۴ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، محمد شوکت عوده رئیس پروژه اسلامی رویت هلال ماه در امارات گفت: اولین روز عید فطر براساس اظهارات ستاره شناسان روز دوشنبه ۲۸ ژوئیه خواهد بود.


وی گفت: در بسیاری از کشورهای دنیا و همچنین کشورهای جهان اسلام، هلال ماه به علت نزدیکی با خط افق، روز یکشنبه با چشم غیر مسلح یا تلسکوپ رویت نخواهد شد.


وی افزود که هلال ماه جدید را روز یکشنبه با استفاده از تجهیزات ستاره شناسی می توان مشاهده کرد اما پذیرش آن با نظریه های مناقشه برانگیزی رو به رو است.


بخش ستاره شناسی شارجه نخستین روز ماه شوال را روز دوشنبه ۲۸ ژوئیه (۶ مرداد ماه) اعلام کرده است.


ابراهیم الجروان رئیس بخش ستاره شناسی شارجه اظهار داشت که محاسبات نشان می دهد که روز یکشنبه ۲۷ ژوئیه ماه شوال در ساعت ۲:۴۲ دقیقه بامداد تشکیل می شود.


خورشید در این روز ۷:۰۷ دقیقه عصر غروب کرده و ماه در ساعت ۷:۱۴ دقیقه عصر طلوع می کند. این امر بدان معناست که در این کشورها روز اول ماه مبارک رمضان ۲۸ ژوئیه (۶ مرداد ماه) خواهد بود.


این درحالی است که برای کشورهایی که در تاریخ ذکر شده هلال ماه رویت نشود، عید فطر روز سه شنبه ۲۹ ژوئیه یعنی ۷ مرداد ماه است. کشورهای عربی از نظر ستاره شناسان خود اولین روز ماه شوال را ۲۸ ژوئیه می دانند.


عوده یادآور شد که هلال ماه شوال روز ۲۷ ژوئیه در کشورهای مختلفی در سراسر دنیا رویت می شود، اما مشاهده آن در آسیای شمالی و سراسر اروپا و کانادا غیر ممکن خواهد بود و علت آن است که ماه در این مناطق پیش از خورشید طلوع می کند.


وی افزود: در استرالیا، آفریقای شمالی و مرکزی و اکثر کشورهای ایالات متحده رویت هلال ماه در روز یکشنبه از نظر مشاهده با چشم و یا تجهیزات ستاره شناسی میسر نیست.


در کشورهای آمریکای مرکزی و آفریقای جنوبی این امکان وجود دارد که ماه را روز یکشنبه رویت کنند.


وزیر دادگستری امارات متحده از تشکیل کمیته رصد هلال ماه خبر داده است، این کمیته با ریاست وزیر دادگستری و معاون وی فعال شده است. جلسه این کمیته فردا یکشنبه پس از اذان مغرب تشکیل می شود. دادگاه های شرع سراسر کشور نیز دستور رصد و گزارش رصدهای خود به این کمیته را دریافت کرده اند.


علی الشکری از دپارتمان فیزیک دانشگاه ملک فهد و عضو کمیته استهلال اظهار داشت که امکان رویت هلال ماه در روز ۲۷ ژوئیه ( یکشنبه ۵ مرداد ماه) در هیچ کشوری وجود ندارد.


وی همچنین اظهار داشت که رویت هلال ماه در روز یکشنبه غیر ممکن است چرا که نور ماه تیره و تار خواهد بود و ماه ۱۱ دقیقه پس از غروب خورشید غروب می کند.

مطالب مرتبط :
  1. احتمال رویت هلال شوال در روز چهارشنبه بسیار ضعیف است/ عید فطر به احتمال قوی روز جمعه است
  2. چهارشنبه اول رمضان است/ امکان رؤیت هلال ماه در روز دوشنبه وجود ندارد
  3. درگذشت رابرت دال، رییس پیشین انجمن علوم سیاسی آمریکا/ کسی که مخالف صدور الگوی دموکراسی از یک کشور به دیگر کشورها بود
  4. منبع الهام بیشتر متفکران مشرق عربی، انگلستان و کشورهای انگلیسی‌زبان است/بررسی تأثیر و تأثر روشنفکران ایران و عرب
  5. کتاب «شریعت و حقوق ملی در سیاست خارجی کشورهای اسلامی» منتشر شد/ بررسی رابطه توسعه و شریعت در کشورهای اسلامی

پارک علم و فناوری قم

zohur