نیاز به یک نهضت و تبلیغات وسیع دارد. کشورهایی که ما شاید قبولشان هم نداریم در این مورد به ما خرده می گیرند که چرا نماز در جمهوری اسلامی ایران باید این چنین وضعی داشته باشد و حتی اذان حلقومی در ایران نادر باشد.


حجت الاسلام و المسلمین محسن غرویان عضو هیئت علمی جامعة المصطفی(ص) در مورد اینکه چرا شاهد وضعیت نامطلوب نماز در جامعه هستیم به خبرنگار مهر گفت: البته خود ایشان باید توضیحات بیشتری بدهند که علل و اسباب این وضعیت نامطلوب در نماز چیست. اما از ذکر این نکته نباید غافل شد که وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم در اقبال به مسائل دینی اثرگذار است.


وی تصریح کرد: در روایات داریم فقر و تنگدستی می تواند حتی منجر به کفر انسان هم بشود. وضعیت تورم، گرانی و شرایط سخت اقتصادی مسائلی است که در توجه مردم به مسائل عبادی تأثیرگذار است. افراط و تفریط هم یک مسئله آسیب زایی است. به هر حال انسان یک موجود ذو ابعاد است یک بعدش عبادت و مسائل دینی است، ابعاد دیگری هم دارد.


عضو هیئت علمی جامعة المصطفی(ص) العالمیة یادآور شد: زندگی نامطلوب مردم، معیشت سخت آنها و فشارهای اقتصادی باعث کم توجهی آنها بر روی مسائل دینی می شود. اینها باید به یک نحو متعادل در جامعه جلو بروند و غفلت از مسائل اقتصادی به ضرر ما تمام خواهد شد. الان مسائل تحریم ها و فشارهای اقتصادی که از بیرون روی مردم است تأثیرگذار هستند و باید واقعیت ها را دید و خیلی ذهن گرایانه و ایده آلیستی نباید قضاوت کرد.


این محقق و پژوهشگر مسائل دینی و فلسفی در مورد اینکه چرا با گذشت بیش از سه دهه از انقلاب اسلامی، وضعیت دینی جامعه نامطلوب است هم عنوان کرد: در یک جامعه جهانی زندگی می کنیم و همانطور که ما تلاش می کنیم وضعیت دینداری و دین مداری را بالا ببریم عده ای هم در دنیا هستند که از طریق ابزارهایی که در اختیار دارند سعی می کنند دین داری را تضعیف کنند. دین ستیزی در دنیا در جریان است. دین گریزی هم وجود دارد و با کسانی که این جریانها را هدایت می کنند در یک کشمکش و مسابقه و رقابت هستیم. 


وی تصریح کرد: باید دینمان را دین جذاب برای انسانها ارائه دهیم که مردم و مخصوصاً جوانها جذب دین شوند وگرنه دین گریزی وجود دارد و آثارش هم در همین بی رغبتی و بی توجهی به نماز است. نمی خواهم همه تقصیرات را به گردن خارجی ها بیندازم و نه همه تقصیر ها را متوجه داخل کنم. به هر حال ما هم ضعف هایی داریم. قصور و تقصیرهایی کرده ایم ولی تلاش دشمنان هم فعالیت های ما را کم اثر کرده است.


عضو هیئت علمی جامعة المصطفی(ص) العالمیة یادآور شد: البته باید به این نکته هم توجه داشت که تجلیات دینداری در جوانها مختلف است. یعنی نباید آنطور که من می گویم یا من می خواهم دیندار باشند. باید یک مقداری تحمل و سعه صدر داشته باشیم و خیلی منجمد فکر نکنیم.

مطالب مرتبط :
  1. زمینه های خرافات دینی در جامعه/ ذهنیت سازی نسبت به مسائل دینی وظیفه اندیشمندان است
  2. وضعیت اقامه نماز در کشور مطلوب نیست/ بسیج پرچمدار نماز اول وقت باشد
  3. ضعف اخلاق اجتماعی محصول سیاست تعدیل اقتصادی است/سیاستهای اقتصادی حافظ منافع ثروتمندان بوده است
  4. انتقاد داوری اردکانی از وضعیت اخلاقی جامعه/ آیا جامعه ما از جوامع دیگر اخلاقی تر است!
  5. برنامه اقتصادی دولت امام علی(ع)/ از ریشه کن کردن فقر تا روابط روان اقتصادی

پارک علم و فناوری قم

zohur